Czym jest kalibracja nowego telewizora i czy dziś warto na nią stawiać?

0
2269
Kalibracja telewizora
W kalibracji głównie chodzi o to, abyśmy na ekranie naszego telewizora zobaczyli ten sam obraz, jaki widział reżyser filmu gdy go tworzył | fot.: StockAdobe.com

Kupiłeś ostatnio nowy telewizor, ale usłyszałeś, że warto zrobić kalibrację telewizora. Teraz zastanawiasz się co to jest ta kalibracja? W tym artykule opiszemy czym ona jest oraz czy warto w nią zainwestować.

Obraz jak z Hollywood

Tak w dużym skrócie możemy ją nazwać. W kalibracji głównie chodzi o to, abyśmy na ekranie naszego telewizora zobaczyli ten sam obraz, jaki widział reżyser filmu gdy go tworzył. W studiu filmowym ekrany, na których pracują reżyserzy, mają określone parametry, dlatego nowo kupiony telewizor może według nas mieć naturalny obraz jednak nie jest to, to samo co widziała ekipa która montowała ten film w studiu. W bardzo łatwy sposób możemy też się o tym przekonać w sklepach, gdzie zobaczymy wiele różnych telewizorów i każdy świeci tam inaczej, a to dlatego, że żaden nie przeszedł profesjonalnej kalibracji, dlatego często wybieramy wzrokiem, że ten najjaśniejszy będzie najlepszy, a niekoniecznie tak jest, jasność niestety nie przekłada się na odwzorowanie barw. Na takim telewizorze kolory mogą być przejaskrawione, a na ciemnym telewizorze przygaszone. Oczywiście na każdym telewizorze możesz zmienić tryb obrazu na kinowy, i tam często spotykamy się z mniejszymi przekłamaniami obrazu, ale czy mamy pewność, że widzimy dokładnie to co chciała nam pokazać ekipa filmowa. Niestety nawet w tym trybie nie była przeprowadzona kalibracja, kolory są bardziej stonowane ale nie każda barwa wygląda tak jak widział ją reżyser. Warto zamówić profesjonalną kalibracje. Po zamówieniu usługi zjawia się u nas osoba z profesjonalnym sprzętem pomiarowym, tylko dzięki niemu jest w stanie ustawić takie same barwy, czy ostrość jakie są w studiach filmowych, znając parametry jakie używają reżyserzy jest w stanie na naszym telewizorze ustawić te same kolory.

Czy warto stawiać na kalibrację

Jeśli lubisz oglądać filmy i chcesz mieć pewność, że widzisz to samo co reżyser, piękny zachód słońca, roślinność, wygląd ulubionych bohaterów, czy tak naprawdę każdy moment w filmie wygląda tak jak powinien wyglądać, to nie masz się nad czym zastanawiać na pewno będziesz zachwycony z rezultatu kalibracji. Również osoby które nie są fanami filmów, ale nie podoba im się obraz jaki widzą na swoim telewizorze, niestety jest dużo takich osób, powinny jak najbardziej rozważyć opcję kalibracji, bo mogą się zdziwić, co tak naprawdę potrafi ich telewizor. Niestety sprzęty które wychodzą z fabryk nie są kalibrowane, a każdy model różni się od siebie , u sąsiada ten sam telewizor może świecić lepiej niż u ciebie, takie rzeczy się zdarzają, a kalibracja pozwala uzyskać oryginalną jakoś obrazu.

Telewizory kupujemy głównie dla obrazu dlatego warto mieć pewność, że obraz jaki na nim widzimy jest wierny temu co chciała nam pokazać ekipa która nagrywała dany materiał. A tą pewność będziemy mieć dopiero po kalibracji.


KPE