Co warto wiedzieć o technologii druku 3D?

0
665
technologia druku 3d
Druk 3D jest nieustannie rozwijającą się technologią | fot.: stock.adobe.com

Prawdopodobnie tak jak większość ludzi słyszałeś kiedyś o drukowaniu 3D. Większość z nas chciałaby jednak nieco bardziej zagłębić się w ten temat. Dowiedzieć się czym tak naprawdę jest ta technika i w jaki sposób działa. Jeżeli należysz do tego grona, to jesteś we właściwym miejscu. Druk 3D rozwija się w wielu dzisiejszych branżach. Od protetyki po mechanikę, aż do lotnictwa, a nawet żywności.

Druk 3D jest nieustannie rozwijającą się technologią. Co więcej, możemy śmiało powiedzieć, że z dnia, na co dzień ten rodzaj nowoczesnego wydruku staje się coraz bardziej popularny. Druk 3D jest raczej we wczesnym etapie swojego rozwoju, dlatego też w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się, że jego użytek wspomoże znacznie więcej branży produkcyjnych. Mimo to już teraz podbija świat produkcyjny. Wielu ekspertów na całym świecie uważa, że potencjał tej technologii jest dosłownie niezliczony. Zapoznaj się ze wskazówkami wyjaśniającymi zastosowanie druku 3D.

Czym jest technologia wydruku 3D?

Drukowanie 3D jest procesem tworzenia trójwymiarowych obiektów za pośrednictwem zaprojektowania wstępnego zarysu danego przedmiotu. Cały proces projektowania jest objęty modelem cyfrowym. Technologia nowoczesnego wydruku działa na zasadzie warstwowej produkcji. Oznacza to, że wytwarza produkty poprzez nakładanie warstw na warstwy, aż do momentu powstania oczekiwanego przedmiotu. Druk 3D ma potencjał, który pozwala na stworzenie trudnej do ograniczenia ilości obiektów. Niezależnie od tego, czy jest to dzieło sztuki, kształt architektoniczny, prototyp produktu mechanicznego, czy też testowe akcesoria codziennego użytku w domu. Od niedawna technologia to jest też wykorzystywana do produkcji nieco bardziej zaawansowanych produktów. Firmy zaczynają wykorzystywać druki 3D do projektowania urządzeń biomedycznych, a nawet komponentów lotniczych. Co ciekawe, jest prowadzone coraz więcej badań nad wykorzystywanie drukarek 3D do tworzenia produktów biologicznych o wysokim poziomie złożoności. Drukarki 3D w niektórych sytuacjach pozwalają nam wyprodukować trudne do stworzenia klasycznymi metodami obiekty.

Co jeszcze wiemy na temat tej technologii?

Ograniczenia zazwyczaj zależą od używanej drukarki 3D i techniki, którą wykorzystamy do obróbki materiału. Jednak niektórzy mogą zadać jedno podstawowe pytanie. Po co to wszystko? Dlaczego w zasadzie mielibyśmy wybierać wydruk 3D ponad inne metody produkcji? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że drukarki 3D nie tylko wyręczają nad podczas produkowania zaawansowanych obiektów. Takich, które są bardzo trudne do wykonania za pomocą innych metod produkcyjnych. Okazuje się, że technologia wydruku 3D jest w stanie wykonać to w mgnieniu oka w porównaniu do innych znanych nam sposobów produkcyjnych w dzisiejszych czasach. Dodatkowo warto powiedzieć o tym, że wydruk 3D wykonuje to nie tylko w krótszym czasie, ale także za pośrednictwem o wiele mniejszych kosztów w porównaniu z klasycznymi metodami. Drukarki 3D są technologią, którą podoba się coraz większej ilości firm. Prawdopodobnie już wkrótce zrewolucjonizują ogromną ilość przemysłu.

RMA