Co to jest karta prepaid?

0
1564
pre paid
Karta prepaid to tzw. karta przedpłacona. Możemy z jej pomocą płacić za zakupy, czy opłacać rachunki. Kto może ubiegać się o anonimową kartę prepaid i na jakich warunkach? | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Karta na okaziciela może być używana przez dzieci. To, ile pieniędzy znajdzie się na karcie prepaid, zależy od kwoty doładowania. Jak uzupełnić limit na karcie?

Karta prepaid to tzw. karta przedpłacona. Możemy z jej pomocą płacić za zakupy, czy opłacać rachunki. Kto może ubiegać się o anonimową kartę prepaid i na jakich warunkach?

Karta prepaid to tzw. karta przedpłacona. Istnieją jej trzy rodzaje: karta na okaziciela, walutowa czy wirtualna. Pieniądze z karty możemy przeznaczyć na dowolny cel. Dzięki jej anonimowości nie potrzebujemy pozytywnej zdolności kredytowej, aby ją uzyskać. Wystarczy nam jedynie dowód. Gdzie zamówić kartę prepaid?

Karta prepaid – co to?

Karta prepaid to tzw. karta przedpłacona. Stanowi alternatywę dla kredytów czy pożyczek oferowanych np. przez Loando. Karta prepaid działa podobnie do konta bankowego. Możemy z niej wypłacać pieniądze i przeznaczyć na dowolny cel. Warto wspomnieć, że karta przedpłacona nie jest formą pożyczki czy kredytu.

To, ile pieniędzy znajdzie się na karcie zależy od kwoty doładowania. Dostępne są karty wielokrotnego doładowania lub z ustalonym nominałem. Nie możemy przekroczyć ustalonego z usługodawcą limitu. Co ważne, nie wymaga się od nas podpisania umowy tak, jak ma to miejsce w przypadku ubiegania się o dodatkowe pieniądze w firmach pozabankowych czy bankach.

Karta płatnicza prepaid – rodzaje

Rynek finansowy oferuje różne rodzaje kart płatniczych. Wyróżnia się trzy typu kart prepaid. Są to:

  • karta prepaid anonimowa – jest to karta na okaziciela. Nie zawiera imienia oraz nazwiska właściciela. Może nią płacić każdy, kto posiada numer PIN. Anonimową kartę zastępują na rynku karty bez rejestracji, np. VIABUY.;
  • karta prepaid wirtualna – zwiększa anonimowość oraz bezpieczeństwo podczas wykonywania transakcji online. Dzięki niej unikamy ryzyka wyłudzenia danych, a środki na kartę możemy przelać za pomocą tradycyjnego przelewu. Doładowanie możliwe jest również dzięki karcie kredytowej;
  • karta walutowa prepaid – pozwala na dokonywanie płatności na całym świecie. Sprawdzi się u osób regularnie podróżujących i dokonujących transakcji za granicą.

Anonimowa karta prepaid dla dzieci?

Karta prepaid anonimowa jest wyjątkowym produktem. Prócz tego, że możemy ją szybko otrzymać, jest prosta w użytkowaniu. Nierzadko rodzice przekazują taką kartę swoim dzieciom. Dlaczego? Dzięki temu, że jest to karta na okaziciela, pociechy bez problemu mogą z niej korzystać.

Nie należy obawiać się utraty danych osobowych czy kradzieży karty. Płatności są anonimowe, a kartę możemy zastrzec. Co więcej, aby zapłacić za pomocą karty należy posiadać kod PIN. To, ile pieniędzy przekażemy dzieciom, zależy wyłącznie od wysokości naszego doładowania. Karta przedpłacona może być formą kieszonkowego.

Karta przedpłacona – gdzie kupić?

Komisja Nadzoru Finansowego kazała wycofać kartę przedpłaconą z oferty banków. To przez to, że anonimowość karty stanowi ochronę przed komornikiem. Ubieganie się o kartę przedpłaconą jest jednak bardzo proste. Należy zaznaczyć, że karty nigdzie nie kupimy. Nie jest ona dostępna w sklepach. Oferują ją specjalne firmy działające online.

Kartę możemy zamówić przez internet wypełniając przygotowany na ten cel wniosek. Do jego wypełnienia wystarczy nam dowód osobisty.

Karta bankomatowa prepaid – warunki otrzymania

Aby wnioskować o kartę prepaid należy posiadać jedynie dowód osobisty z aktualnym miejscem zamieszkania. Osoba wydająca kartę nie weryfikuje naszej zdolności kredytowej. Nie potrzebuje również uzyskać dodatkowych informacji o kliencie.

Co ważne, pieniądze znajdujące się na karcie możemy wykorzystać na dowolny cel. Za pomocą karty przedpłaconej możemy opłacić rachunki, zrobić zakupy online lub stacjonarnie. Jeśli nasza karta zostanie zgubiona, usługodawca natychmiast ją blokuje (musimy go wcześniej poinformować o zagubieniu karty). Pieniądze znajdujące się na koncie zostaną przelane na rachunek zastępczy.

Wady i zalety karty przedpłaconej

Karta przedpłacona jest wygodną formą płatności szczególnie, jeśli mają z niej korzystać najmłodsi. Warto poznać wady i zalety karty prepaid. Do jej plusów zaliczymy to, że:

  • karta jest ogólnodostępna;
  • kosztuje od 15 do 50 zł;
  • mogą z niej korzystać dzieci;
  • dostępna jest na dowód osobisty;
  • podczas wnioskowania o nią nie jest sprawdzana zdolność kredytowa;
  • karta jest zabezpieczona numerem PIN.

Wybierając kartę przedpłaconą warto również znać jej wady. Pierwszą z nich jest to, że w ramach posiadania karty przysługuje nam określony limit pieniędzy. Nie wypłacimy więc więcej, niż zostało to ustalone z usługodawcą. Minusem jest również fakt, że wykup pieniędzy z nieaktywnej już karty będzie nas kosztował. Cena odzyskania pozostałych na koncie środków finansowych zależy od polityki wybranej przez nas firmy.


Materiał partnera zewnętrznego