Ciekawe rozwiązania technologiczne, które zapewnią Ci dodatkowy komfort podczas jazdy samochodem

0
774
samochód z udogodnieniami technologicznymi dla kierowcy
Obecnie technologia poprawia nie tyko bezpieczeństwo, ale także komfort podróżowania | fot.: stock.adobe.com

Rozwój technologii umożliwia stałe podnoszenie jakości naszego życia. Często to co jeszcze dekadę temu było na pograniczu science fiction, obecnie dostępne jest jako codzienność. Doskonałym przykładem jak technologia zmienia nasze życie, jest branża motoryzacyjna. Trudno uwierzyć, że kiedyś produkowano samochody bez klimatyzacji i z korbkami do upuszczania szyb. Obecnie technologia poprawia nie tyko bezpieczeństwo, ale także komfort podróżowania. Zaawansowane systemy audio i video to tylko niektóre technologiczne in plus w samochodach, przyjrzyjmy się więc co oferuje nam zaawansowana technologia w motoryzacji.

Automatyzacja podstawowych funkcji

Samochody to obecnie jeżdżące komputery, a w zasadzie zespół urządzeń sterowanych przez centralny komputer. Kupując nowoczesny samochód mamy możliwość pełnej personalizacji wszystkich jego ustawień. Fotel rozpozna naszą wagę i odpowiednio ustawi siedzisko, kolumna kierownicy powędruje w zapamiętane wcześniej położenie, klimatyzacja ustawi temperaturę w której jeździ się nam najlepiej, a z głośników popłynie dźwięk ulubionej muzyki. Wszystko dzięki pełnej automatyzacji i personalizacji komputera głównego. Na tym nie koniec. Większość samochodów nawet w średnim segmencie, oferuje już tzw. pakiety „technology”. Tutaj automatyzacja idzie o krok dalej. Nasz samochód w czasie podróży wyręczy nas z wielu zadań. Na przykład zajmie się za nas zmianą świateł z drogowych na mijania, kiedy zacznie padać czujnik deszczu uruchomi wycieraczki, a specjalne kamery będą monitorowały nasze źrenice aby w razie zmęczenia odpowiednio wcześnie nas zaalarmować.

Radar w samochodzie

Tak, to nie fikcja. Samochody wyposaża się w radary. Radar pełni różne funkcje, jednak główna jego rola to monitorowanie przestrzeni przed samochodem. Tutaj wymienić można wiele udogodnień podnoszących komfort jazdy, ale wszystkie przede wszystkim chronią bezpieczeństwo pasażerów i pieszych. Radar może zachowywać bezpieczny dystans miedzy pojazdami przed nami i w razie potrzeby komputer zarządzi awaryjne hamowanie. Radar jest także kluczowy w niezwykle zaawansowanym technologicznie systemie wykrywania pieszych, gdzie liczą się ułamki sekund.

Parowanie z telefonem

Nasze smartfony to komputery z wszystkimi istotnymi dla nas danymi, dlatego parowanie komputera w samochodzie z telefonem to kolejne udogodnienie. Co nam to daje? Przede wszystkim aktywujemy od razu system głośnomówiący oraz komunikację głosową z samochodem. Mamy możliwość wysyłania wiadomości oraz rozmów, nie odrywając rąk od kierownicy. Zyskujemy dostęp do ulubionej audioteki, ulubionych map i planów podroży. Indukcyjna ładowarka w tym samym czasie, uzupełni stan baterii w smartfonie.

Ciepło i komfortowo

Zima to niełatwy czas dla zmarzluchów, na szczęście i tutaj z pomocą przychodzi technologia. Komfort zimowej jazdy podnoszą małe detale, które jednak w połączeniu tworzą solidny pakiet na zimowe podróżowanie. Kiedy na zewnątrz szaleje śnieżyca, w środku nowoczesnego samochodu dla naszej wygody mamy: podgrzewane fotele, podgrzewane szyby i podgrzewaną kierownicę. Oczywiście komputer w samochodzie, może przed naszym przybyciem ustawić odpowiednią temperaturę w środku, aby podróżować w komfortowych warunkach termicznych.

Zapomnijmy o kluczyku

Otwieranie bez-kluczykowe to kolejne udogodnienie. Kierowca może mieć kluczyk w kieszeni lub w torebce, a zbliżając się do samochodu zamek automatycznie otworzy się i zapalą się światła. Roztargnieni mają łatwiej, łatwiej też niestety mają złodzieje wykorzystujący to „udogodnienie”, dlatego z niektórych ułatwień korzystać należy z roztropnością. Nie zmienia to faktu, że od rozwiązania eliminującego kluczyk do otwierania na odcisk palca lub głos, już tylko krok.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na producentach samochodów ciąży duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo nasze i pieszych. Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego wielokrotnie podnosiła już wymagania dla producentów aut. Wszystkie służą ochronie życia i zdrowia pieszych i pasażerów. Poduszki powietrzne, wspomaganie hamowania, kontrola trakcji, utrzymanie toru jazdy – wszystkie te systemy od wielu lat znajdują się na pokładach nowych samochodów. Należy spodziewać się kolejnych obowiązkowych punktów na liście wyposażenia, bardziej nowoczesnych i bezpieczniejszych, a także tych podnoszących wygodę podróżowania.

Komfort w podróży to pewność, że ktoś ciągle czuwa. Teraz w samochodach czuwa też system wykrywania zmęczenia. Śmiało można przyjąć, że to „wirtualny” opiekun kierowcy. Jest on wspomagany przez system wykrywania znaków drogowych, asystenta pasa ruchu i zaawansowane monitorowanie „martwego pola„. Żeby jeszcze trochę to skomplikować, a dla kierowcy ułatwić, wspomnieć należy o systemach dość starych – o asystencie parkowania i kamerach 360o. Jeśli dołączymy do tego wspomniany wcześniej radar, trudno nie zgodzić się z opinią, że przyszłość należy do pojazdów autonomicznych. Nie zapominajmy jednak, że zanim to nastąpi będziemy podróżować coraz bezpieczniej i bardziej komfortowo. Jest jeden warunek – póki co, technologia nam pomaga, a nie zastępuje kierowcę.

MBE