Akcesoria stosowane w obronie przed napastnikiem – co powinno się o nich wiedzieć?

0
485
gaz pieprzowy samoobrona
Gaz ma za zadanie obezwładnić przeciwnika, więc nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach bywa bardzo niebezpiecznie, nawet zwykły spacer może skończyć się tragedią. Każda osoba powinna, czuć się bezpiecznie wychodząc w domu, czy będąc w swoich czterech kontach. Wiele przypadków pokazuje nam, że tak nie jest. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się specjalnymi akcesoriami służącymi do samoobrony. Nie trzeba od razu tworzyć arsenału, jednak warto posiadać choć jedną przydatną rzecz, by móc poczuć się tak naprawdę bezpiecznie.

Gaz pieprzowy

Jeden z najbardziej popularnych środków stosowanych do samoobrony. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi możemy mieć go zawsze przy sobie. Działanie jest bardzo proste, polega jedynie na skierowanie specjalnego wylotu w stronę napastnika i naciśnięciu specjalnego przycisku znajdującego się najczęściej na środku pojemnika z mieszanką. Większość tego typu sprzętu posiada tak mocne stężenie substancji, że wystarczy psiknąć w stronę napastnika, a nie trafiać bezpośrednio w okolice oczu. Gaz ma za zadanie obezwładnić przeciwnika, więc nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Nieuzasadnione użycie może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Paralizator

Zyskujące na popularności urządzenie, które ma za zadanie obezwładnić przeciwnika za pomocą wystrzelonego impulsu elektrycznego, który powoduje straszny ból i doprowadza do upadku. Większość ludzi boi się używać tego typu rzeczy przez brak umiejętności w obsłudze i niezaznajomieniu się z zasadami działania. Wadą takiego urządzenia jest bliska odległość działania. Napastnik musi naprawdę blisko podejść, byśmy mogli się obronić. Warto dodać, że mogą go zakupić jedynie osoby pełnoletnie. 

Pistolet hukowy

Ma on za zadanie odstraszyć napastnika za pomocą wywołanego huku. Pistolety hukowe lepszej jakości mogą także oszołomić atakującego, przez co mamy czas na wezwanie pomocy. Należy pamiętać, aby pistolet był naładowany strzałem hukowym, inaczej nam się w niczym nie przyda. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi możemy go schować do torebki czy kieszeni spodni. Broń nie wymaga zezwolenia. Amunicja wykorzystywana do takiego rodzaju pistoletu to tzw. ślepaki. 

Pistolet gazowy

Z wyglądu przypomina pistolet hukowy jednak działa na zupełnie innej zasadzie. Wystrzeliwany zostaje pocisk ze specjalnym gazem, który ma za zadanie podrażnić śluzówki, przez co napastnik nie jest w stanie nas zaatakować. Warto nadmienić, że w porównaniu do pistoletu hukowego możemy wykonać więcej niż jeden strzał naraz. Napastnik po otrzymaniu pociskiem z gazem, automatycznie zaczyna trzeć oczy przez, co sam sobie robi szkodę i nie jest w stanie prowadzić dalszego ataku na naszą osobę.

Podsumowanie

Jak jesteśmy w stanie zauważyć, istnieje wiele akcesoriów pomagających nam w samoobronie. Teraz to tylko od nas zależy jakiego wyboru dokonamy. Należy jednak zapamiętać fakt, że nie ważne co wybierzemy, powinniśmy dobrze zaznajomić się z obsługą, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

BKR