4 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed wykonaniem przelewu online

0
549
przelewy pieniężne
Istnieje wiele sposobów przesyłania pieniędzy: przelewy bankowe, przekazy pieniężne, portfele cyfrowe, przelewy poprzez e-mail, czeki osobiste, gotówka i tak dalej | fot.: materiał partnera

Obecnie, kiedy to nowoczesne technologie otaczają nas na każdym kroku, coraz większa liczba osób preferuje przesyłanie pieniędzy online, ponieważ takie usługi są już ogólnodostępne. Innowacje w płatnościach umożliwiają nam łatwiejszą interakcję. Czy chcesz wykonać międzynarodowy przelew online i nie wiesz, od czego zacząć? Jesteś na właściwej stronie. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed wykonaniem międzynarodowego przekazu pieniędzy online. 

Jakie są metody przesyłania pieniędzy i jak długo to trwa?

Istnieje wiele sposobów przesyłania pieniędzy: przelewy bankowe, przekazy pieniężne, portfele cyfrowe, przelewy poprzez e-mail, czeki osobiste, gotówka i tak dalej. Nie ma ustalonego limitu czasowego dla międzynarodowych przekazów pieniężnych – mogą one trwać od kilku minut do kilku dni, w zależności od banku i kraju odbiorcy. Przelewy pieniężne do niektórych krajów mogą zostać zrealizowane w ciągu zaledwie 4 godzin, a odbiór gotówki można zorganizować nawet w kilka minut, korzystając z pośrednictwa firm oferujących usługi przekazów pieniężnych. Na pewno każdy znajdzie najwygodniejszy dla siebie sposób. Ale przede wszystkim warto dowiedzieć się więcej o tym, jak najłatwiej wykonywać przekazy pieniężne. Gdy już zapoznasz się z zaletami różnych rodzajów przelewów i usług, wybór będzie znacznie łatwiejszy.

Wymagane dane odbiorcy

Aby dokonać międzynarodowego przelewu pieniężnego, musisz znać szczegółowe informacje wymagane przez instytucje finansowe. W większości przypadków, dokonując płatności międzynarodowych za pośrednictwem banków lub dostawców usług pieniężnych, musisz podać:

  • Nazwę i adres banku odbiorcy
  • Numer IBAN (International Bank Account Number)
  • Kod BIC/SWIFT banku odbiorcy
  • Powód przelewu
  • Kwotę i walutę transferu
  • Kto opłaci cenę za przekaz pieniężny: nadawca, odbiorca, czy koszty zostaną podzielone 

Opłaty za międzynarodowy przekaz pieniężny

Każdy bank lub pośrednik przekazów pieniężnych będzie miał swoje opłaty za usługi. Istnieje kilka różnych opłat związanych z międzynarodowymi przelewami pieniężnymi, w tym między innymi: 

  • Opłaty transferowe

Jest to opłata za przesłanie pieniędzy za granicę. Jedni pośrednicy posiadają stałe opłaty za transfer, podczas gdy inni naliczają je procentowo od kwoty przelewu.

  • Opłaty banku pośredniczącego 

Niektóre przekazy pieniężne mogą uwzględniać bank będący stroną trzecią (lub pośredniczącą), który ułatwia transfer pieniędzy między stronami, które nie mają ze sobą relacji finansowych.

Twój bank zazwyczaj pobiera z góry określony koszt przelewu za każdym razem, gdy wysyłasz pieniądze. Jeśli korzystasz z usługi transferu pieniędzy, niektóre opłaty różnią się w zależności od rodzaju konta, karty kredytowej lub debetowej. Przed dokonaniem przelewu online możesz skontaktować się ze swoją instytucją finansową, aby uzyskać wycenę, ile on będzie kosztować, lub skorzystać z kalkulatora internetowego banku lub usługi przelewu (jeśli jest dostępny), aby poznać opłatę za przelew zagraniczny.

Kursy wymiany walut

Kurs wymiany oznacza wartość jednej waluty do przeliczenia na inną. Upewnij się, że znasz kurs wymiany, aby dokładnie wiedzieć, ile wyniesie przelew lub ile musisz wysłać odbiorcy, aby zapewnić prawidłową kwotę przekazu. W większości przypadków ten narzut jest procentem całkowitej kwoty wysyłanych pieniędzy, więc może być znaczącym czynnikiem, jeśli przesyłasz sporą kwotę.

Dlatego przed dokonaniem przelewu pomocne może być znalezienie jak najkorzystniejszego kursu wymiany walut. Ogólnie rzecz biorąc, warto pamiętać, że im lepiej znasz proces, tym lepszą decyzję możesz podjąć.

Materiał partnera