Karma sucha czy mokra – czym karmić kota?

0
447
rudo-biały kot jedzący z miski
Zarówno karma mokra, jak i karma sucha, mają wiele zalet. Trudno zatem orzec która jest lepsza i która powinna stanowić podstawę kociej diety | fot.: stock.adobe.com

Decydując się na przygarnięcie kota, należy skompletować dla niego podstawową wyprawkę. Kluczowe jest nie tylko legowisko i drapak, ale przede wszystkim odpowiednie jedzenie. W tym miejscu pojawiają się jednak „schody”. Mokra karma dla kota czy sucha – którą wybrać? To nie lada problem, który postaramy się rozwiązać w niniejszym artykule.

Mokra karma dla kota

Mokra karma dla kota ma w sobie dość dużą ilość wody lub mięsnego wywaru. Dzięki temu łatwo się ją je – gryzie i przełyka. Dodatkowo najczęściej oferuje mocniejsze walory zapachowe, niż karma sucha. Właśnie dlatego uwielbia ją wiele kotków. Wysokiej jakości karma dla kota przypomina mielonkę, pasztet albo konserwę turystyczną. Pachnie też świeżym mięsem albo rybą – w zależności od składu. Czy warto na nią stawiać? Ogromną zaletą karmy mokrej jest to, że dobrze nawadnia koci organizm. Jak powszechnie wiadomo koty raczej nie lubią wody. Nie tylko do niej nie wchodzą, ale również nie przepadają za jej piciem. Mokra karma dla kota dostarcza zatem zwierzakowi niezbędnej ilości płynów. Dzięki temu na starość nie nabawi się tak szybko różnych dolegliwości nerek, czyli najczęstszych chorób, dopadających koty.

Sucha karma dla kota

Z drugiej jednak strony mamy suchą karmę dla kota. To po prostu dość twarde, aromatyczne chrupki. Małe kotki mają z nią trochę trudności, ale z czasem jest to chętnie wybierany przez koty posiłek. Sucha karma ze względu na swoją strukturę idealnie czyści kocie zęby i ściera ewentualny, zalegający na nich kamień. Poza tym to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba trzymać jej w lodówce ani w żadnych innych, specjalnych warunkach. Znakomicie nadaje się więc na krótszą lub dłuższą podróż albo dłużą nieobecność w domu. Należy jednak pilnować, aby karma sucha nie zwietrzała. Najlepiej trzymać ją w szczelnym opakowaniu, które uniemożliwi dopływ powietrza.

Sucha czy mokra karma dla kota?

Zarówno karma mokra, jak i karma sucha, mają wiele zalet. Trudno zatem orzec która jest lepsza i która powinna stanowić podstawę kociej diety. Specjaliści w zakresie żywienia kotów wskazują jednak, że najlepiej jest łączyć obie możliwości. Karma sucha może stanowić podstawę żywienia. Przyda się szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy gdzieś na dłużej. Karma mokra natomiast powinna ją idealnie uzupełniać, dostarczając kotkowi odpowiedniej ilości płynów. Oczywiście warto przy tym sięgać po wysokiej jakości karmy dla kotów. One bowiem zawierają duży procent mięsa. Z drugiej strony natomiast nie posiadają żadnych sztucznych składników, w tym konserwantów, barwników i substancji zapachowych.


Materiał partnera zewnętrznego