Karma dla dorosłego psa: co warto wiedzieć na początek?

0
1142
zadowolony pies
By rozpoznać, którą karmę warto kupić, pamiętajmy o tym, by sprawdzić zawartość mięsa w karmie, obecność olejów roślinnych i rybich, warzywa i owoce, a także prebiotyki FOS i MOS | fot.: stock.adobe.com

Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w życiu każdego właściciela i jego czworonożnego pupila. Sęk w tym, że wybór karmy dla psa to dość pracochłonne zajęcie. Odnalezienie w gąszczu ofert i internetowych informacji takiej karmy, która będzie najwłaściwsza, to duże wyzwanie, szczególnie dla mniej doświadczonych właścicieli zwierzaków. A zatem skąd wiedzieć, jaka karma dla dorosłego psa będzie odpowiednia?

1. Karma dla dorosłego psa: od kiedy zacząć ją podawać?

2. Jak prawidłowo odżywiać psa? Praktyczne rady dla miłośników psów

Ani się obejrzymy, a z naszego słodkiego szczeniaka wyrasta dorosły pies, który ma swoje potrzeby żywieniowe. By zadbać o jego zdrowie i szczęście, należy wybrać najlepszą karmę dla psa dorosłego.

1. Karma dla dorosłego psa: od kiedy zacząć ją podawać?

Posiadanie psa to ogromne szczęście, ale też i odpowiedzialność. Psy nie zadbają same o dobór najlepszych karm, właściwą opiekę weterynaryjną, specjalny pokarm przeznaczony dla psów alergików itd. Posiadanie swojego psa wiąże się więc z tym, że musimy sami zadbać o zapewnienie naszym pupilom wszystkiego, co niezbędne. Do największych wyzwań dla każdego właściciela psa należy dbałość o zbilansowaną dietę i odpowiednią karmę. Odpowiednią, czyli jaką? Karmienie psa zależy od kilku ważnych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. wiek psa (inne potrzeby żywieniowe ma szczeniak, a inne pies dorosły), rozmiary, rasy psa czy stan zdrowia zwierzaka.

Wystarczy kilka miesięcy, żeby nasz słodki szczeniaczek zmienił się w dorosłego psa, który ma inne niż dotychczas potrzeby żywieniowe. W jakim wieku pupil przestaje być szczeniakiem i należy przejść na karmy odpowiednie dla psów dorosłych? Uniwersalna odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ szczenięta przestają nimi być w różnym wieku.Najwcześniej za dorosłe uznajemy szczenięta ras miniaturowych i małych. W przypadku psów ras małych, przestawiamy je na pokarm dla dorosłych psów w wieku 8-10 miesięcy. Z kolei psy średnie przeciętnie przestawiamy na jedzenie dorosłe w wieku około roku, zaś w przypadku dużych psów, karmimy karmą dla szczeniąt nawet do 1,5 roku.

2. Jak prawidłowo odżywiać psa? Praktyczne rady dla miłośników psów

Piękne, kolorowe opakowania zachęcają do zakupu, a producenci zapewniają, że to oni oferują najlepsze karmy. Jak w gąszczu reklam odnaleźć karmy suche lub mokre karmy, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, zadbają o metabolizm psa, jego formę, zdrowie, potrzeby psów wrażliwych? Czworonogom możemy podawać zarówno suche karmy, jak i karmy mokre. Najważniejsze, żeby pokarm zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i właściwych proporcjach, dostarczał optymalną ilość kalorii, nie zawierał szkodliwych substancji, był łatwostrawny i oczywiście smaczny dla naszego czworonożnego przyjaciela. By rozpoznać, którą karmę warto kupić, pamiętajmy o tym, by sprawdzić zawartość mięsa w karmie, obecność olejów roślinnych i rybich, warzywa i owoce, a także prebiotyki FOS i MOS. Nie warto oszczędzać na karmie, ponieważ taka oszczędność może zaowocować wydawaniem większych kwot u weterynarza. Szukajmy produktów od najlepszych producentów. Możemy ich znaleźć także przez internet, np. tutaj: https://apetete.pl/karma-dla-doroslego-psa-adult.html

Pamiętajmy, że ogromnym błędem, który może się negatywnie odbyć na zdrowiu zwierzęcia, jest nie tylko jego niedożywienie, ale i przekarmianie go. Dorosły pies powinien jeść nie częściej niż dwa razy dziennie. W przypadku suchej karmy producent na opakowaniu podaje wskazówkę co do rekomendowanej ilości.

Materiał partnera