Jaka jest najlepsza karma dla psa?

0
2089
Pies z opiekunem na spacerze
Od wieków pies towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pies to dla nas członek rodziny – ważne jest, by karmić go jak najlepiej. Często jednak popełniamy podstawowe błędy, dając naszemu ulubieńcowi rzeczy, których jeść z pewnością nie powinien. Co zrobić, by uniknąć niedoborów witamin i minerałów u psa, a jednocześnie, by zniwelować ryzyko – również groźnego – przekarmienia? I przede wszystkim – jaką karmę wybrać, by nasz pies jadł ją chętnie i ze smakiem? Spójrzmy na ofertę karm BEYOND®.

Pies – towarzysz i przyjaciel człowieka

Od wieków pies towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Dzięki jego przyjaznemu i łagodnemu temperamentowi pies wyjątkowo łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Nasi czworonożni przyjaciele od stuleci pełnili więc rolę strażnika domu i obejścia, a także – opiekuna niepełnosprawnych, na przykład niewidomych. Również w Polsce pies miał od zawsze specjalny status jako zwierzę domowe – już w połowie XIX wieku powstawały specjalne podręczniki traktujące o prawidłowym wyszkoleniu psów myśliwskich oraz charakterze i wychowaniu psów domowych. Kwestia temperamentu psów zawsze budziła ogromne emocje. Do czynników środowiskowych należy nie tylko odpowiednie wychowanie psa, relacja, jaką psiak nawiązuje z właścicielem, ale także bardziej prozaiczne kwestie czynników biologicznych – takich jak przebyte choroby czy dieta. Na tę ostatnią składa się zarówno rodzaj pożywienia, który dostarczamy psu, ale i sposób, w jaki je podajemy – można bowiem w ten sposób modelować pewne zachowania u naszego ulubieńca.

Odpowiednie żywienie psa – klucz do jego rozwoju

O tym, że prawidłowe odżywianie psa ma związek z jego zachowaniem, wiedzieli już mędrcy zajmujący się przed laty tradycyjną medycyną chińską. Dziś wiemy więcej – na przykład, że podawanie zbyt dużych ilości białka może skutkować agresją u psa. Inne badania twierdzą jednak, że jeśli zbilansujemy nawet nieco zawyżony poziom białek odpowiednim poziomem tłuszczów, zmiany nie będą tak widoczne. Mimo wszystko warto trzymać się określonych wytycznych, zalecanych przez ekspertów. W prawidłowo zbilansowanej diecie proporcje substancji odżywczych w karmie psa powinny rozkładać się następująco: 42% dziennej energii pochodzącej z węglowodanów, 35% – z tłuszczy, a 23% z białka. Należy pilnować określonych wytycznych: psy nie potrzebują na przykład tylu dostarczanych w diecie cukrów, co u człowieka, a przekroczenie ich dawek może skutkować nadwagą i otyłością. Są one prawdziwą plagą w przypadku zwierząt domowych, także w Polsce. Otyłość to choroba, która bardzo źle oddziałuje na układ krążenia i znacząco skraca czas życia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na profesjonalne gotowe karmy dla psów, najlepiej te, które spełniają standardy The European Pet Food Industry Federation. Zawartość składników odżywczych jest w nich zbilansowana pod kątem potrzeb żywieniowych naszego ulubieńca.

Czego pies nie powinien jeść? Zakazane przysmaki

Istnieją produkty, które – choć dla nas smaczne – są dla naszego psa toksyczne. Psu nie należy podawać na przykład warzyw czosnkowatych. Zmieniają one niekorzystnie błonę śluzową żołądka, a także mają szkodliwy wpływ na czerwone krwinki. Surowa cebula w dużych ilościach może u psa wywołać wymioty, apatię, duszność, brak apetytu czy biegunkę. Szkodliwa może być także dla szczeniąt znajdujących się w łonie matki. Absolutnie nie wolno podawać psom owoców cytrusowych, winogron ani rodzynek – są dla nich toksyczne i mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet do śmierci. Eksperci szacują śmiertelną dawkę suszonych owoców na około 42 g/kg m.c, jednak zwracają uwagę na to, że są to proporcje niepewne – zdarzają się psy, które bez uszczerbku na zdrowiu przekraczają tę dawkę oraz takie, u których już po kilku suszonych owocach może niestety wystąpić zgon. Dlatego ten składnik powinien być całkowicie wyeliminowany z diety psa. Innym szkodliwym dla psów pokarmem są orzechy makadamia – osłabienie, wymioty, zaburzenia poruszania się, drżenia i podwyższona temperatura ciała to objawy, które mogą wystąpić nawet do dwunastu godzin po ich spożyciu. W ogóle różnorodne orzechy również najlepiej całkowicie wyeliminować z diety psa – nawet włoskie mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Z kolei awokado może spowodować obrzęki, a duża ilość jabłek – zatrucie…alkoholem, zwłaszcza jeśli są spleśniałe. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że to, co dobre dla nas, nie zawsze dobre jest na naszego przyjaciela. Powinien on jeść przede wszystkim pokarm przeznaczony specjalnie dla niego.

BEYOND® Simply 9 – jakie smaki możemy znaleźć w karmie dla psów?

Obecny wybór suchej karmy dla psów jest na rynku wyjątkowo bogaty. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład. To on powie nam najwięcej na temat tego, czy dana karma dla psów spełni swoje zadanie – będzie zarówno pyszna, jak i dostarczy wszystkiego, czego nasz zwierzak potrzebuje.

BEYOND® Simply 9 ma w swojej ofercie między innymi karmę bogatą w kurczaka z pełnoziarnistym jęczmieniem. Nie zawiera pszenicy ani żadnych sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Znajdziemy w niej, poza jęczmieniem, kaszę owsianą, ryż, suszoną marchew oraz suszony groszek. Naturalne, najwyższej jakości składniki to ogromna zaleta karmy dla psów BEYOND® Simply 9. Innym wariantem smakowym jest karma dla psów bogata w łososia. Oprócz ryby dostarczającej zwierzakowi białka wysokiej jakości, znajdziemy tutaj także bataty, kaszę owsianą, jęczmień i ryż. Podobnie jak wersja z kurczakiem, karma dla psów BEYOND® Simply 9 z łososiem nie zawiera pszenicy, sztucznych aromatów, barwników ani konserwantów – jest więc naturalna. Kolejną wersją smakową BEYOND® Simply 9 jest karma z jagnięciną. Poza mięsem – jako pierwszym składnikiem pomagającym utrzymać beztłuszczową masę mięśniową – znajdziemy tutaj pełnoziarnisty jęczmień i kaszę owsianą oraz suszony szpinak. Ta wersja także jest w pełni organiczna.

Warto pamiętać, że dzienna dawka karmy powinna być uzależniona od wagi i trybu życia naszego psa – szczegółowe wytyczne znajdują się na opakowaniu. Wybór karm dla psów jest obecnie tak duży, że bez problemu znajdziesz wariant, który nie tylko da Twojemu ulubieńcowi wszystko czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania, ale też i będzie mu – po prostu – dobrze smakować.

Źródła:

  • Houpt K.A., Zicker S.: Dietary effects on canine and feline behavior. Vet. Clin. Small Anim. 2003, 33, 405–416.
  • Dodman N.H., Reisner I., Shuster L., et al.:Effect of dietary protein content on behavior in dogs. J. Am. Vet. Assoc. 1996, 208, 376–379.
  • Pieszka, M., & Luszczynski, J. (2013). Choroby szczeniąt. Wiadomości Zootechniczne, 51(4).
  • hrabia Ostroróg, J. (1859). Myślistwo z ogary, Jana hrabie Ostroroga wojewody poznańskiego: Wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego. Wyd-wo Bibl. Polskiej.
  • Kamieniak, J., Mazurkiewicz, T., & Tietze, M. (2015). Modyfikujący wpływ człowieka na zachowanie się psa domowego. Życie Weterynaryjne, 90(06).
  • Witkowska, O. (2015). Żywienie a behawior psów i kotów. Życie Weterynaryjne, 90(09)
  • Mirowski, A. (2013). Warzywa i owoce w żywieniu psów i kotów. Część II. Życie Weterynaryjne, 88(03).
  • Mirowski, A. (2013). Czy węglowodany są niezbędne w żywieniu psów i kotów?. Życie Weterynaryjne, 88(10).

Materiał partnera zewnętrznego