O alergicznym pchlim zapaleniu skóry mówimy w momencie, gdy ślina kąszącej naszego czworonoga pchły zaczyna działać uczulająco. Taka reakcja pojawia się najczęściej u kotów i psów, jakie już ukończyły pierwszy rok życia, a także posiadają skłonność do pewnego typu schorzeń dermatologicznych, jak chociażby atopowe zapalenie skóry. Pupile dotknięte tym problemem będą się drapać, gryźć i wylizywać ze wzmożoną częstotliwością, co skutkuje podrażnieniami, a w szczególnie trudnych przypadkach – nawet powstaniem niebezpiecznych zakażeń.
Po czym poznamy alergiczne pchle zapalenie skóry?
Najbardziej oczywistym objawem alergicznego pchlego zapalenia skóry jest świąd. Warto pamiętać jednak, że swędzeniu może towarzyszyć również szereg innych objawów. Dotknięty APZS pupil może zachowywać się w niespokojny sposób, jakby nie mogąc znaleźć sobie miejsca. Najpewniej będzie ze zwiększoną częstotliwością pielęgnował swoją sierść, liżąc się i podgryzając. Alergiczne zapalenia skóry u psów i kotów często rozpoznawane są po tym, że zwykle spokojne zwierzęta zaczynają kompulsywnie ocierać się o meble. U czworonogów o białym umaszczeniu właściciele będą mogli zauważyć brunatne zabarwienie wywołane ciągłym wylizywaniem. Do najczęstszych zmian skórnych, jakie zauważymy w przypadku psów, można zaliczyć: utratę włosów, zgrubienie skóry i powstałe na niej zaczerwienienia oraz zadrapania pojawiające się najczęściej z tyłu grzbietu, na udach oraz brzuchu, a także u samej nasady ogona. W przypadku kotów będą to: utrata sierści oraz wysypka występująca na tylnych częściach ciała (przede wszystkim wzdłuż grzbietu oraz na brzuchu i po wewnętrznej stronie tylnych łap).
Jak walczyć z APZS?
W momencie gdy podejrzewamy, że nasz pupil może cierpieć na alergiczne pchle zapalenie skóry, w pierwszej kolejności powinniśmy go zabrać do lekarza weterynarii. Potwierdzi on obecność pcheł na ciele czworonoga, zleci odpowiednie testy skórne albo badanie krwi i na koniec poda właściwy środek, dzięki któremu czworonóg powróci do zdrowia.
Pamiętajmy, że w kwestii APZS szczególnie istotna jest profilaktyka. Nasz pupil powinien być przez okrągły rok chroniony przed stycznością z tym pasożytami. Wysoce skutecznymi środkami w walce z pchłami są obroże przeciwpchelne oraz preparaty typu spot-on. W obu przypadkach pchła ginie, zanim jeszcze zdąży ukąsić naszego czworonoga.
Materiał partnera zewnętrznego