Jak nauczyć kota czystości? Jakie akcesoria okażą się najlepsze?

0
676
Co zrobić w momencie, gdy kot nie chce załatwiać swoich potrzeb w wyznaczonym dla nich miejscu? | fot.: stock.adobe.com

Dom bez kota to głupota – to jedno z najpopularniejszych haseł, jakie możemy usłyszeć od miłośników czworonożnych futrzaków domowych. Wiele osób posiada kotki, co wcale nie powinno nas dziwić – jest to przemiłe stworzenie, które choć chadza własnymi ścieżkami, to jednak okazuje nam wiele miłości w momencie, gdy się nim odpowiednio opiekujemy. Koty są stworzeniami, które nie wymagają od nas wiele uwagi – wystarczy że zadbamy o odpowiednią ilość jedzenia dostarczanego zwierzaczkom i o idealne miejsce na ich załatwianie się. No właśnie, załatwianie się. To jeden z najczęstszych problemów, które dotykają właścicieli kotów. Co zrobić w momencie, gdy kot nie chce załatwiać swoich potrzeb w wyznaczonym dla nich miejscu? Ślady moczu na podłodze, dywanie lub kanapie może być niesamowicie dla nas uciążliwe. Poniżej przedstawione zostały wskazówki co zrobić w momencie, gdy nasz kot ma problem z utrzymaniem czystości.

Zadbaj o kuwetę

Kuweta to najważniejsze miejsce dla kota w naszym domu. To w nim kot załatwia wszystkie swoje potrzeby, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią kuwetę dla niego. Istnieje wiele zmiennych, które mogą warunkować brak chęci kotka do załatwiania się w niej. Po pierwsze kształt i rozmiar kuwety. Zadbaj o to, by była ona odpowiednio przestronna dla naszych pupilów tak, by mogły z przyjemnością załatwiać się w komfortowych dla nich warunkach. Co jeszcze? Oczywiście żwirek. Żwirek to bardzo ważny element kuwety. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który żwirek okazuje się najlepszy. Rozwiązaniem tego problemu są eksperymenty – sprawdźmy każdy dostępny na rynku żwirek – może któryś okaże się na tyle atrakcyjny dla naszych kotów, że problem zniknie samoistnie? Ostatnią, lecz wcale nie mniej ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie kuwety. Zagospodarujemy miejsce, w którym kot poczuje się bezpiecznie i faktycznie będzie chciał się załatwiać.

Co, jeśli zabiegi z kuwetą nie odnoszą rezultatów?

Gdy żaden zabieg związany z kuwetą nie zadziała pozytywnie, powinniśmy szukać problemu, gdzie indziej. Czy w naszym domu są inne zwierzęta? Na przykład drugi kot? Prześledźmy, czy przypadkiem drugie zwierzątko nie naprzykrza się kotkowi podczas jego załatwiania się. To może sprawić, że kot uzna kuwetę za miejsce zagrożenia, w związku z czym będzie chciał załatwiać się gdzie indziej. Istnieje również prawdopodobieństwo, że nasz kotek cierpi na problemy związane z układem moczowym. Gdy problem jest uciążliwy, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do weterynarza, który być może odkryje źródło problemu i zaradzi mu.

Przydatne akcesoria, które pomogą naszemu pupilowi utrzymać czystość

Koty sikają poza kuwetą, z reguły wybierają konkretne miejsca, w których już kiedyś się załatwiały. Dobrym pomysłem będzie więc zainwestowanie w specyfiki, które mają w sobie olejki eteryczne usuwają zapach kociego moczu. Dość innowacyjnym pomysłem jest zakupienie produktu o nazwie „WC Kici”. Jest to urządzenie, które stosowane długotrwale ma nauczyć nasze koty załatwiania się do toalety.


ŁNA