Jak hodować żółwia domowego?

0
1181
hodowla żółwia
W Polsce zazwyczaj hodowlane są dwa rodzaje żółwi: lądowe i wodno-lądowe | fot.: stock.adobe.com

Czasami rodzinie nie odpowiadają tak duże i absorbujące zwierzęta jak psy i koty. Dziecko może być uczulone na sierść, a rodzice mogą mieć dość wiecznego sprzątania. Dla ssaków istnieje jednak kilka alternatyw. Ciekawą opcją są na pewno zwierzęta do terrarium. Zamiast jednak kupować węża, który może być potencjalnie groźny dla dziecka – lepiej postawić na żółwia. Mają łagodne usposobienie i są łatwe w utrzymaniu. O czym pamiętać, hodując takiego żółwia?

Terrarium uzależnione od rodzaju żółwia

W Polsce zazwyczaj hodowlane są dwa rodzaje żółwi: lądowe i wodno-lądowe. Te drugie potrzebują dodatkowego źródła wody w postaci małego jeziorka. Żółwie lądowe potrzebują zwykłego terrarium. Formą pośrednią między akwarium i terrarium jest akwaterrarium. Właśnie tam powinny przebywać żółwie wodno-lądowe. Może ono przyjąć postać małej wysepki, wokół której rozpościera się woda. 

Niezależnie od wyboru terrarium, trzeba zaopatrzyć je w odpowiednie lampy. Pomagają one uzyskać gadowi odpowiednią temperaturę ciała. Podłoże powinno być mieszanką torfu i ziemi, w przypadku wody warto jednak dodatkowo zadbać o porcję żwiru. Bardzo ważny jest odpowiedni filtr wodny, który zapewni wodzie odpowiednią czystość. To nie tylko zabieg estetyczny, ale przede wszystkim zabieg zdrowotny dla żółwia. 

Jedzenie żółwia

Obowiązkowe jest położenie w terrarium odpowiedniej miseczki z wodą i jedzeniem. Co prawda jedzenie jest mocno uzależnione od gatunku, ale głównym rodzajem pożywienia żółwia powinny być rośliny. Zdarzają się jednak gatunki mięsożerne, np. żółw jaszczurowaty. Dla żółwia lądowego najlepszym jedzeniem są rośliny zielone, które możemy wyrwać prosto z ogródka np. koniczyna, mięta czy fiołek polny. 

W przypadku żółwia wodno-lądowego sprawa się komplikuje, bo oprócz roślin trzeba postarać się o pokarm żywy. Należą do niego różnego rodzaje ślimaki, krewetki, kijanki czy małe rybki. Warto do pokarmu dodawać małe porcje suplementów: dodatkowych witamin czy wapnia. Warto jednak ustalać takie sprawy z odpowiednim lekarzem weterynarii. 

Wypuszczanie żółwia z terrarium 

Każdy żółw potrzebuje dodatkowej porcji ruchu. Trzeba czasami go wypuścić z terrarium i trochę urozmaicić mu trochę życie. Nie można tego robić za długo. Zbyt częste przebywanie z terrarium w przypadku żółwia lądowego może kończyć się problemami z utrzymaniem temperatury ciała. Z żółwiem trzeba uważać w przypadku małych dzieci. Jeżeli poczuje on zagrożenie, będzie trzymany jak zabawka – może ugryźć. Nie jest to groźne ukąszenie, ale z pewnością bolesne.

Żółwie mogą przenosić też niektóre choroby, przykładowo salmonellę. To jeszcze jeden argument za ograniczaniem obecności poza terrarium. Warto dbać o odpowiednią higienę żółwia. Mało który właściciel wie o tym, że żółwiom regularnie trzeba sprawdzać pazury. Jeżeli są za długie, trzeba je odpowiednio przycinać. Żółwie mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat, dlatego warto poczytać podstawowe informacje na temat tych gadów. Im szybciej właściciel przyswoi sobie podstawowe zasady, tym zapewni mu większy komfort w kontekście tak długiego życia. 

MMI