Akcesoria dla konia, w które warto zainwestować na lato

0
933
kobieta czyszcząca konia
Lato to czas sprzyjający jeźdźcom, zwłaszcza tym, którzy uwielbiają jazdę w plenerze | fot.: stock.adobe.com

Lato to czas sprzyjający jeźdźcom, zwłaszcza tym, którzy uwielbiają jazdę w plenerze. Upalne miesiące mogą być jednak dokuczliwe. Niektóre konie będą wymagać szczególnej troski swoich właścicieli. Jakie czynności pielęgnacyjne trzeba będzie podejmować? Jakie akcesoria warto kupić, aby jazda była przyjemna zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia?

Troska o konia w czasie letnich upałów

Konie dobrze czują się w temperaturach z zakresu od 5 do 25°C. Zarówno w miesiącach chłodniejszych, jak również latem będziemy musieli dołożyć starań, aby zapewnić zwierzętom optymalne warunki. Konie będą same walczyć ze skutkami upału, uruchamiając naturalne procesy termoregulacyjne. W letnich miesiącach będziemy obserwować wzmożone pocenie się zwierząt. Warto więc pomyśleć o częstszym myciu koni, co wspomoże proces oddawania ciepła. Latem konie narażone są na nasilone występowanie infekcji skórnych. Warto pamiętać o stosowaniu różnych gąbek przy myciu konia oraz regularnej dezynfekcji zestawów czyszczących. Dodatkowo należy obserwować pysk zwierzęcia. Nozdrza konia w czasie wakacyjnych upałów mogą ulegać przesuszeniu – skóra będzie się łuszczyć. Pomocą mogą być specjalne kremy z filtrem.

Derka dla konia – stosować czy nie stosować?

Jak już wspomnieliśmy, konie w czasie letnich miesięcy będą wymagać dodatkowej ochrony. Rodzaj stosowanych zabezpieczeń zależy przede wszystkim od umaszczenia zwierzęcia. Jednym z cenionych rozwiązań są derki dla konia na lato. Z jednej strony posiadają one właściwości odbijające promienie słoneczne, z drugiej natomiast umożliwiają skuteczną ochronę zwierzęcia przed owadami. Warto jednak pamiętać, że derka może utrudniać naturalne procesy chłodzenia – warto obserwować, jak zwierzę reaguje na czas noszenia derki. Ważnym czynnikiem jest również stan skóry konia. Jeśli wda się jakakolwiek infekcja, warto zrezygnować z tego typu zabezpieczenia.

Maski i nauszniki

W czasie jazd plenerowych z pewnością warto stosować maski i nauszniki przeciw owadom. Zdecydowanie poprawi to komfort zwierząt. Uniemożliwi to wlatywanie owadów do uszu i oczu koni, więc przełoży się także na płynność jazdy. Oferowane dziś akcesoria dla koni uwzględniają różne warunki atmosferyczne. W czasie letnich upałów warto wybierać te elementy, które łatwo przepuszczają powietrze. Dobrym wyborem będzie np. maska siatkowa.

Na ukąszenia

Jeśli z jakichś powodów nie możesz stosować akcesoriów ochronnych, warto pomyśleć o zakupie sprayów odstraszających owady. Przy ich wyborze warto dokładanie zapoznać się ze składem. Za bezpieczne dla zwierząt uznaje się produkty, które oparte są o ikarydynę. Trzeba wcześniej wypróbować produkt, by sprawdzić, czy nie powoduje on reakcji alergicznych. W przypadku wrażliwych koni do rozprowadzania produktu można użyć ściereczki.

Jeśli szukasz akcesoriów do jazdy konnej lub chcesz zadbać o komfort konia w czasie letnich, upalnych miesięcy, koniecznie zajrzyj na stronę sklepu internetowego https://www.horseway.pl/. Z pewnością znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, by móc cieszyć się długimi wypadami w plenerze w nadchodzących miesiącach.


Materiał partnera zewnętrznego