5 zasad, o których powinien pamiętać latem każdy właściciel psa

0
1232
Pies na plaży
Słoneczna aura i wysokie temperatury potrafią dać się we znaki czworonogom. | fot.: materiał partnera zewnętrznemu

Lato to wymagająca pora roku nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Słoneczna aura i wysokie temperatury potrafią dać się we znaki czworonogom. Aby wakacyjny czas był dla nich w pełni bezpieczny, warto stosować się do pewnych zasad. Oto 5 rad, które przydadzą się każdemu opiekunowi psa.

Zasada nr 1 – dbaj o prawidłowe nawodnienie psa

Psy wyjątkowo źle znoszą upały, dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać o to, by miały stały dostęp do wody. Przyjęło się, że na każdy kilogram psiego ciałka powinno przypadać ok. 20 ml wody, a więc 15-kilogramowy czworonóg musi pić przynajmniej 300 ml wody – w przypadku upałów potrzebne będzie jej więcej. Przydatne będą także takie dodatki jak metalowe miseczki (woda dłużej pozostaje w nich chłodna) oraz dostępne w sklepach zoologicznych specjalne fontanny wodne. Warto wyposażyć się również w butelki z przenośnymi miseczkami, które będą nieocenione w czasie wizyt na dworze.

Zasada nr 2 – zainwestuj w gadżety chłodzące

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gadżety chłodzące. Dlatego, jeśli budżet pozwala, można pomyśleć o kupieniu jednego z nich. Jakie artykuły chłodzące dostępne są w sprzedaży?

  • Bandamki – specjalne apaszki pomagające w utrzymaniu prawidłowej temperatury psiego organizmu.
  • Maty – sprawdzają się nie tylko w legowisku czy na posłaniu, ale są także dostosowane do podróży w samochodzie. Dostępne w różnych rozmiarach.
  • Poidła.
  • Kamizelki – wystarczy namoczyć je w wodzie, wykręcić i założyć na zwierzaka. Działają podobnie jak bandamki.

Zasada nr 3 – pamiętaj o formalnościach przed wyjazdem z psem

Lato to także czas urlopów. W ostatnich latach sporo „psiarzy” decyduje się na hotele dla zwierząt. Korzystając z takiej usługi, zapewniamy psiakom podstawową opiekę na czas naszego wyjazdu – noclegi, petsittera, karmienie. Wiele tego typu ośrodków oferuje również usługi groomerskie. Warto jednak pamiętać, że ze względu na popularność, koniecznie trzeba pomyśleć o rezerwacji dużo wcześniej. Jeśli decydujemy się na urlop z psem, trzeba sprawdzić, czy interesujący nas pensjonat akceptuje zwierzęta. W przypadku wakacji za granicą niezbędny będzie psi paszport (można go wyrobić u weterynarza w Ostrowie Wielkopolskim lub w innym dużym mieście) oraz ważne szczepienie na wściekliznę.

Zasada nr 4 – poznaj sposoby na bezpieczny transport psa

Wyjazd ze zwierzęciem wiąże się również z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków transportu. W przypadku podróży samochodem pies musi:

  • znajdować się w transporterze dostosowanym do jego wagi i rozmiarów – przewóz bez zabezpieczenia zagraża zdrowiu pupila, a właściciel może zostać ukarany mandatem,
  • mieć zapewniony dostęp do wody,
  • mieć możliwość załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych – konieczne będą przystanki.

W przypadku urlopów za granicą i najczęstszego środka transportu, czyli samolotu, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Warunki przewozu psów ustalają linie lotnicze. Np. popularne tanie linie WizzAir czy RyanAir umożliwiają podróże tylko psim przewodnikom. Z kolei LOT przewozi psy na pokładzie lub jako cargo – zależy to od wagi zwierzęcia wraz z transporterem. Aby uniknąć nieprzyjemności, już na etapie rezerwacji warto dokładnie sprawdzić te informacje.

Zasada nr 5 – uważaj na kleszcze

Sezon wakacyjny i wysokie temperatury w jego czasie to nie jedyne zagrożenie czyhające na psy. Równie groźne są kleszcze. Te pasożyty w ostatnich latach przenoszą coraz więcej chorób, a ze względu na zwiększenie populacji, stanowią ogromne niebezpieczeństwo. Gdzie najczęściej można spotkać kleszcze?

  • Na spacerach w lasach i na łąkach.
  • W miejscach, które upodobały sobie gołębie – wiele ptaków przenosi jedną z odmian kleszczy, tzw. obrzeżka.
  • W miejscach o dużej wilgotności – lubią je kleszcze pospolite.

Latem niezbędna będzie ochrona. W przypadku psów najpopularniejsze są preparaty w kroplach lub obroże przeciwkleszczowe typu foresto czy kiltix. Dodatkowo warto stosować doraźnie spraye. Najlepiej jednak unikać potencjalnie niebezpiecznych miejsc, a jeśli już musimy tam być, to po każdej wizycie konieczne jest dokładne sprawdzenie skóry pupila.


Materiał partnera zewnętrznego