Wybieramy kurtkę na leśne i górskie wyprawy. Na co zwrócić uwagę?

0
627
kurtka do wypraw w góry
Wybierając kurtkę na wycieczkę w góry lub do lasu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy określić jaka pogoda będzie panowała podczas wycieczki | fot.: StockAdobe.com

Podczas leśnych i górskich wypraw, szczególnie jesienią lub wiosną, szczególnie istotny jest wybór odpowiedniej kurtki. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. W sklepach można znaleźć naprawdę bardzo dużo modeli kurtek. Wykonane są one z różnych materiałów, posiadają szereg dodatków i zabezpieczeń. Inna kurtka przyda się podczas biegów górskich, a inna podczas wspinania. Znaczenie ma także pora roku, podczas której chcemy wybrać się na wycieczkę.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę do lasu i w góry?

Wybierając kurtkę na wycieczkę w góry lub do lasu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy określić jaka pogoda będzie panowała podczas wycieczki. Wiadomo, że inna kurtka przyda się w zimie, gdy na szczytach gór temperatura spad poniżej 0, a inna wiosną lub jesienią, gdy jest trochę cieplej, ale można się spodziewać załamania pogody.

Jak wiadomo, nawet w lecie, w górach można się spodziewać załamania pogody, dlatego dobra kurtka, powinna przede wszystkim ochraniać przed wiatrem i deszczem. Powinna ona także odprowadzać wilgoć z wewnątrz, aby turysta się nie przegrzał. Idąc w góry, raczej nie bierzemy ze sobą parasola, dlatego odporność kurtki na wodę ma gruntowne znaczenie. Jest ona określana w tzw. milimetrach słupka wody (np. 12 000 mm H2O), tzn. że przy osiągnięciu takiej wartości, kurtka przemoknie. Jeżeli chcemy posiadać okrycie, które w pełni uchroni nas przed deszczem, warto poszukać wartości powyżej 10 000 mm H2O. Z kolei jeżeli chodzi o paroprzepuszczalność, czyli oddychanie kurtki, powinno się wybierać kurtki o parametrze min. 10 000 g H2O/m2, oznacza to, że w przeciągu 24 godzin przez 1 m2 materiału, może się przedostać ok. 10 000 g cieczy.

Podczas wybierania kurtki na wycieczki górskie, trzeba także pamiętać o tym, żeby nie krępowała ona ruchów w żaden sposób. Okrycie musi zapewnić wygodę i komfort podczas wspinaczki i spacerów. Kurtka nie może być za ciasna. Warto także wspomnieć, że powinna ona dobrze przylegać do ciała, więc nie może też być za szeroka. W górach i lasach można natrafić np. na kleszcze lub inne niezbyt przyjemne i nie bezpieczne zwierzątka, które mogą przedostać się pod ubranie jeśli jest ono zbyt luźna i ugryźć.

Wybór kurtki na zimowe wyprawy w góry i do lasu

Niemniej skomplikowany jest wybór kurtki na zimowe wyprawy. Przede wszystkim tego typu okrycia nie mają na celu jedynie ochrony przed deszczem i wiatrem, ale przede wszystkim izolację od zimna. Jest to bardzo ważne nie tylko w przypadku alpinistów, czy himalaistów, którzy wspinają się na najwyższe szczyty w ekstremalnych warunkach, ale także w przypadku zwyczajnych turystów, którzy pragną wybrać się na wycieczkę zimą. Najlepszym wyborem są kurtki puchowe, oprócz tego, że bardzo dobrze chronią przed zimnem to także, nie są zbyt ciężkie i nie krępują ruchów.

Idą w góry lub do lasu zimą, obowiązkowo trzeba wybrać odpowiednią kurtkę. W przeciwnym razie nawet zwyczajne, krótkie spacery, mogą zakończyć się w sposób nieprzewidziany.


AKU