Uroki czarteru jachtów na Karaibach

0
3877
Piaszczysta plaża na karaibach
Aby dać sobie szansę na zobaczenie choć części tego przyrodniczego, kulturowego i kulinarnego bogactwa turyści i mniej lub bardziej doświadczeni żeglarze wybierają czarter jachtów i podróż z możliwością przybicia do brzegu wybranych wysp. | fot.: Fotolia

Nie ma chyba miłośnika żeglarstwa, który nie marzyłby o rejsie na Karaibach. Niesamowite widoki, piaszczyste plaże, idealny błękit nieba i wody oraz soczysta zieleń roślinności – wszystko to sprawia, że Archipelag Wysp Karaibskich jawi się jako raj na ziemi. Wszystko to sprawia, że co roku setki spragnionych wrażeń żeglarzy wybiera czarter jachtu i wyrusza w niezapomniany rejs.

Karaiby to w istocie tysiące wysp i wysepek leżących w większości na Morzu Karaibskim (a także na Oceanie Atlantyckim). W ich skład wchodzą państwa wyspiarskie, terytoria zależne, departamenty zamorskie oraz gminy specjalne (zamorskie). Największe łańcuchy wysp, które wyróżnia się na ich terytorium to Wielkie Antyle (Zachodnie), czyli Kuba, Hispaniola (Haiti i Dominikana), Jamajka i Puerto Rico oraz Małe Antyle (Wschodnie), które oddzielają Morze Karaibskie od Oceany Atlantyckiego. W ich skład wchodzą Wyspy Dziewicze, Dominikana, Martynika, St. Lucia i inne. Nie sposób wymienić ich wszystkich, skupmy się więc na najważniejszych atrakcjach, które mogą na własne oczy zobaczyć morscy podróżnicy.

Barbados

Państwo zajmujące wyspę o tej samej nazwie na obszarze Małych Antyli. To tropikalna, gorąca i wilgotna wyspa otoczona łańcuchami raf koralowych. Z Barbadosu pochodzi supergwiazda Rihanna.

Gwadelupa

To także część Małych Antyli, a dokładniej: mówi się tak i o samej wyspie Gwadelupie, ale i o departamencie o tej samej nazwie, który stanowi zespół ośmiu wysp pochodzenia koralowego i wulkanicznego. Niemal połowa terytorium wysp (39%) pokrywają lasy tropikalne. Na samej Gwadelupie znajduje się także czynny wulkan La Soufrière.

Dominika

Kolejna wyspa pochodzenia wulkanicznego na Małych Antylach. Wyróżniają ją liczne pasma górskie z najwyższym szczytem Morne Diablotins (1447 m. n.p.m.) oraz klimat tropikalny, las tropikalny bogaty w rośliny autochtoniczne, w tym kwiat narodowy Dominiki Bwa Carib. Napotkamy także mahonie i cedry oraz sporą reprezentację roślin storczykowatych. Turystów na Dominice uwodzą także maleńkie kolibry charakterystyczne dla wyspy. Wokół tamtejszego wulkanu powstał Park Narodowy Morne Trois Pitons wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ci, którzy zakotwiczą swoją łódź u wybrzeży Dominiki napotkają też liczne źródła mineralne, rzeki i potoki górskie. Jednym słowem: raj na ziemi.

Martynika

Żyzna, obfitująca w zieleń, wyspa o klimacie równikowym wchodzą ca w skład Małych Antyli. W jej krajobrazie dominują góry i wulkany (także czynne). Na Martynice spotkamy ponad tysiąc autochtonicznych gatunków zwierząt. Piaszczyste plaże, soczysta roślinność i przyjazne temperatury (24-28 stopni C) czynią z niej ulubioną destynację turystów, zarówno podróżujących samolotem, jak i korzystających z czarteru jachtów.

Saint Lucia

Ostatnią z opisywanych przez nas wysp Małych Antyli cechuje górzysty krajobraz z charakterystycznymi dla tego rejonu rafami koralowymi. Wśród bujnej roślinności wyspy napotkamy oszałamiające swoją wonią jaśminy, a także storczyki czy hibiskusy. Niesamowite są też liczne ptaki morskie zamieszkujące jej terytorium.

Kuba

To jedna z najbardziej znanych i fascynujących Wysp Karaibskich zaliczana do Wielkich Antyli. Jej stolica – Hawana od lat fascynuje dziennikarzy (np. Mark Kurlansky) i wybitnych pisarzy (Ernest Hemingway). To tam można zobaczyć kolorowe kamienice i stare samochody, zapalić cygaro albo napić się prawdziwego mojito, Cuba libre czy daiquiri. Kuba jest gorąca, nie tylko pod względem panujących tam wysokich temperatur, rozbrzmiewa też na niej muzyka, bez której Kubańczycy nie wyobrażają sobie życia. Hawana to także piękne piaszczyste plaże, liczne zabytki i wrażenie, spowodowane latami izolacji, że czas zatrzymał się tu w miejscu.

Dominikana

Także mieści się na Wielkich Antylach, a żeglarzom, którzy zdecydowali się na czarter jachtów na Karaibach i podróż po tym niezwykłym rejonie, oferuje doskonałe warunki do surfingu czy nurkowania, piaszczyste plaże oraz Santo Domingo – stolicę z wpisaną na listę UNESCO starą dzielnicą kolonialną.

Jamajka

Wszystkim spragnionym świetnej zabawy Jamajka oferuje imprezy na plaży w rytm regge (to z Jamajki pochodzi Bob Marley) albo dancehall. Cudne piaszczyste i szerokie plaże, niezbyt wysoka temperatura i wybrzeże, które jest po prostu rajem dla miłośników pływania z rurką, czyli nurkowania. Na wyspie można spotkać oryginalną roślinność i ciekawe gatunki zwierząt, np. charakterystycznego kolibra.

Portoryko

To kolejny raj na ziemi rodem z Karaibów. Każdy, kto decyduje się na czarter jachtów powinien zawitać do „Bogatego Portu”, tak bowiem tłumaczy się nazwę tego miejsca. Lasy tropikalne, górzyste tereny, Park Narodowy El Yunque oraz Rezerwat Biosfery Guánica, rafy koralowe, a także pływające w okolicach wyspy delfiny i wieloryby czynią z niej niepowtarzalne miejsce.

To zaledwie kilka z tysięcy wysp i wysepek wchodzących w skład Karaibów. Wiele je łączy – zbliżony klimat, wiatr wiejący z północnego wschodu z prędkością średnio 10-20 węzłów latem, 15-25 węzłów zimą, piaszczyste plaże, rafy koralowe czy fascynujące krajobrazy. Na każdej z nich warto także spróbować lokalnych specjałów. Bo choć nazywa się je ogólnie kuchnią kreolską, a więc wskazuje na wpływy afrykańskich, hinduskich i europejskich kuchni w połączeniu w dostępnymi składnikami, ryżem i owocami morza, to każde z miejsc ma swoje unikalne danie, niedostępne gdzie indziej. Wystarczy choćby wspomnieć o kubańskiej Hawanie, gdzie niemal każda lepsza knajpka prezentuje unikatowe potrawy według własnych przepisów.

Aby dać sobie szansę na zobaczenie choć części tego przyrodniczego, kulturowego i kulinarnego bogactwa turyści i mniej lub bardziej doświadczeni żeglarze wybierają czarter jachtów i podróż z możliwością przybicia do brzegu wybranych wysp. Zazwyczaj takie rejsy organizuje się od listopada do czerwca ze szczytem sezonu przypadającym od grudnia do marca, ze względu na sprzyjającą pogodę (od lipca do października zdarzają się tu cyklony i huragany). Jedną z firm oferujących czarter jachtów jest GlobeSailor.pl, firma, która w przystępnych cenach oferuje różne rodzaje łodzi w zależności od planowanych tras, wieku i doświadczenia oraz liczebności załogi. Ci, którym brakuje kwalifikacji bądź doświadczenia, mogą skorzystać z usługi doświadczonego skippera, który dopilnuje stanu i prowadzenia samego jachtu. Tak, żeglarstwo przestało być sportem dla najzamożniejszych, elitarną rozrywką dostępną dla nielicznych, a wiec tylko wyobraźnia ogranicza nas w podjęciu rejsu, który okazać się może przygoda życia.


OLI