Urban exploration – poradnik początkującego eksploratora

0
706
Abandoned power plant EC2 in Poland
Dobrze jest wiedzieć jak najwięcej o lokacji, którą będziesz zwiedzać, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zdobycie wszystkich możliwych, przydatnych informacji | fot.: stock.adobe.com

Każdy zainteresowany tematem urban exploringu zaczyna swoją przygodę od oglądania filmów na YouTube o tej tematyce i czytania artykułów związanych z urbexem. Jeśli jesteś w podobnym miejscu powinieneś zapoznać się z tym artykułem. Zdobywanie wiedzy i wskazówek na temat eksploracji miejskiej są absolutną podstawą od której powinien powinien zacząć każdy początkujący odkrywca. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych zasad, o których musisz wiedzieć zanim wybierzesz się w teren.

1. Dowiedz się jak najwięcej o miejscu eksploracji

Dobrze jest wiedzieć jak najwięcej o lokacji, którą będziesz zwiedzać, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zdobycie wszystkich możliwych, przydatnych informacji. W ten sposób będziesz wiedział, czego się spodziewać i będziesz mógł zabrać ze sobą niezbędny sprzęt potrzebny do eksploracji tego miejsca. Co więcej, dzięki temu możesz zorientować się, jak wyglądało to miejsce, zanim zostało opuszczone i do czego było wykorzystywane. Najprostszym sposobem na zagłębienie się w historię danego miejsca, to poszukiwania w internecie, jednak często nie jest on wystarczającym źródłem. Niezastąpionym źródłem informacji jest okoliczna ludność.

2. Upewnij się, że obszar, który zamierzasz zbadać jest całkowicie opuszczony

Zanim udasz się do miejsca, które zamierzasz zbadać, musisz upewnić się, że jest ono całkowicie opuszczone. Najpierw przejedź się wokół budynku, aby zidentyfikować możliwość wejścia do niego. Zwróć uwagę na kilka znaków, pomocnych we właściwej ocenie:

  • Powybijane okna, brak drzwi
  • Graffiti na ścianach
  • Zarośnięta trawa i inne czynniki wskazujące na pozostanie w długim nieużytku

Pamiętaj, że powyższe czynniki mogą jednak nie oznaczać, że budynek jest opuszczony, tym bardziej warto zacząć każdą eksploracje od pierwszej zasady. Przed zaczęciem zwiedzania należy upewnić się, że nie ma nikogo w środku.

3. Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt

Eksploracja miejska to hobby, które wymaga bardzo niewiele ekwipunku lub wręcz nie wymaga go wcale. Chociaż nie potrzebujesz sterty sprzętu, zawsze warto mieć przy sobie kilka niezbędnych rzeczy. Zwykły plecak z kilkoma przedmiotami, takimi jak latarka, woda, apteczka, rękawiczki i telefon komórkowy, wystarczy każdemu eksploratorowi. Wszystkie miejsca są różne i mogą wymagać różnego przygotowania. Najważniejszą rzeczą w planowaniu naszego wyposażenie jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo.

Eksploracja pustostanów
Eksploracja pustostanów wymaga zdrowego rozsądku i ostrożności | fot.: stock.adobe.com

4. Kieruj się zdrowym rozsądkiem

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś zbadać dany budynek, po prostu go nie badaj. Jeśli natkniesz się na drabinę, która wygląda na niebezpieczną, nie wchodź na nią. Jeśli widzisz, że deski podłogowe się rozpadają i nie jesteś pewien, czy powinieneś przejść przez nie – nie rób tego. Eksploracja pustostanów wymaga zdrowego rozsądku i ostrożności, te dwie rzeczy nierzadko mogą uratować Ci życie. Planuj swoje działania tak, aby nie stworzyć zagrożenia dla siebie i Twoich towarzyszy.

5. Nie zabieraj niczego z miejsca eksploracji

Podczas odkrywania miejsc, z pewnością natkniesz się na ciekawe przedmioty, które będziesz chciał zabrać ze sobą. Pamiętaj żeby tego nie robić! Mogą one nie należeć do nikogo, ale to nie znaczy, że powinieneś je wziąć. Możesz zrobić zdjęcie przedmiotu i zostawić go tam, gdzie go znalazłeś, aby następny odkrywca mógł go zobaczyć. Nie rób nic poza zdjęciami, nie zostawiaj nic poza śladami stóp. Jest to zasada, którą musi przestrzegać każdy.

SPA