Udajesz się do egzotycznego kraju? Pamiętaj o szczepieniach!

0
717
Szczepienia obowiązkowe przed wakacjami
Tematem trzeba zainteresować się jednak z wyprzedzeniem, bo niektóre szczepionki wymagają nawet kilku dawek w pewnych odstępach czasowych | fot.: Fotolia

Odwiedzając egzotyczne miejsca lubimy przywozić pamiątki z podróży, ale choroby raczej do nich nie należą. Tym bardziej, że łatwo można się przed wieloma z nich uchronić. Tematem trzeba zainteresować się jednak z wyprzedzeniem, bo niektóre szczepionki wymagają nawet kilku dawek w pewnych odstępach czasowych. Aktualnych informacji udzielają wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne i przychodnie wyspecjalizowane w medycynie tropikalnej.

Szczepienia obowiązkowe

Według Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych takie szczepienie jest obecnie tylko jedno, przeciw żółtej febrze (nazywanej też żółtą gorączką). Wymagane jest ono przy wjeździe do niektórych krajów w Afryce oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Za dowód w podróży posłuży nam Międzynarodowa Książeczka Szczepień z odpowiednim wpisem.

Niektóre państwa wymagają szczepienia przeciw żółtej febrze również od osób przybywających z krajów zagrożonych tą chorobą. Często wymogiem objęty jest również tranzyt. W takiej sytuacji można się łatwo znaleźć organizując podróż objazdową po kilku państwach w rejonach tropikalnych lub posiadając w paszporcie pieczątki z danych państw. Turyści udający się w podróż bezpośrednio z Polski mogą czasem z tego szczepienia zrezygnować.

Brak szczepienia możne mieć poważne konsekwencje, od przymusowej kwarantanny lub nakazu wykonania szczepienia na miejscu (na koszt podróżującego) po odmowę wpuszczenia do kraju. Należy pamiętać, że szczepienie przeciw żółtej gorączce jest ważne tylko przez 10 lat.

Niezależnie od przepisów międzynarodowych każdy kraj decyduje na podstawie własnego prawa wizowego o tym, jakich szczepień żąda od odwiedzających. Robi tak Arabia Saudyjska wymagając szczepienia przeciwko meningokokom.

Szczepienia zalecane

Szczepienia, które warto zrobić, bo są one jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed chorobami zakaźnymi. Każda podróż jest inna, każdy turysta jest inny. Lekarz indywidualnie zaleca szczepienia ochronne w zależności od celu i charakteru podróży oraz ogólnego stanu zdrowia i wieku osoby podróżującej. A lista możliwych chorób jest długa: wirusowe zapalenia wątroby typu A i B, tężec, błonica, poliomyelitis, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, zakażenie meningokokowe czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Jako dziecko każdy z nas został na wiele z nich zaszczepiony. Jednak po upływie czasu dorosłym należy podać dawkę przypominającą. Jeśli chcemy podróżować dużo, warto zaplanować szczepienia z perspektywą kolejnych wyjazdów, bo nie wszystkie szczepienia uodparniają nas na całe życie. Czasem ochrona trwa tylko kilka lat i należy ją regularnie odnawiać.

Posiadanie szczepień nie zwalnia nas od zachowania ostrożności w trakcie podróży. Zakażona woda to główna przyczyna zachorowań. Zwracając uwagę na jej jakość i pochodzenie można znacznie zmniejszyć ryzyko, np. pijąc tylko świeżo przegotowane napoje i wodę z fabrycznie zamkniętych opakowań. Woda z wodociągu nie nadaje się często nawet do mycia zębów. Żele antybakteryjne do mycia rąk powinny znaleźć się w torbie każdego turysty.

IPI