Pod słońcem Toskanii, czyli co trzeba zobaczyć będąc w środkowych Włoszech?

0
6519
Miasteczko w Toskanii
Rocznie ponad 40 milionów turystów przybywa do Toskanii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Choć sezon wakacyjny ruszył już pełną parą, wielu z nas wciąż nie wie dokąd wybrać się tego lata. Jeśli szukasz miejsca, które zachwyci Cię swoją architekturą, malowniczymi krajobrazami, wyśmienitą kuchnią i znakomitym winem, to Toskania będzie idealnym wyborem. Usytuowana w środkowych Włoszech jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów świata. Rocznie ponad 40 milionów turystów przybywa do Toskanii. Poznaj 3 toskańskie miasteczka, które koniecznie musisz zobaczyć!

Florencja

Kiedy już znajdziesz się w centralnych Włoszech, czy to na własną rękę, czy to z wycieczką z biura podróży na przykład https://dreamtours.pl, koniecznie rozpocznij swoją podróż od stolicy regionu, czyli Florencji. To malownicze usytuowane miasto zachwyca swoją renesansową architekturą. Będąc w stolicy Toskanii obowiązkowo musisz zwiedzić Katedrę Santa Maria del Fiore z charakterystyczną i największą na świecie ceglaną kopułą. Warto zobaczyć też Galleria dell’Accademia, w której najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest Dawid Michała Anioła. Ciekawym miejscem jest też Museo di Palazzo Vecchio, czyli ratusz Florencji znajdujący się na Piazza della Signoria. Wspaniałym zwieńczeniem wycieczki będzie wędrówka na wzgórze Michała Anioła, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Aby docenić piękno Florencji, warto zwiedzać miasto pieszo.

Pisa

Położona w dolnym biegu rzeki Arno, Pisa to drugie po Florencji miasto, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Campo dei Miracoli, popularnie zwanym Piazza del Duomo, gdzie znajduje się słynna Torre Pendente, czyli Krzywa Wieża. Tuż obok stoi monumentalna katedra, zwana Duomo, której budowę rozpoczęto już XI wieku. W sąsiedztwie katedry można zobaczyć Battistero, czyli baptysterium, którego powstanie datuje się na XII wiek. Po północnej stronie Campo dei Miracoli położony jest cmentarz – Camposanto Monumentale, jedna z najoryginalniejszych budowli gotyckich w całej Toskanii. Na cmentarzu można podziwiać malownicze freski między innymi Triumf Śmierci, Sąd Ostateczny, czy Piekło. Będąc w Pisie obowiązkowo trzeba wybrać się na Piazza dei Cavalieri, która niegdyś stanowiła centrum republikańskiej Pisy. Warto też odwiedzić stojący nad brzegiem Arno kościół Santa Maria della Spina, który jest prawdziwym dziełem gotyckiej architektury.

Lucca

Dla wielu turystów Lucca, zwana też miastem 100 kościołów, to najpiękniejsze miasto Toskanii. To wciąż nie w pełni odkryte miasteczko, zachwyca malowniczymi widokami i wspaniałą architekturą. Na zwiedzanie tego miasta wystarczy jeden dzień. Jest tutaj znacznie spokojniej i mniej tłoczno niż we Florencji, czy Pisie. Będąc w Lucce warto wypożyczyć rower i objechać trasę wiodącą po murach obronnych. Na tej trasie rowerowej pierwszą atrakcją będzie romańsko-gotycka wieża Guinigi z XVI wieku. Co ciekawe, na jej szczycie rosną prastare dęby. Kolejnym ważnym punktem jest owalny Piazza Anfiteatro, czyli plac Amfiteatralny. Obecnie otoczony klimatycznymi kawiarenki i sklepy z pamiątkami, sam plac służy latem jako scena artystyczna. Warto też zobaczyć Katedrę San Martino, w której mieści się krucyfiks z postacią Chrystusa, którego twarz uważana jest za wierny portret. Choć Lucca pełna jest zabytków, jej prawdziwe piękno odkryjesz spacerując urokliwymi uliczkami.


Materiał partnera zewnętrznego