Nieodzowny towarzysz górskich wędrówek – po co wspinaczowi czekan?

0
1096
wspinacz z czekanem
Zaprawieni w zimowych bojach tatrzańskich możemy myśleć o zmianie modelu czekana | fot.: stock.adobe.com

Osprzętowanie w postaci raków, czekana czy lin kojarzy nam się z profesjonalną wspinaczką wysokogórską- taternictwem, alpinizmem czy himalaizmem. To jednak niepełny obraz-techniczne aspekty związane z wycieczkami w wyższe partie gór nie są tylko domeną skałkowców. Zarówno w raki, jak i czekan powinien być wyposażony każdy turysta, którego kuszą zimowe scenerie związane z górskim trekkingiem.

Po co nam czekan w górach?

Czekan powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego plecaka górskiego w porze zimowej. Jego rolą jest zapewnienie turyście bezpieczeństwa i stabilizacji na szlaku, nie jest to więc sprzęt tylko dla profesjonalistów i wyczynowców. Tak jak w porze letniej posługujemy się kijkami trekkingowymi dla usprawnienia przejścia po niestabilnym terenie, tak zimą możemy oddać to zadanie czekanowi – posiada on zakończenie w postaci grota, który wbity w śnieg uchroni nas przed poślizgnięciem lub upadkiem na stromym szlaku. Z kolei u góry czekan posiada głowicę z ostrzem do hamowania, która może uratować nas, kiedy dochodzi do poślizgu na bardzo stromym stoku i łopatkę, która w wysokich górach pokrytych śniegiem i oblodzonych służy do tworzenia sobie schodków służących za punkt zaczepienia.

Jaki czekan dla początkujących?

Osoba, która dopiero zaczyna przygodę z zimowym trekkingiem górskim może się zaopatrzyć w najprostszy czekan turystyczny, z prostym styliskiem, które sprawdzi się jako podpora w nietrudnym terenie. Warto, by jego waga była większa niż profesjonalnych sprzętów-zgodnie z zasadą, że czekan wymieniamy na lżejszy, kiedy potrafimy się nim sprawnie posługiwać. Czekan dla turysty powinien być ponadto wyposażony w łopatkę oraz co ważne, w pętelkę, która-podobnie jak w przypadku kijków trekkingowych – zakładamy na nadgarstki. Jest to obowiązkowy i warty do wyrobienia w szybkim czasie nawyk. Zimą ze względu na panujące warunki możemy po pierwsze zgubić czekan w terenie, lub co gorsza-gubiąc go-zranić przypadkowego turystę. Przed takimi zdarzeniami chronią pętelki.

Czekan dla doświadczonych-jaki sprzęt dla wspinacza?

Zaprawieni w zimowych bojach tatrzańskich możemy myśleć o zmianie modelu czekana. Profesjonalni wspinacze powinni wyposażać się w sprzęty, które dzięki posiadaniu otworów w grotach ułatwią im tworzenie tzw. „stanowisk” i wpinanie karabinków. Zaawansowany technicznie czekan będzie się także znacząco różnił kształtem od modelu turystycznego – co jest związane z innym rodzajem ukształtowania terenu na którym będzie użytkowany. Zaawansowane wyprofilowanie ułatwi wspinaczowi wbijanie czekana oraz podciąganie się. Czekany dla wspinaczy to również wymienne ostrza, regulowana rękojeść oraz dodatkowe wyposażenie na przykład w postaci osłony ostrza. Czekan dla profesjonalnego wspinacza powinien być wykonany z najwyższej klasy materiałów.

Warto pamiętać, że uzupełnieniem czekana zawsze powinny być raki. Para ta tworzy w górach duet idealny. Czekan zaś zawsze dopasowujemy do poziomu zaawansowania naszej wspinaczki-nie ryzykujmy wyjść w wyższe góry oraz nie używajmy profesjonalnych sprzętów, jeśli nie jesteśmy wyposażeni w odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

EZL