Najbardziej malownicze uzdrowiska w Polsce

0
7447
Sopot
Sopot leży blisko lasów (liczne szlaki). Można również skorzystać z nadmorskiego bulwaru, którym dostaniemy się aż do Brzeźna | fot.: Fotolia

Uzdrowiska to miejsca o szczególnych właściwościach. Są odwiedzane corocznie przez kolejne grupy kuracjuszy. Charakteryzują się pięknymi widokami oraz bogatą ofertą zabiegów leczniczych czy po prostu – świeżym powietrzem. Oto kilka malowniczych miejsc tego typu, znajdujących się w Polsce.

Sopot – nadmorski wypoczynek

Miasto o statusie uzdrowiska, które przyciąga rzesze turystów. Jakie są zalety tego miejsca?

To przede wszystkim bliskość Zatoki Gdańskiej. Sopot gwarantuje nam atrakcje w dzień, a także nocą (bogate życie towarzyskie). Czyste plaże są chlubą miejscowości. Dodatkowy atut to położenie. Z Sopotu z łatwością dostaniemy się do Gdańska, a także Gdynii. Możemy odwiedzić pobliskie zoo, znany Kościół Mariacki, przepłynąć się na Hel czy też przejść słynną ulicą Świętojańską.

Kuracjusze powinni docenić liczne miejsca do spacerów. Sopot leży blisko lasów (liczne szlaki). Można również skorzystać z nadmorskiego bulwaru, którym dostaniemy się aż do Brzeźna.

Krynica-Zdrój

Z nadmorskiej miejscowości przenosimy się w góry. Krynica-Zdrój to znane w całym kraju uzdrowisko, które charakteryzuje się wodolecznictwem. Położenie jest bardzo dobrym punktem wypadowym (chociażby w Tatry), jednak miłośnicy przede wszystkim regeneracji, znajdą tu wszystko, czego potrzeba.

Stare Łazienki Mineralne czy też Pijalnia Główna to świadectwo narodzin polskich źródeł leczniczych. O walorach estetycznych okolicy, powinny świadczyć liczne pejzaże powstałe w tym regionie. Architekturę przepełniają drewniane wille oraz stare cerkwie. To świetne miejsce do kompleksowego wypoczynku w otoczeniu natury.

uzdrowisko Krynica-Zdrój
W latach swej świetności Krynica była modnym uzdrowiskiem, miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków | fot.: Fotolia

Nałęczów

Uzdrowisko położone blisko Lublina. Specyficzny klimat sprzyja zwłaszcza kuracjuszom borykającym się z sercem, Nałęczów to również miejsce idealne przy problemach z ciśnieniem tętniczym.

W barwnej okolicy można się zakochać. Nie bez przyczyny mówi się o kluczowym wpływie Nałęczowa na twórczość polskich pisarzy. Uzdrowisko było w przeszłości źródłem inspiracji dla wielu twórców (m.in. Żeromski, Iwaszkiewicz).

Specyficzny klimat sprzyja zwłaszcza kuracjuszom borykającym się z sercem, Nałęczów to również miejsce idealne przy problemach z ciśnieniem tętniczym | fot.: Fotolia

Szczawnica – by odetchnąć z ulgą

Uzdrowisko znajdujące się pomiędzy Pieninami oraz Beskidem Sądeckim. Znane w całej Polsce z właściwości leczniczych (zwłaszcza górnych dróg oddechowych). Jest również optymalnym punktem wypadowym dla okolicznych atrakcji.

Warto podkreślić tutaj Wąwóz Homole, spływ przełomem Dunajca oraz ogólnie Pieniński Park Narodowy. W Szczawnicy znajduje się również znana pijalnia wód. To miejsce cenione za wyróżniający się klimat oraz spokój.

uzdrowisko szczawnica
Usytuowanie Uzdrowiska w dolinie Grajcarka, czyli dopływu Dunajca pomiędzy Pieninami i Beskidem Sądeckim tworzy doskonały mikroklimat sprzyjający poprawie kondycji górnych dróg oddechowych | fot.: Fotolia

Kołobrzeg

Zestawienie rozpoczęło nadmorskie uzdrowisko, kończy je zaś znajdujący się nad otwartym morzem Kołobrzeg. Kojarzony do pewnego czasu z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej. Jest miejscem z licznymi wodami solankowymi oraz wyjątkowymi kąpielami borowinowymi.

Bliskość Bałtyku to dodatkowy atut. Kuracjusze mogą wdychać nadmorskie powietrze (bogate źródło jodu). Wieczorem zaś wedle uznania, skorzystać z licznych ofert towarzyskich.

Jest miejscem z licznymi wodami solankowymi oraz wyjątkowymi kąpielami borowinowymi | fot.: Fotolia

Każde uzdrowisko cechuje się nieco innymi właściwościami leczniczymi. Idealnie nada się zatem przy konkretnym schorzeniu. Jeżeli chcemy zregenerować się ogólnie, wybierajmy miejscowości bliskie innym atrakcjom (Sopot, Szczawnica).


SAN