Mało znane szlaki piesze na Mazowszu

0
1015
Ruiny fortu Beniaminów
Ruiny fortu Beniaminów. Rozpoczęcie budowli miało miejsce w 1904 roku, a celem było połączenie Twierdzy Zegrze z Twierdzą Warszawą | fot.: stock.adobe.com

Pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja pieszym wycieczkom na łono natury. Przy okazji zagwarantujemy naszemu ciału ruch, dobre samopoczucie i energię na kolejne dni. Warto zapoznać się z ciekawymi leśnymi trasami pieszymi, które znajdują się pod Warszawą. To będzie idealny sposób na spędzenie czasu z najbliższymi. Na szlakach, czekają na turystów jeziora, bunkry, bagna, a nawet znajdzie się i fort, który został zbudowany przed I wojną światową. 

Odkryj szlak w rezerwacie!

Jeśli chcesz, aby spacer zajął około 2,5 godziny to dobrym pomysłem, jest wybranie się do Rezerwatu Łęgi Czarnej Strugi. Warto zostawić samochód przy ulicy Spacerowej, a dalej udać się drogą wzdłuż skraju lasu. Należy kierować się szlakiem o kolorze zielonym lub nazwą „krajoznawczy szlak przyrody i historii”. Idąc tą właśnie drogą, można spotkać wiele rzadkich roślin, jak: jaskier kosmaty oraz wawrzynek wilczełyko. Warto pamiętać, że oba te kwiaty są trujące i zjedzenie ich owoców może spowodować śmierć. 

Wyruszając rano, można natrafić na różne zwierzęta, jak: sarnę, łosia czy dzika. Droga prowadzi przez rzekę Czarna i przez Marecki Szlak Rekreacyjny. Trasa wynosi ponad 10 kilometrów i jest idealnym pomysłem na spacer podczas weekendu. Warto pamiętać, że w lesie nie można rozpalać ognisk, ani urządzać grilla. Te zasady są bardzo ważne, aby zachować bezpieczeństwo w lasach.

Zobacz fortyfikację!

Ścieżki piesze pod stolicą Polski kryją w sobie wiele ciekawostek. Jednym z nich jest Fort Beniaminów. Jak tam dotrzeć? Warto zostawić auto w Białobrzegach, a dalej wybrać się nad malownicze jezioro Parów-Karski. To spokojne miejsce, które nie jest oblegane przez turystów. Wokół jezioro znajdują się pomosty, z których można podziwiać widoki. Idąc tą ścieżką, można spotkać ślady bobrów, które budują koło jeziora swoje nory. Nie można ich w żadnym wypadku niszczyć!

Koło jeziora należy zboczyć na rowerowy Szlak Nieporęckiego, a stamtąd droga poprowadzi do Fortu Beniaminów. Rozpoczęcie budowli miało miejsce w 1904 roku, a celem było połączenie Twierdzy Zegrze z Twierdzą Warszawą. Celu nie udało się zrealizować i inwestycja nie została zakończona. Miejsce te było znaczące podczas walk bolszewików z wojskami polskimi. To właśnie tutaj stacjonowały obozy jenieckie. Byli tam więzieni Polacy oraz żołnierze radzieccy.

Obecnie, można przejść się po fortyfikacjach bez płacenia za bilet. Atrakcją jest odwiedzenie budynków, które ukryte są pod ziemią. Ciekawostką jest fakt, że miejsce te służy często jak plan filmowy, ponieważ właśnie tutaj kręcono takie seriale, jak: Przygody Psa Cywila, Czas Honoru oraz Czterej Pancerni i Pies. 

Cała trasa zajmuje ponad 2 godziny i należy przejść około 10 kilometrów. Bez wątpienia, ścieżka ta gwarantuje ciekawe widoki, piękną przyrodę i atrakcje historyczne. 

Jest w czym wybierać!

Warto poświęcić swój wolny dzień od pracy, aby udać się na pieszą wycieczkę. To gwarancja dobrej energii, satysfakcji i zabawy. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, wygodnych butach i można ruszać w trasę!

ZFR