Katalońskie atrakcje turystyczne

0
531
Sagrada Familia
Sagrada Família to secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej. Jest to główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego | fot.: stock.adobe.com

Katalonia leży nad Morzem Śródziemnym we wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W jej skład wchodzą trzy malownicze wybrzeża: Costa Brava, Costa del Maresme i Costa Dorada. Z roku na rok coraz więcej turystów kieruję się w ten region Hiszpanii. Wiele atrakcji turystycznych, odpowiedni klimat i rajskie widoki przyciągają tysiące ludzi z całego świata. 

Klimat i pogoda w Katalonii

Katalonia znajduje się w większości w klimacie śródziemnomorskim. Temperatura w lecie utrzymuje się w granicach trzydziestu stopni Celsjusza, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym między dziesięć a piętnaście stopni. Dla turystów odpowiednim czasem na pobyt będzie okres wiosny bądź jesieni. Jest to czas, w którym liczba zwiedzających zmniejsza się,  a słońce nie jest aż tak mocno jak bywa latem. 

dzielnica gotycka Barcelona
Barri Gòtic (Dzielnica Gotycka) to średniowieczna dzielnica w Barcelonie i jednocześnie historyczne centrum barcelońskiego Starego Miasta | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko Barcelona, czyli miasta Katalonii

Jednym z najbardziej znanych miast Katalonii jest Barcelona. Ogromna liczba zabytków, sprawi, że nie da się tam nudzić! Sagrada Familia, ogród botaniczny, Muzeum Archeologiczne Katalonii to tylko kilka miejsc wartych zobaczenia. Oprócz tego jeszcze Dzielnica Gotycka czy wzgórze Montjuic. Girona słynie ze starówki, której budynki liczą nawet dwa tysiące lat. Natomiast domy nad rzeką Onyar zapewnią bajecznych kadrów, które  ciężko będzie zapomnieć. W Hiszpanii coś dla siebie odnajdą również znawcy sztuki. Miejscowość Figueres jest centrum katalońskiego surrealizmu. Tutaj bowiem żył i tworzył Salvador Dali. W muzeum, które wybudował, podziwiać można oryginalne prace artysty. 

Barcelona Teleferic de Montjuic
Widok na Barcelonę ze wzgórza Montjuïc (173 m n.p.m.) położonego w Barcelonie w Hiszpanii | fot.: stock.adobe.com

Top 3 Katalonii

1. Śladami Salvadora Dalego 

Miasto Figures stało się miejscem pielgrzymek dla wielbicieli artysty. Mało kto jednak wie, że jest zarówno początkiem trasy, która została nazwana Trójkątem Dalego. Składa się ona z trzech miejscowości. Pierwsza z nich, to oczywiście, Figures, dwie kolejne to: Pubol (znajduje się w niej zamek, który Dali podarował go swojej żonie) i Cadaques (miejsce spędzania wakacji). 

2. Klasztor Montserrat

Męski klasztor benedyktyński położony w masywie górskim o tej samej nazwie. Stanowi miejsce bardzo często odwiedzane przez wyznawców chrześcijaństwa. Znajduje się tutaj figura Czarnej Madonny z XII wieku oraz muzeum, w którym można podziwiać dzieła artystów takich jak: Pablo Picasso, Claude Monet czy Edgar Degas. 

Klasztor Montserrat
Klasztor Montserrat | fot.: stock.adobe.com

3. Pireneje 

Łańcuch górski, równie chętnie odwiedzany jak hiszpańskie miasta i piaszczyste wybrzeża. Najpiękniejsze miejsca można odnaleźć na terenie Parque Nacional de Aiguestortes y Lago de San Mauricio. Spacerując pieszymi szlakami, podziwiać można faune i florę charakterystyczną dla tego regionu. 

Girona, Temps de Flors
Girona, temps de flors odbywa się co roku w dzielnicy Barri Vell w Gironie. Wówczas miasto wypełnia się przepięknymi roślinami i spektakularnymi kompozycjami kwiatowymi | fot.: stock.adobe.com

Katalońskie fiesty

Katalonia odróżnia się od pozostałej części kraju nie tylko językiem, ale również kulturą. Istnieje wiele charakterystycznych tradycji, które stanowią doskonałą rozrywkę dla turystów. Castells, czyli wieże budowane z ludzi. Zwyczaj ten sięga XIII wieku. Obecnie traktowany jest prawie jak sport narodowy. Girona w maju zamienia się w prawdziwy kwiatowy raj, a wszystko za sprawą święta Girona Temps de flors. Biegi ognia tak zwane: correfoc, spotykane są podczas wielu fiest, między innymi w Bracelonie, Tarragonie i Gironie. 

Correfoc bieg ognia
Biegi ognia tak zwane: correfoc, spotykane są podczas wielu fiest | fot.: stock.adobe.com

Niewątpliwe Katalonia stanowi cel wakacyjnych podróży dla wielu ludzi na całym świecie. Przyciąga ich śródziemnomorski klimat oraz piaszczyste plaże. Jednak podczas wypoczynku można skorzystać z wielu innych atrakcji, które ten region oferuje. Zwiedzenie tych urokliwych miejsc zapewni niezapomniane wspomnienia dla całej rodziny!

KMI