Jakie zagadki, tajemnice i teorie krążą nadal nad starożytnymi, egipskimi piramidami?

0
1016
piramidy w Kairze
Wielkie piramidy od zawsze wzbudzały zachwyt turystów i uczonych z całego świata | fot.: stock.adobe.com

Piramidy to starożytne budowle wznoszone w wielu miejscach świata, takich jak Mezopotamia czy nawet Chiny. Największą popularnością cieszą się jednak piramidy egipskie, przez wielu uważane za dzieła wyprzedzające swoją epokę. Na temat tych budowli krąży od wieków dziesiątki najróżniejszych mitów i teorii dotyczących chociażby metod używanych do ich wznoszenia czy słynnych klątw nakładanych na rabusiów zapuszczających się do wnętrza piramid. Poniżej kilka najsłynniejszych historii dotyczących egipskich piramid.

  1. Teorie i tajemnice dotyczące budowy piramid

Wielkie piramidy od zawsze wzbudzały zachwyt turystów i uczonych z całego świata. Wiele osób do tej pory nie jest w stanie uwierzyć w jakiś sposób te monstrualne budowle przetrwały tyle lat budowane w czasach, kiedy nie znano betonu czy tez specjalnych spoiw. Najbardziej prawdopodobna teoria, z którą zgadza się większość uczonych głosi, że piramidy zbudowane zostały przy użyciu specjalnego materiału mocniejszego niż kamień, nazywanego przez badaczy unikalną zaprawą. Niestety do dnia dzisiejszego nikomu nie udało się odtworzyć tego materiału ani odkryć z czego zaprawa ta mogłaby być wykonana.

Kolejną nierozwikłaną tajemnicą dotyczącą budowy piramid jest sposób układania ogromnych bloków skalnych bez użycia znanych nam współcześnie dźwigów. Wielu naukowców i archeologów uważa, że przy tworzeniu jednej budowli mogło pracować nawet do 20 tysięcy pracowników a sama budowa trwać mogła ponad 20 lat. W tym czasie tysiące wynajętych robotników przesuwała w górę bloki skalne na specjalnych rampach. Budowa tak była więc długa i żmudna, ponieważ w jednym czasie robotnicy mogli koncentrować się tylko na jednym bloku.

Ciekawą tajemnicę skrywa również sama bryła tych budowli, bowiem każda egipska piramida zbudowana została na planie idealnego kwadratu. Dodatkowo boki jednej z najsłynniejszych tego typu budowli, czyli piramidy w Gizie są umiejscowione dokładnie w cztery kierunki świata: północ, południe, wschód oraz zachód. Jakby tego było mało są one wzniesione pod kątem wynoszącym idealnie 51°52′′.

  1. Egipskie wierzenia zaklęte w budowli

Bardzo ciekawe teorie i tajemnice dotyczące piramid egipskich związane są ze światem wierzeń starożytnych mieszkańców Egiptu. Obliczenia archeologów badających słynne piramidy w Gizie wykazały, że wszystkie trzy budowle zostały ułożone dokładnie tak, jak gwiazdy znajdujące się w Pasie Oriona, czyli jednej z najsłynniejszych konstelacji widocznych na nocnym niebie. Wielu naukowców uważa, że jest to celowe działanie gdyż starożytni mieszkańcy Egiptu łączyli te gwiazdy z Ozyrysem, czyli bogiem związanym z życiem pozagrobowym.

Warto również wspomnieć, że wszystkie egipskie piramidy powstały na zachód od rzeki Nil. Najprawdopodobniej działo się tak, ponieważ starożytni Egipcjanie wierzyli, że zachodnia strona świata związana jest z ziemią należącą do zmarłych.

Egipskie piramidy, to budowle zapierające dech w piersiach każdego kto zobaczy je na własne oczy. Są nie tylko monumentalne i piękne ale w dalszym ciągu skrywają szereg tajemnic dotyczących sposobu ich budowania i wierzeń wokół których powstawały. Wiele z nich nie zostało rozstrzygniętych mimo ogromnego postępu technologicznego i naukowego, jaki dokonał się od czasu ich powstania. Te cuda starożytnej architektury na długo jeszcze pozostaną obiektem badań wielu archeologów i naukowców z całego świata


MKO