Ibiza: nie tylko szaleństwo do białego rana

0
1027
Ibiza - zachód słońca
Na Ibizie znajduje się około 50 plaż o łącznej długości 19 km | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ibiza to jedna z najbardziej imprezowych wysp świata. Kusi nie tylko wyjątkową atmosferą, ale i pięknymi plażami, romantycznymi widokami i ponad 310 słonecznymi dniami w roku. Na tej hiszpańskiej wyspie od połowy maja do listopada temperatury nie spadają poniżej 30 stopni Celsjusza. I choć Ibiza przyciąga przede wszystkim miłośników muzyki elektronicznej, miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej. Także tym, którzy lubią spokój i zwiedzanie z rodziną.

Ibiza to niezwykle popularne miejsce wśród wszystkich szukających dobrej zabawy i rozrywki. Każdego roku, w sezonie letnim, na wyspę przybywają najbardziej rozpoznawalni DJ-e, grający koncerty w słynnych klubach muzycznych. Z tego powodu turyści uwielbiający spokój rzadko decydują się odwiedzić tę wyspę, a niesłusznie. Jeśli nie przepadamy za muzyką elektroniczną, a chcemy odwiedzić Ibizę, powinniśmy zdecydować się na podróż po sezonie. W październiku nadal będzie tu bardzo ciepło i słonecznie, ale z pewnością nie natrafimy już na imprezowych turystów. Będziemy więc mogli w spokoju kontemplować uroki niesamowitej wyspy, jaką jest Ibiza. Wycieczki samochodowe dostarczą tu tyle samo wrażeń, co plażowe szaleństwo.

Parki krajobrazowe i jaskinie

W południowej części wyspy znajduje się rezerwat przyrody, w którym znajdziemy saliny. Są to płytkie zbiorniki położone nad morzem, oddzielone od niego kanałami i groblami. Służą do pozyskiwania soli morskiej. W rezerwacie Ses Selines odnajdą się także miłośnicy ptaków. Szacuje się, że miejsce to jest naturalnym środowiskiem dla prawie 200 różnych gatunków, a niekiedy można tu spotkać nawet flamingi.

Kolejną z atrakcji na wyspie są duże jaskinie z interesującymi formacjami skalnymi. Historie ich odkrycia są niezwykle ciekawe. Cova de Can Marca np. została odnaleziona przez przemytników i przez wiele lat służyła im jako kryjówka. Na ścianach widać jeszcze czerwone punkty, które służyły jako oznaczenia drogi do wyjścia.

Ruiny i zabytki

Już VII w. p.n.e. na wyspę trafili Fenicjanie, którzy utworzyli tu przystań przeładunkową. Następnie Ibiza została odbita przez Kartagińczyków, dla których stanowiła strategiczną kolonię. Swój wkład w historię tego miejsca mają także Rzymianie. Ze względu na tak bogatą przeszłość, na wyspie znajdziemy mnóstwo świetnie zachowanych wykopalisk archeologicznych, które przypominają o burzliwej historii tego miejsca.

Starówka w stolicy wyspy została wzniesiona w XVI w., a mury obronne i fortyfikacje stanowią piękny przykład renesansowej architektury wojskowej. Na szczycie wież znajdują się także znakomite miejsca do obserwacji morza i portu.

Plaże i inne atrakcje

Na Ibizie znajduje się około 50 plaż o łącznej długości 19 km. Oprócz popularnych i mocno zaludnionych miejscówek znajdziemy tu również małe, schowane wśród skał plaże, na których przebywa nie więcej jak kilkanaście osób.

Ibiza przez wiele lat była schronieniem dla hippisów. Obecnie jest ich już tu trochę mniej, gdyż masowa turystyka spowodowała, że zaczęli szukać spokojniejszych miejsc, ale w dalszym ciągu można ich spotkać w niewielkim miasteczku Es Cana, gdzie co środę odbywa się słynny Hippy Market. Hippisi chętnie odwiedzają też plażę Cala Benirrás, na której grają na bębnach przed zachodem słońca.

Playa Puerto de San Miguel to z kolei spokojna i urokliwa plaża, którą upodobały sobie rodziny z dziećmi. Podobnie rzecz się ma w przypadku całorocznej plaży Talamanca, która kusi spokojnym i bezpiecznym morzem.

Najgłośniejsze i najbardziej popularne imprezy odbywają się z kolei na plażach Ses Salinas oraz Playa D’en Bossa. To tam spotkamy uznanych DJ’ów oraz młodych, spragnionych dobrej zabawy, ludzi.

Poza plażami na Ibizie warto zajrzeć jeszcze do co najmniej dwóch miejsc, które oferują najpiękniejsze zachody słońca. Kilkaset metrów od południowo-zachodniego wybrzeża Ibizy znajduje się mała skalna wysepka. Słynny prorok – Nostradamus, przewidział, że będzie to jedyne miejsce, które przetrwa koniec świata. Es Vedra nie jest zamieszkana przez ludzi i obecnie żyją tam tylko dzikie kozy. Tubylcy mówią, że na punkty widokowe na tę wysepkę najlepiej wybrać się wieczorem, gdyż zachód słońca jest tu jedyny i niepowtarzalny.

Cafe del Mar to z kolei otwarty w 1978 roku bar, który słynie przede wszystkim z roztaczającego się widoku na chowające się w morzu słońce. Każdego dnia zbierają się tu dziesiątki ludzi, którzy podziwiają zachodzącą gwiazdę, nagradzając ten darmowy spektakl głośnymi brawami.

Jak widać, ta urokliwa wyspa na Balearach może być doskonałym miejscem do odpoczynku dla rodzin z dziećmi, jak i dla młodych, dynamicznych osób pragnących zabawy do białego rana. Oprócz plaż i majestatycznych zachodów słońca, można po prostu wsiąść tu w samochód i zwiedzać. Zamiast miejsc nawiedzanych przez mnóstwo turystów – wybierać te zaciszne i spokojniejsze. Stąd Ibiza stanowi doskonały przykład kierunku wakacyjnego niezależnie od preferowanego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Jedno jest pewne – pogoda i wakacyjny klimat na pewno nie zawiodą.


OLI