Gravel – co wyróżnia ten typ roweru? Dla kogo okaże się odpowiedni?

0
471
mężczyzna na rowerze typu Graven
. Gravel to rower dla osób potrzebujących pojazdu na różne trasy, w tym i dalekie | fot.: stock.adobe.com

O tym typie roweru jest ostatnio głośno. Mając w planach zakup jednośladu, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się gravel. Spodoba się zwłaszcza tym osobom, którym szosówka i rower przełajowy nie do końca odpowiadają.

Rower, który powstał z potrzeby

Rowery przeznaczone na szosę są lekkie i szybkie. Zaprojektowano je tak, by sprawnie poruszać się nimi po równym, twardym terenie. Poza terenem szos nie jeździ się na nich tak komfortowo, a nawet bywa to niemożliwe. Na trudne tereny dobre są przełajówki. Czemu wybrać gravel, a nie taki typ roweru? Jednoślady przystosowane na błotniste tereny czy leśne drogi są ciężkie. Poradzą sobie w trudnym terenie, ale w codziennym zwykłym użytkowaniu bywają kłopotliwe.

Potrzebny był typ roweru, którym można by wygodnie jeździć po szosie. I też taki, że jak teren zrobiłby się trudny, nie trzeba by było z niego zsiadać. Wielu ludziom nie jest potrzebny rower przełajowy. Szosowy bywa za delikatny. Dlatego pojawił się gravel. Dobrze radzi sobie na szosie, jest szybki, a kiedy trzeba pojechać leśną dróżką, też można. Na gravelu można ruszyć przed siebie, nie przejmując się tym, jaki teren się napotka.

Czym charakteryzuje się rower gravel?

Budowa roweru jest taka, by zapewnić mu uniwersalność. Gravel przypomina szosówkę, ale ma elementy, które sprawiają, że sprawdzi się w trudnym terenie. Rowery te mają więcej miejsca na opony. Montuje się w nich szerokie ogumienie. Dzięki temu dobrze radzą sobie na nierównościach. Większa opona daje poczucie stabilności. Wysoka główka ramy zapewnia wygodę jazdy na długich trasach. Rowery te mają hamulce tarczowe. Są one standardem i dzięki nim zapewniona jest duża siła hamowania. Gravel to rower, którym można wybrać się na dłuższą wycieczkę. Są więc mocowania na koszyki dla butelek z wodą i dla bidonów. Można zamocować bagażnik. Kierownice przypominają baranki, ale są tak zmodyfikowane, by dać poczucie pewności przy dużych prędkościach.

Gravele, czyli inaczej rowery szutrowe, charakteryzują się wytrzymałością i funkcjonalnością. Zapewniają duży komfort jazdy. Dobrze radzą sobie na szosie, choć nie są aż tak zwinne i szybkie, jak szosówki. To typ roweru uniwersalnego, który sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Komu spodobają się takie rowery?

Są osoby, którym nie jest potrzebny rower przełajowy, ale którym nie wystarczy szosowy. Typ gravel przeznaczony jest dla rowerzystów, którzy chcą czuć się pewnie w różnym terenie. To idealny rower na codzienne dojazdy do pracy, jeśli jechać trzeba nie tylko po szosie. To idealny pojazd, by pojechać po zakupy. Gravel to alternatywa dla roweru miejskiego, jeśli nie chce się kupować drugiego na wycieczki. Jako rower dla aktywności na świeżym powietrzu jest idealny. Spodoba się osobom lubiącym jeździć dla zdrowia i by poznawać okolicę.

To nieprawda, że jak coś jest uniwersalne, to w niczym nie jest dobre. Uniwersalność oznacza pewien kompromis. Cechy roweru, które ten kompromis zapewniają, dla wielu osób są najlepszym wyborem. Gravel to rower dla osób potrzebujących pojazdu na różne trasy, w tym i dalekie. Nadal jednak potrzebne są i szosówki, i przełajówki, bo jest grono osób, które potrzebują takiego wyspecjalizowania.


SBA