Długi weekend w górach – co zabrać na górską wycieczkę?

0
874
Górska wycieczka
Niezależnie od pory roku w góry należy ze sobą zabrać wygodne buty, nakrycie głowy, apteczkę, telefon, mapę turystyczną oraz prowiant.

Górska wycieczka to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, trzeba tylko wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować. Niezależnie od pory roku w góry należy ze sobą zabrać wygodne buty, nakrycie głowy, apteczkę, telefon, mapę turystyczną oraz prowiant. Zimą w plecaku nie powinno zabraknąć termosu z ciepłym napojem, folii NRC (koca ratunkowego) oraz odzieży na zmianę, na wypadek jej przemoknięcia. Latem w górach przyda się krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz napój niegazowany do picia, najlepiej izotonik.

Plecak w góry – obowiązkowy ekwipunek niezależnie od pory roku

Pakując torby podróżne na weekend w górach, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnych butów trekkingowych (najlepiej za kostkę), nakrycia głowy, kurtki przeciwdeszczowej i ciepłej odzieży, jak: polar, bluzki i spodnie termoaktywne czy skarpety na zmianę. Wygodny plecak w góry, około 30-40 litrowy, powinien mieć wodoodporną osłonę. Niezbędne rzeczy, jakie należy zabrać na pieszą wycieczkę po górach, to: latarka, np. czołówka, z bateriami zapasowymi, chusteczki higieniczne, naładowany telefon komórkowy, mapa turystyczna, dokumenty oraz pieniądze.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na górskie wycieczki

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać: plastry na odciski, bandaże, opatrunki, wodę utlenioną, środki przeciwbólowe, rękawiczki jednorazowe oraz maść na stłuczenia i obtarcia. Na pieszej wycieczce warto mieć też przy sobie małą butelkę żelu antybakteryjnego.

Co zabrać w góry zimą?

Zimą do zawartości apteczki dobrze jest dołożyć folię NRC. Koc ratunkowy zmniejsza ryzyko wychłodzenia organizmu w razie wypadku i oczekiwania na pomoc. W czasie górskich wycieczek należy mieć ze sobą termos z gorącym napojem. Aby wzmocnić efekt rozgrzewający płynu, trzeba do niego dodać np. miód, imbir, cynamon albo goździki. Do ochrony twarzy przed zimnem można stosować tłuste kremy i pomadki ochronne na usta.

Co zabrać w góry latem?

Podczas letniej wycieczki po górach przyda się krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem. W plecaku nie może zabraknąć napoju izotonicznego, który wyrówna poziom elektrolitów i wody wydalanej w procesie pocenia się organizmu. Sposobem na domowy izotonik jest dodanie do wody niegazowanej szczypty soli oraz odrobiny miodu i soku z cytryny.

Co zabrać w góry do jedzenia?

Na długi spacer po górach dobrze jest zabrać ze sobą kanapki i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa. Do plecaka można też zapakować gorzką czekoladę, orzechy, suszone owoce, banany, jabłka, kabanosy lub gotowane jajka.

Zobacz także: Jak wybrać właściwy bagaż podręczny?