Co należy wiedzieć przed wejściem na górski szlak, by bezpiecznie z niego wrócić?

0
513
kobieta chodząca po górach
Dobrze dobrane ubrania i akcesoria są podstawą każdej wyprawy | fot.: stock.adobe.com

Wraz z każdym sezonem wakacyjnym wzrasta liczba turystów udających się na górskie szlaki. Niestety, wzrasta również liczba wypadków i odniesionych kontuzji na skutek braku odpowiedniego przygotowania i lekkomyślności. Przed wyruszeniem na szlak, nawet stosunkowo prosty i bezpieczny, warto sprawdzić informacje na temat górskich wędrówek i odpowiednio się przygotować. Świadomość, wyobraźnia i dobre planowanie pozwolą uniknąć zarówno drobnych kłopotów, jak i większych nieszczęść. Oto kilka podpowiedzi, o co szczególnie zadbać przed wybraniem się na szlak.

Odpowiedni sprzęt

Dobrze dobrane ubrania i akcesoria są podstawą każdej wyprawy. Należy zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednie obuwie, aby wielogodzinna wędrówka nie zamieniła się w katorgę. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, na grubej podeszwie i sięgające za kostkę – pozwala to zabezpieczyć staw skokowy i uchronić go przed kontuzjami. Niemniej ważne od butów jest ubranie. Trzeba pamiętać, że choć na dole mogą panować upały, to w górach temperatura może być zupełnie inna, a pogoda bardziej zmienna. Ubranie „na cebulkę” oraz spakowanie kurtki i czapki do plecaka jest koniecznością. Oprócz ubrań należy zabrać ze sobą papierową mapę i kompas – GPS w górach bywa zawodny. Konieczny jest również telefon z naładowaną baterią, którą trzeba oszczędzać przez całą drogę, by móc wezwać pomoc w razie wypadku. Warto z tego powodu rozważyć również zabranie powerbanka lub zapasowego telefonu. Kolejną fundamentalną rzeczą jest dobrze wyposażona apteczka. Powinny znaleźć się w niej: zestaw opatrunkowy, chusta trójkątna, nożyczki, lek przeciwbólowy i pęseta do usuwania kleszczy. Niezwykle przydatna może się również okazać folia ratunkowa.

Planowanie i przygotowanie

Na nic zda się nawet najlepszy sprzęt, jeśli brakuje przygotowania, a trasa nie została wcześniej zaplanowana. Przed wyprawą zawsze należy sprawdzić dokładną lokalizację i stopień trudności szlaku, a także ocenić swoją kondycję fizyczną. Podczas górskich wędrówek nawet wysportowane ciało może zaskoczyć, dlatego nie warto porywać się na trasy przewyższające aktualne możliwości. Przed wyprawą należy również zadbać o towarzystwo – upewnić się, że nie będziemy wędrować sami. Choć są osoby decydujące się na samotne wyprawy, to wędrówka w grupie zawsze będzie bezpieczniejsza.
Absolutną koniecznością jest również regularne sprawdzanie prognoz pogody. Jeżeli warunki atmosferyczne zapowiadają się wyjątkowo niekorzystnie, warto rozważyć pozostanie na miejscu tego dnia.
Bardzo dobrą opcją, szczególnie dla osób udających się w wysokie góry, jest wykupienie ubezpieczenia. Liczni ubezpieczyciele dla miłośników gór lub sportów ekstremalnych posiadają oferty, które zapewniają pokrycie kosztów w razie wypadków lub innych nieszczęść.

Wyprawa w góry może owocować zarówno wspaniałymi wspomnieniami, jak i poważną kontuzją lub nawet pobytem w szpitalu. Nie warto ryzykować ani zdrowiem swoim, ani osób towarzyszących na szlaku. Przed każdą wyprawą należy się odpowiednio przygotować i stosować do podstawowych zasad, dzięki którym ryzyko będzie minimalne. Po przygotowaniu wystarczy już tylko zapisać w telefonie górskie numery alarmowe: 601 100 300 lub 985 – i cieszyć się szlakiem.

AFĄ