Bushcraft – hobby dla miłośników silnych przeżyć

0
763
bushcarft
Dzięki bushcraftowi poznajemy umiejętności, które posiadali nasi dalecy przodkowie | fot.: stock.adobe.com

Bushcraft to z pewnością doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają przyrodę, a także nietypowe przeżycia. Zapewne wielu z nas grało kiedyś w grę komputerową, w której naszym zadaniem było poradzić sobie na wyspie lub w lesie, nie posiadając żadnego specjalistycznego sprzętu, zaczynając jedynie od podstawowych narzędzi. Jest to świetna rozrywka, jednak my możemy przeżyć taką przygodę w realnym życiu. Czym jest bushcraft? Jakie najważniejsze narzędzia bushcraftowe możemy wyróżnić? Jakie umiejętności okażą się niezbędne? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Co to jest bushcraft?

Słowo „bushcraft” możemy rozbić na dwa inne: „bush” i „craft”. To pierwsze, w tłumaczeniu na polski, oznacza „krzak”, natomiast drugie „rzemiosło”. Jest to więc pewna forma aktywności, która to polega na tym, aby wykorzystać niezbędne umiejętności, by przetrwać nawet w najcięższych warunkach w dziczy, nie mając przy tym specjalistycznego sprzętu. Zabawa polega na tym, aby wykorzystywać naturalne zasoby w sposób odpowiedzialny, ale przede wszystkim zrównoważony, nie naruszając przy tym równowagi naturalnej. Dzięki bushcraftowi poznajemy umiejętności, które posiadali nasi dalecy przodkowie, zamieszkując rdzenne, często dzikie tereny. Inaczej mówiąc, śmiało możemy stwierdzić, że to grupa pewnych umiejętności, dzięki którym możemy przystosować się do prawidłowego funkcjonowania w naturalnym środowisku. Tak więc jest to coś, co może z pewnością zainteresować wiele osób.

Najważniejsze umiejętności bushcraftowe

Do najważniejszych umiejętności możemy zaliczyć rozpalanie ognia, budowa  schronienia, korzystanie z podstawowych narzędzi, wytwarzanie produktów ze składników, które znaleźć można w naturalnym środowisku, a także gotowanie w warunkach ograniczonych. W skład tej pierwszej umiejętności możemy zaliczyć zbieranie drewna i rozpałki, rozpalanie ognia z użyciem kilku metod, oczywiście bez zapalniczki lub innego źródła ognia. Nauczyć można się także budowania łuku ogniowego, a także tego, jak przygotować różne rodzaje ogniska. Jeśli chodzi o budowę schronienia, zadaniem każdego jest zbieranie odpowiednich materiałów zarówno na schronienie, jak i na obozowisko. Nauczyć trzeba się także konstrukcji schronień, a także izolacji. Posiądziemy umiejętności z zakresu strugania, oprawiania drewna z pomocą noża, rzeźbienia naczyń. Aby dobrze sobie radzić, konieczne okaże się pozyskiwanie wody, a potem jej odpowiednie oczyszczanie. Warto także nauczyć się, które rośliny są jadalne, a które zdecydowanie toksyczne.

Narzędzia bushcraftowe

Każda osoba zabiera początkowo ze sobą takie narzędzia jak siekiery, noże, piły, łopaty i młotki. Później już od naszych indywidualnych preferencji zależy, co postanowimy wytworzyć. Do plecaka można spakować jeszcze krzesiwo. Natomiast takie elementy jak naczynia, powrozy, sztućce, a także wiele innych elementów musimy wytworzyć sami. Co prawda nie jest to łatwe, jednakże trening czyni mistrza.

MJA