Atrakcje na wyjazdy integracyjne

0
899
Gra fabularna
Możemy wcielić się w rolę zespołu dochodzeniowego i zagłębić się w meandry śledztwa kryminalnego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W wielu polskich firmach przychodzi moment, gdy pojawia się potrzeba organizacji wyjazdu integracyjnego, a wraz z nią pytanie, jakie atrakcje zamieścić w programie, by wyjazd wypalił i okazał się sukcesem. Poniżej kilka propozycji, które mogą pomóc w wyborze odpowiednich atrakcji na wyjazd firmowy.

Organizując wyjazd integracyjne musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na jego finalny przebieg oraz wartość programową. Warto zastanowić się przede wszystkim na tym, kim będą uczestnicy wyjazdu, w jakim są wieku oraz jakie są ich oczekiwania. Świetnym pomysłem przed przystąpieniem do poszukiwania atrakcji jest przeprowadzenie w firmie wywiadu pod hasłem: co Was interesuje najbardziej? Mając podstawową wiedzę o zespole pracowników i jego preferencjach co do atrakcji, będzie nam łatwiej dopasować ich odpowiedni zestaw do naszego wyjazdu integracyjnego. Jeśli w naszej grupie pracowniczej mamy osoby ze średnią wieku 50+, to oczywistym jest, że nie możemy narażać naszych kolegów z pracy na kontuzję, fundując grupie przeprawy survivalowe. Natomiast w sytuacji, gdy uczestnikami wyjazdu integracyjnego są pracownicy stricte fizyczni, nie najlepszym pomysłem będzie proponowanie zabaw logiczno-intelektualnych dla menadżerów. Warto również zebrać informacje o tym, co już w naszej firmie miało miejsce, czyli jakie atrakcje organizowaliśmy na poprzednim wyjeździe integracyjnym. Powtarzanie tych samych punktów programu może sprawić, że wyjazd będzie nudny i niekoniecznie udany. Reasumując: najważniejszymi elementami przy wyborze atrakcji na wyjazd integracyjny będą takie elementy jak: średni wiek uczestników, rodzaj wykonywanej pracy (pracownicy umysłowi lub fizyczni), indywidualne preferencje oraz przeszłość, czyli to, co już było. Kiedy uda nam się ustalić wstępne wytyczne, możemy przejść do analizowania oferty rynku pod kątem atrakcji.

Na rynku polskim spotkać możemy wiele agencji eventowych, oferujących bardzo bogaty wachlarz atrakcji na wyjazdy integracyjne. Poniżej wymienione zostały tylko najbardziej popularne, które mogą stać się inspiracją przy pracy nad planowaniem wyjazdu integracyjnego.

Gry i zabawy integracyjne – tutaj mamy naprawdę ogromny wybór, możemy korzystać z propozycji gier terenowych w stylu poszukiwaczy skarbów, wziąć udział w grach team buildingowych, które pomogą zgrać nasz zespół lub wcielić się w rolę zespołu dochodzeniowego i zagłębić się w meandry śledztwa kryminalnego. Warto także przeanalizować, jakie konkretnie atrakcje zawierają gry integracyjne i wybrać te, które najlepiej pasują do profilu naszego zespołu. Gry i zabawy sportowo-zręcznościowe na pewno uradują młody zespół, gry logiczne i umysłowe przypadną do gustu bardziej doświadczonym pracownikom, których narzędziem pracy jest głowa.

Szkolenia integracyjne – szkolenia integracyjne przeznaczone są dla grup, które chcą się czegoś nauczyć o funkcjonowaniu zespołu. Dlatego bardzo ważnym elementem podczas szkoleń integracyjnych jest udział profesjonalnych trenerów, którzy w trakcie zabaw i scenariuszy integracyjnych analizują role zespołowe, zachowania uczestników, mocne i słabe strony zespołu, by po zakończonych atrakcjach dać zespołowi konstruktywną informację zwrotną. Tutaj bardzo ciekawą opcją są szkolenia outdoorowe, które organizowane są na świeżym powietrzu, często w pięknych okolicznościach przyrody i z udziałem instruktorów survivalu.

Maszyna Goldberga
Szkolenia integracyjne przeznaczone są dla grup, które chcą się czegoś nauczyć o funkcjonowaniu zespołu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wycieczki integracyjne – jeśli wybieramy się na wyjazd integracyjny, warto oprócz atrakcji stricte team buildingowych, zaproponować zespołowi skorzystanie z usług, jakimi dysponuje dany region. Zorganizowanie kilkugodzinnej wycieczki turystycznej jako jednego z elementów programu na pewno wzbogaci nasz wyjazd integracyjny. Tym bardziej, że wiele regionów naszego kraju dysponuje naprawdę bogatą ofertą turystyczną. Dla grup świetnie sprawdzają się programy zwiedzania zabytków, wycieczki objazdowe, spływy kajakowe czy też wizyty w muzeach.

Imprezy i wieczory tematyczne – gdy zapada wieczór pojawia się czas na nocne biesiadowanie, natomiast by wieczorny program nabrał nowego oblicza, warto przemyśleć ofertę wieczorów tematycznych. Programy z motywem przeniosą uczestników w świat PRL, filmowy, francuski, irlandzki, średniowieczny i wiele równie ciekawych.

Wspomniane grupy atrakcji to tylko kilka propozycji na organizację programu podczas wyjazdu integracyjnego. Warto własne poszukiwania rozpocząć właśnie od tych czterech obszarów. Cenną radą jest również mieszanie atrakcji z powyższych grup, by wyjazd był różnorodny, a nie zawierał tylko pięciu wycieczek w programie czy też czterech gier pod rząd. Uczestnicy wyjazdów powinni czuć się pozytywnie zaskoczeni różnorodnością atrakcji i ciekawym programem, tylko wtedy będą zadowoleni z udziału w wyjeździe firmowym i chętni do udziału w kolejnym.


Materiał partnera zewnętrznego