Różne sposoby na umocnienie i ozdobienie podjazdu lub podłoża w ogrodzie

0
1187
dom nowoczesny z podjazdem
Ważne jest, aby dobrać pasującą grubość i odpowiednio ułożyć kostkę, uprzednio dokładnie utwardzając podłoże | fot.: stock.adobe.com

Każdy kto ma własne podwórko lub ogródek chce, aby był funkcjonalny i prezentował się jak najkorzystniej. Dlatego często pojawia się wątpliwość z czego wykonać podłoże. Czasami zachodzi potrzeba utwardzenia na przykład podjazdu. Jednak przy okazji wykonanie projektu powinno robić jak najlepsze wrażenie. 

Z czego wykonać podjazd? 

Często głowimy się nad tym jaki materiał będzie najlepiej się prezentował na naszym podjeździe. Nie jest to nic szczególnie dziwnego, ponieważ to właśnie podjazd jest wizytówką naszego domu. Warto zadbać o to, aby był nie tylko funkcjonalny, ale żeby również robił wrażenie. Oto kilka materiałów, którymi możemy utwardzić powierzchnię: 

Betonowa kostka

Jest chyba jednym z najpowszechniejszych tworzyw wykorzystywanych przy utwardzaniu podjazdu na podwórku. Ten materiał nawierzchniowy znajdziemy w najróżniejszych opcjach kolorystycznych i kształtach. Znajdziemy także kostki betonowe o różnej powierzchni. Od tych gładkich po chropowate. Możemy wybierać w materiałach, które mają dodatki różnych minerałów (kwarc, marmur, granit). Te wszystkie szczegóły dają nam wiele opcji do zaprojektowania idealnego podjazdu. Dodatkowo sprzedawcy oferują gotowe wzory, które możemy wykorzystać przy układaniu betonowej kostki.  

Ważne jest, aby dobrać pasującą grubość i odpowiednio ułożyć kostkę, uprzednio dokładnie utwardzając podłoże.  

Klinkierowy bruk 

To bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenia materiał. Świetnie się sprawdzi ułożony na podjeździe, ponieważ jest odporny na zachlapania olejami czy benzyną, łatwo się go czyści. Jest to również tworzywo, któremu nie groźne jest promieniowanie UV, bo dzięki swoim właściwością bruk klinkierowy jest odporny na blaknięcie. 

Aby podjazd wykonany z bruku klinkierowego był trwały, należy zrobić podbudowę o grubości około 25-40 cm. Najlepiej układać go na żwirze, piasku czy drobnym gresieponieważ zapewniają dobre przesiąkanie wody. Tak ułożony będzie niezwykle trwały i posłuży przez długie lata. 

Kamienny bruk 

Jest z pewnością dobrą, ale i drogą inwestycją. Jest prawdopodobnie najbardziej odpornym materiałem na ścieranie oraz spore obciążenia. Kolor kamiennego bruku pozostaje niezmienny przez długi czas. 

Zanim przystąpimy do układania naszego podjazdu, ważne jest, aby zrobić wykop około 35 centymetrowy. Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie ubicie powierzchni na której będziemy kłaść materiał. Najlepiej robić to przy pomocy wibratora powierzchniowego 

Beton 

Jest to dość prosta w wykonaniu metoda robienia podjazdu, jednak nieszczególnie trwała. Nie stanowi to tak poważnego problemu, ponieważ bardzo łatwo jest dokonać odnowy, wylewając na podjąć kolejną warstwę betonu. Będzie ponownie wyglądał jak nowy. 

Ozdobienie podłoża w ogrodzie 

Podłoże w ogrodzie to dla większości z nas bardzo istotna rzecz. Ogród to szczególne miejsce, gdzie lubimy się relaksować i wypoczywać. Najlepszym materiałem ma podłoże w ogródku będzie często piękny zielony trawnik, jednak jeśli chcemy w jakiś sposób nawierzchnie utwardzić, dobrze jest wykorzystać w tym celu powyższe rozwiązania. W ogrodzie wizualnie i praktycznie bardzo dobrze się sprawdzi klinkierowy lub kamienny bruk. 

Jaki materiał będzie najlepszy? 

Oczywiście wybór odpowiedniego materiału to kwestia gustu oraz możliwości finansowych. Każde z tworzyw służących do wykonania nawierzchni charakteryzuje inny poziom odpornościWarto dokładnie przeanalizować w jakich warunkach będzie wykorzystywana nawierzchnia i wybrać odpowiednią dla siebie. 

ESZ