Na co zwrócić uwagę podczas wyboru basenu ogrodowego?

0
1552
eleganckie leżaki przy basenie ogrodowym
Aby basen stelażowy służył nam jak najlepiej, należy zadbać o to, by wybrany przez nas produkt był jak najbardziej bezpieczny | fot.: pixabay

Własny basen ogrodowy to marzenie wielu z nas. Dla dzieci kąpiele w nim stanowią ogromną atrakcję i znakomitą zabawę. Dla dorosłych natomiast są synonimem relaksu i orzeźwienia podczas upalnych, letnich dni. Jeszcze do niedawna takie zbiorniki wodne były jednak luksusem, na który mogło sobie pozwolić niewielu. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy baseny w różnych rozmiarach i cenach, dzięki czemu są one dostępne właściwie dla każdego.

Basen tradycyjny, stelażowy czy dmuchany?

Myśląc o domu z basenem, zwykle wyobrażamy sobie tradycyjny, murowany zbiornik wodny. Bez wątpienia ma on wiele zalet: jest trwały, dobrze się prezentuje i może przybierać bardzo duże rozmiary. Niestety jest także stosunkowo kosztowny (zarówno w budowie, jak i utrzymaniu), a także wymaga bardzo dużej powierzchni ogrodu.

Godnymi substytutami tego typu rozwiązania są konstrukcje przenośne, takie jak baseny stelażowe, rozporowe czy dmuchane. Wszystkie te warianty znajdziemy np. w ofercie sklepu Dollo, który proponuje bogaty asortyment wyposażenia domu i ogrodu: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html.

Wybierając określony typ zbiornika, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego wady i zalety. Baseny dmuchane świetnie się nadają dla małych dzieci i są zdecydowanie najtańsze, jednak nie są zbyt trwałe i nie sprawdzają się w przypadku dorosłych użytkowników. Alternatywą są baseny rozporowe, które także nie zabierają zbyt wiele miejsca i są łatwe do rozstawienia. Najlepsze wydają się jednak baseny ogrodowe stelażowe. Ceny takich produktów również są przystępne (zaczynają się już od kilkuset złotych), a przy tym same konstrukcje są wyjątkowo stabilne i trwałe.

Wyposażenie basenu stelażowego

Wybierając model dla siebie, z pewnością należy wziąć pod uwagę zarówno rozmiary basenów stelażowych, jak i ich kształty. Wiele zależy od powierzchni ogrodu, którą dysponujemy, a także przeznaczenia zbiornika. Warto zastanowić się, kto będzie z niego korzystał (dorośli czy dzieci) oraz jak wiele osób jednocześnie będzie zażywało kąpieli. Małe, okrągłe konstrukcje sprawdzą się do relaksu i swobodnych rozmów, ponieważ nie generują dużych odległości pomiędzy poszczególnymi użytkownikami. Z kolei baseny stelażowe prostokątne bywają dłuższe, dzięki czemu znakomicie nadają się do rehabilitacji oraz nauki pływania.

Ważne jest również wyposażenie, które otrzymujemy wraz z głównym produktem. Baseny stelażowe Intex sprzedawane są w zestawach o różnym składzie. Możemy się w nich spodziewać takich przydatnych dodatków jak pompa filtrująca oraz akcesoria do jej podłączenia, chemia basenowa wraz z dozownikiem, termometr, pokrywa ochronna, mata pod basen stelażowy, łatki naprawcze, siatka do wyławiania nieczystości, a w przypadku większych modeli także drabinka. Dzięki tak bogatemu ekwipunkowi baseny są od razu przygotowane do rozłożenia i używania.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Aby basen stelażowy służył nam jak najlepiej, należy zadbać o to, by wybrany przez nas produkt był jak najbardziej bezpieczny. Niezwykle istotne są materiały wykorzystane do jego produkcji. Stelaż powinien być wykonane z solidnego metalu (najlepiej stali), natomiast ścianki – z wysokiej jakości, wzmacnianego tworzywa sztucznego. W przypadku większych zbiorników bardzo przydatna jest także drabinka, która pomaga bezpiecznie wejść do basenu i wyjść z niego po zakończeniu kąpieli.

Natomiast aby kontakt z wodą nie skończył się alergią lub zatruciem, należy zawsze dbać o jej czystość. Dokonując zakupu, warto więc zwrócić szczególną uwagę na modele wyposażone w pompę filtrującą, tabletki z chlorem służące do dezynfekcji oraz pokrywę ochronną, która nie dopuszcza do zanieczyszczania wody w czasie, w którym nie korzystamy z basenu.


Materiał partnera zewnętrznego