Ile kosztuje trawnik z rolki?

0
1717
Trawnik z rolki
Jeśli zawsze marzyliście o gęstym, zdrowym, zielonym trawniku, to w tym roku spełnijcie swoje marzenie i sięgnijcie po trawnik z rolki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy trawnik z rolki się opłaca? Biorąc pod uwagę zalety trawnika z rolki – możliwość założenia go przez prawie cały rok, natychmiastowy efekt czy mniej czasu potrzebnego do przygotowania podłoża – trawnik z rolki wydaje się wyborem idealnym.

Trawnik z rolki czy siany?

Każdy właściciel ogrodu chce mieć piękny trawnik. Nie tylko stanowi idealne tło dla innych roślin, ale sam w sobie jest jego ozdobą. Gęsty, o nasyconej barwie, równo przystrzyżony i pozbawiony chwastów trawnik to ideał, do którego dążymy. Jak osiągnąć taki efekt i czy zakładanie trawnika musi być czasochłonne? Opcje są dwie – trawnik z rolki albo trawnik siany. Wszystko zależy do tego, na czym nam bardziej zależy.

Za tradycyjnie rozsiewanym trawnikiem może przemawiać chociażby możliwość stworzenia własnej mieszanki, dostosowanej do rodzaju gleby, stopnia zacienienia obszaru czy przeznaczenia trawnika. Cena nasion jest także niższa niż gotowej darni. Ale przewaga trawnika sianego kończy się w tym miejscu. Za trawnikiem z rolki przemawia przede wszystkim czas. Po pierwsze, trawnik z rolki możemy założyć nie tylko na wiosnę czy jesień, jak ten tradycyjny, ale także latem, czy późną jesienią, w listopadzie. Po drugie, przygotowanie gleby do trawnika z rolki jest szybsze, bowiem trawnik z rolki o wiele łatwiej się przyjmuje – zwłaszcza taki o dobrze rozwiniętym, nieuszkodzonym systemie korzeniowym. Po trzecie, efekt jest natychmiastowy. Trawnik z rolki można nie tylko podziwiać zaraz po założeniu, ale także o wiele szybciej z niego korzystać. O ile po trawniku sianym można chodzić dopiero po pierwszym koszeniu (a na same wykiełkowanie trawy trzeba czekać ok. 2 tygodnie), o tyle na trawnik z rolki wejdziemy już po kilku dniach– wyjaśnia specjalista Grasslandfarms.pl.

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Zanim powiemy sobie jak założyć trawnik z rolki, odpowiedzmy sobie na inne palące pytanie, a mianowicie – ile kosztuje założenie trawnika z rolki? Czy cena trawy z rolki jest wyższa niż trawnika sianego? To zależy od tego, co weźmiemy pod uwagę. Jeśli porównamy jedynie cenę trawy z rolki i cenę mieszanki, to owszem trawnik z rolki wyda się droższym. Kilogram mieszanki trawnikowej to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych, a ta starcza na 30-40 m2. Za trawnik z rolki płacimy od m2. Koszt darni z rolki to 10-15 zł za m2, przy czym warto pamiętać, że wielu producentów znacznie obniża cenę zakupu przy większych zamówieniach. Ale cena trawnika z rolki oraz trawy sianej to… nie tylko trawa. Ile więc kosztuje założenie trawnika z rolki, a ile trawnika sianego?

Cena trawnika to nie tylko sam materiał, a więc trawa, ale także takie elementy jak: robocizna (a więc to, ile czasu komuś lub nam zajmie przygotowanie podłoża i założenie trawnika) czy koszty ziemi, nawozów i wody potrzebnej do podlewania trawnika. Jako że trawnik siany jest mniej odporny, musi mieć idealnie przygotowane podłoże i sporo wody. To podnosi cenę trawnika. Co więcej, do delikatnego na takie czynniki jak wysuszenie, wypłukanie nasion czy rozwój chwastów trawnika tradycyjnie sianego być może będziemy potrzebowali więcej niż jednego podejścia. A to oznacza zakup kolejnych mieszanek, nawozów itd. – wyjaśnia specjalista Grasslandfarms.pl.

Jak założyć trawnik z rolki?

Jeśli wybierzemy trawnik z rolki, musimy wiedzieć, jak go odpowiednio założyć. Oto najważniejsze informacje dotyczące tego jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki i jak układać trawnik z rolki.

  • Wybieramy odpowiedni termin. Choć najlepsze okresy to kwiecień-maj i wrzesień-październik, to trawnik z rolki przyjmie się także latem bądź późną jesienią.
  • Czas przygotować podłoże pod trawnik z rolki. Jak to zrobić? Teren równamy (można zachować spadek do 3 procent ułatwiający spływ wody) oraz oczyszczamy z chwastów, kamieni, gałęzi i innych elementów. Glebę warto przekopać. Sprawdzamy także odczyn gleby – najlepszy dla trawy wynosi ok. pH 5,5-6,5. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, możemy zdecydować się na wapnowanie. Jeśli natomiast jest bardzo słabej jakości (trawa lubi lekką, próchniczą glebę) sięgnijmy po nawóz. Zbyt piaszczysta gleba potrzebuje kompostu, a gliniasta piasku. Na koniec pamiętajmy o wyrównaniu i utwardzeniu terenu, wyrównaniu krawędzi i zastosowaniu obrzeży trawnikowych. Podlewamy przygotowany teren i sięgamy po rolki.
  • Jak układać trawnik z rolki? Zaczynamy od jednej z krawędzi, a kolejne pasy bardzo mocno dociskamy – zarówno do siebie, jak i do podłoża. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko występowania widocznych przerw pomiędzy rolkami trawy i uniemożliwimy powietrzu dostanie się pod darń, co może prowadzić do powstawania wybrzuszeń. Na koniec powinniśmy przyciąć brzegi i oczywiście podlać nasz nowy, zielony trawnik.

Jeśli zawsze marzyliście o gęstym, zdrowym, zielonym trawniku, to w tym roku spełnijcie swoje marzenie i sięgnijcie po trawnik z rolki. Natychmiastowy efekt gwarantowany.


Materiał partnera zewnętrznego