Fantazja, dobre narzędzia i automatyczne nawadnianie, czyli sposób na piękny ogród

0
1403
Patio z widokiem na ogród
Zdecydowana większość specjalistów przekonuje, że sekretem niezwykłego ogrodu jest przede wszystkim regularna pielęgnacja roślinności oraz wiedza na temat poszczególnych okazów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Piękny ogród to marzenie wielu osób. Może być nie tylko wizytówką domu, ale przede wszystkim ogromną przyjemnością. Niestety, stworzenie wyjątkowego miejsca wymaga ogromnych nakładów pracy oraz wielu godzin spędzonych na ogrodowych obowiązkach.

Na szczęście dzięki rozwojowi techniki i technologii na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej sprzętów ułatwiających codzienne obowiązki. Dzięki nim wymagające prace ogrodowe stają się mniej uciążliwe, a przebywanie w pięknym otoczeniu jest prawdziwą przyjemnością i odpoczynkiem.

Profesjonalny sprzęt ogrodowy

Profesjonalny sprzęt ogrodowy to obowiązkowe wyposażenie każdego ogrodnika. Porządne urządzenia przydadzą się zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, dlatego zdecydowanej większości z nich nie może zabraknąć w przydomowej komórce czy garażu. Absolutnym numerem jeden jest kosiarka, dzięki której pielęgnacja trawnika będzie nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim możliwa. Warto wybrać sprzęt najbardziej odpowiadający potrzebom ogrodu. W sklepach znajdziemy kosiarki elektryczne i spalinowe. Pierwsze ułatwiają pielęgnację niewielkich przestrzeni, te drugie zaś sprawdzą się w dużych ogrodach.

Jeśli hodujemy dużo krzewów i drzew, warto zaopatrzyć się w podkaszarkę, która pozwoli pielęgnować o trawnik w trudno dostępnych miejscach. Kupując urządzenie, oszczędzimy czas i zadbamy o kręgosłup. W przeciwnym wypadku konieczne będzie przycinanie trawy nożyczkami w niewygodnej pozycji, co z pewnością odbije się na naszym samopoczuciu.

W każdym ogrodzie przydadzą się także różnego rodzaju nożyce i sekatory, dzięki którym nadamy kształt krzewom i drzewom oraz usuniemy chore gałązki. Narzędzia do cięcia powinny zawsze znajdować się pod ręką, ponieważ to ich używamy w ogrodzie najczęściej. Warto pamiętać też o rękawicach ogrodowych – ochronią dłonie w czasie pracy z nożycami czy sekatorem.

Bez wątpienia kolejną pozycją obowiązkową są grabie, miotła i wiaderko niezbędne do zachowania porządku w przestrzeni ogrodowej. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w taczkę, która będzie znacznie wygodniejsza niż pojemniki do noszenia. Wszystko to pozwoli szybko uporać się z obciętymi gałązkami i innymi zbędnymi elementami w ogrodzie.

Wiecznie zielony ogród, czyli kilka słów o podlewaniu

O wodzie mówi się, że to życiodajny płyn, bez którego żaden organizm sobie nie poradzi. Właśnie dlatego staramy się pamiętać, by pić jej minimum półtora litra dziennie. Nie zapominajmy, że potrzebują jej również rośliny, a podlewanie to jeden z najważniejszych obowiązków ogrodnika. Jest ważne szczególnie latem, kiedy ostre słońce wysusza glebę i rośliny, powodując ich zniszczenie. Niestety nawadnianie ogrodu to niezwykle czasochłonne zajęcie. Rozwiązaniem problemu jest automatyczne podlewanie, jakie pomaga zaoszczędzić cenny czas. Dzięki urządzeniom, które możemy zamontować w ogrodzie, rośliny otrzymają potrzebną porcję wody każdego dnia. Automatyczne podlewanie (https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania/automatyczne-nawadnianie.html) zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ jest gwarancją pięknego ogrodu bez spędzania kilku godzin dziennie ze szlauchem w ręku.

Sekrety pięknych ogrodów

Każdy ogrodnik ma swój własny sposób na piękny ogród. Część z nich twierdzi, że kluczem do sukcesu jest traktowanie roślin z należytym szacunkiem i okazywanie im… uczuć. Zdecydowana większość specjalistów przekonuje jednak, że sekretem niezwykłego ogrodu jest przede wszystkim regularna pielęgnacja roślinności oraz wiedza na temat poszczególnych okazów. Dzięki poznaniu upodobań roślin, rytmu ich wzrostu, kwitnienia i owocowania jesteśmy w stanie dbać o nie w sposób, który im pomoże, a nie zaszkodzi. Kolejnym sposobem na piękny ogród jest wiedza na temat aranżacji przestrzeni. Niektóre rośliny wymagają nasłonecznionego środowiska, inne wręcz przeciwnie. Trzeba również pamiętać, by nie umieszczać obok siebie okazów, które się nie lubią. Kooperacja roślin jest niezwykle ważna – zapewni równowagę w ogrodzie oraz zapobiegnie konkurencji niszczącej niektóre gatunki. Ważne jest też przycinanie suchych gałązek oraz oczywiście podlewanie. Bez tego żadne rośliny nie będą rozwijać się prawidłowo.

Nawet niewielki ogródek to niemałe wyzwanie dla osób, które dotychczas nie miały nic wspólnego z ogrodnictwem i aranżacją zieleni. Prowadzenie ogrodu wymaga bowiem sporej wiedzy i wrażliwości, dzięki którym wszystko będzie zrobione na czas i tak, jak należy. To  również niezwykle trudne i czasochłonne zadanie, jednak nic nie zastąpi odpoczynku w pięknym i zielonym otoczeniu, dlatego wysiłek się opłaca.


Materiał partnera zewnętrznego