Czym warto kierować się przy zakupie kosiarki spalinowej?

0
693
kosiarka spalinowa do trawy widziana z góry
Przy kupnie kosiarki trzeba skupić się na posiadanych środkach finansowych oraz naszych warunkach terenowych | fot.: stock.adobe.com

Kosiarka spalinowa jest wręcz obowiązkowym elementem dla osób, którym zależy na pielęgnowaniu swojego trawnika. Pozwala ona bowiem na dość szybką i wygodną pracę, w zależności od tego jakie cechy posiada. Możemy wybrać kosiarki z napędem lub bez, o większej mocy lub mniejszej, z koszem lub mulczującą. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Z napędem czy bez?

Kosiarki spalinowe z napędem idealnie nadadzą się dla osób słabszych fizycznie. Mają one możliwość automatycznej jazdy do przodu, wystarczy tylko trzymać guzik i zmieniać kierunek koszenia, co bardzo ułatwia pracę. Pomaga także w koszeniu na krzywo ukształtowanym terenie. Wadą tego wyboru na pewno jest to, że taka kosiarka jest dużo droższa i cięższa. Dla osób z ograniczonymi zasobami finansowymi lepszym wyborem będzie brak napędu. Pozwoli nam to zaoszczędzić większą ilość pieniędzy.

Moc kosiarki

Optymalnym wyborem dla kosiarki spalinowej będzie moc w zakresie 4-6KM z szerokością koszenia, która wynosi około 50cm. Mocniejsze kosiarki według ekspertów zawsze będą lepszym wyborem, ponieważ lepiej radzą sobie z dłuższą trawą oraz jest mniejsze ryzyko zapchania się.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Tutaj wszystko zależy od własnych preferencji. Kosiarka spalinowa z koszem dla niektórych będzie dużo lepszym wyborem, gdyż nie każdy lubi mieć zostawione pozostałości trawy. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a zawartość kosza można łatwo opróżnić w miejscu do tego przeznaczonym. Trzeba jednak pamiętać, by podczas koszenia pamiętać o regularnym ściąganiu kosza, gdyż zapomnienie o nim grozi zapchaniem kosiarki.

Mulczowanie trawy powoduje rozdrabnianie jej i pozostawienie na polu koszonego miejsca. Jest to dobry wybór dla osób, którym nie chce się wymieniać kosza. Kolejną zaletą mulczującej kosiarki spalinowej jest fakt, że rozdrobnione składniki trawy mogą posłużyć jako naturalny nawóz dla naszej gleby. Jeśli nie mamy miejsca na przechowywanie tego typu odpadów, również  będzie to jedyny słuszna opcja. Takie kosiarki poradzą sobie lepiej z większą przestrzenią i dłuższą trawą.

Warto przyjrzeć się temu, jaka jest częstotliwość koszenia. W przypadku wykonywania tego raz na tydzień składniki trawy nie zdążą się jeszcze rozłożyć i w ten sposób można doprowadzić do nadmiaru trawy na naszej glebie. Dlatego jeśli częstotliwość koszenia jest wysoka, warto zaopatrzyć się w kosiarkę z koszem.

Przy kupnie kosiarki trzeba skupić się na posiadanych środkach finansowych oraz naszych warunkach terenowych. Dla niektórych jedna kosiarka będzie lepsza, a dla innych gorsza. Dlatego warto wszystko dostosować pod siebie.

Materiał partnera