Brzoskwinia Harnaś – najpopularniejsza w Polsce odmiana brzoskwini

0
881
brzoskwinia na gałęzi
Brzoskwinię Harnaś wyróżnia silnie rosnące drzewo ze wzniosłą koroną, należące do grupy drzew najwcześniej dojrzewających | fot.: stock.adobe.com

Brzoskwinia jest bardzo popularnym i smacznym owocem. Można ją jeść na surowo, ale dobrze sprawdza się też jako składnik kompotów i przetworów, choć w tym celu wykorzystuje się ją stosunkowo rzadko. Brzoskwinia Harnaś nie jest zbyt wymagającą odmianą, jednak konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej gleby oraz niedopuszczenie do nadmiernego przemarznięcia.

Charakterystyka drzewka brzoskwini Harnaś

Brzoskwinię Harnaś wyróżnia silnie rosnące drzewo ze wzniosłą koroną, należące do grupy drzew najwcześniej dojrzewających. Jest ono w stanie osiągnąć nawet pięć metrów wysokości. Na pędach, które się na nim pojawiają, wyrastają owoce o kulistym, regularnym kształcie. Mogą one osiągać różną wielkość – waga pojedynczej sztuki może wynieść maksymalnie 130 g.  Charakterystyczna w ich przypadku jest omszona, żółta skórka, pokryta czerwonym rumieńcem, pod którą kryje się słodki miąższ, z lekko kwaśną nutą. Owoc spożywa się najczęściej w postaci surowej, choć może być też wykorzystany na przetwory.Brzoskwinia Harnaś zbierana jest pod koniec lipca, a niekiedy jeszcze na początku sierpnia. Kluczowe dla zbiorów są temperatury odnotowywane latem. Warto dodać, że owoce nie mają tendencji do opadania z drzewa.

Najważniejsze informacje na temat uprawy

Drzewka owocowe brzoskwini Harnaś dostępne są w doniczkach lub z gołymi korzeniami. Jest to odmiana samopylna. Jest ona odporna na niskie temperatury, jednak silne przymrozki mogą jej zaszkodzić. Generalnie brzoskwinie są roślinami ciepłolubnymi, dlatego najchłodniejsze obszary Polski, tj. Suwalszczyzna i Podhale, nie są dobrymi miejscami na ich uprawę. Dodatkowo wczesne zawiązywanie zalążków owocowych zwiększa prawdopodobieństwo, że owoce przemarzną podczas wiosennych przymrozków. Może to doprowadzić do utraty całego plonu. Są one też roślinami średnio wrażliwymi na choroby. Zaleca się, aby na przełomie kwietnia i maja były one poddawane profilaktycznemu opryskowi. Brzoskwinia Harnaś powinna być uprawiana w dobrze nasłonecznionym, a jednocześnie zacisznym miejscu, dobrze osłoniętym od wiatru – stanowi to warunek konieczny dla jej prawidłowego dojrzewania. Należy zadbać o to, aby miała zapewnioną żyzną, zakwaszaną i wilgotną glebę. Najbardziej pożądanymi jej rodzajami są piaszczysta, próchnicza oraz gliniasta. Bardzo ważne w przypadku drzewek owocowych jest cięcie, które jeżeli zostanie prawidłowo przeprowadzone, może poprawić jakość owoców. Nim drzewko rozpocznie pylenie, należy przycinać je każdej wiosny.

Materiał partnera