Czy zegarki lotnicze są jeszcze modne?

0
1397
Miłośnicy estetyki vintage dzięki internetowi i zamieszczaniu inspirujących zdjęć na Facebooku, Instagramie czy Pintereście zarazili swoimi zainteresowaniami setki tysięcy ludzi z całego świata. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Współczesne marki zegarków w bardzo wielu przypadkach dążą do umieszczenia w swoich produktach coraz większych ilości elektroniki, często przestawiając się z produkcji analogowych lub cyfrowych zegarków na smartwatche. Nie można ich winić – pójście z duchem czasu jest w biznesie, nawet związanym z zegarkami, jak najbardziej wskazane. Nie oznacza to jednak, że to jedyna droga – współcześnie niektórzy wybierają także analogowe zegarki lotnicze. Czy są one jeszcze modne?

Estetyka vintage żyje i ma się dobrze

Pomimo nieustannego zainteresowania nowymi technologiami i ciągłym rozwojem, w dowolnej dziedzinie życia, zawsze istnieli pasjonaci tego, co dawne i, według nich, lepsze. Współcześnie jest to jeszcze bardziej widoczne – miłośnicy estetyki vintage dzięki internetowi i zamieszczaniu inspirujących zdjęć na Facebooku, Instagramie czy Pintereście zarazili swoimi zainteresowaniami setki tysięcy ludzi z całego świata.

Przez to rozpoczął się ogólnoświatowy boom na wszystko co pochodzi z poprzedniej epoki: ma ulicę wyjechały wyremontowane garbusy, grafikę często ozdabiają motywy i styl art nouveau a panie nierzadko wybierają stroje inspirowane stylistyką znaną z lat czterdziestych lub nawet wcześniejszą – pochodzącą z przełomu wieków. Mniej więcej ten okres – od końca XIX wieku do końca II Wojny Światowej – oddają stylistycznie zegarki lotnicze.

Większość modeli korzysta ze skórzanych pasków, rezygnując z bransolet często całkowicie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym wyróżniają się zegarki lotnicze?

Zegarki lotnicze to bardzo zróżnicowana kategoria czasomierzy – znaczna część marek oferuje za każdym razem coś nowego, wzbogacając ofertę o nowoczesne wzorce i motywy. Jednak najbardziej znanym jest przywiązanie do wykorzystywania zbliżonych do beżu kolorów tarcz oraz dawnych formatów indeksów zegarka. Większość takich modeli korzysta też ze skórzanych pasków, rezygnując z bransolet często całkowicie, by jak najwierniej nawiązać do modeli sprzed epoki.

Czasomierze lotnicze często nawiązują do konkretnych środków lokomocji – świetnym tego przykładem są zegarki Zeppelin, które, zarówno nazwą jak i stylistyką wyraźnie zaznaczają przywiązanie do przemierzających niegdyś niebo sterowców. Design zegarków inspirowany był bezsprzecznie zegarami pokładowymi, jakie znajdowały się na tych maszynach, przez co nabierają one charakteru i stylu z przełomu wieków.

Zegarek lotniczy inspirowany zegarami pokładowymi
Większość takich modeli korzysta też ze skórzanych pasków, rezygnując z bransolet często całkowicie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy zegarki lotnicze są modne?

Modele zegarków lotniczych, takie jak powyżej opisany, ostatnimi czasy osiągają rekordową sprzedaż, mogąc konkurować jedynie z modelami przeznaczonymi do wsparcia w profesjonalnym uprawianiu sportu. To w dodatku jedne z najbardziej stylowych i eleganckich zegarków, doskonale komponujących się z każdym strojem służbowym czy wizytowym. Jednak najbardziej zadowoleni będą z nich miłośnicy estetyki vintage, do której zegarki lotnicze doskonale się odwołują. Staną się one idealnym urozmaiceniem każdego stroju.


Materiał partnera zewnętrznego