Buty zaprojektowane na smartfonie? To możliwe!

1
947
Jedną z najważniejszych zalet projektu jest personalizacja | fot.: Pixabay.com

Nowe technologie coraz silniej wkraczają do świata mody. Dzięki nim można kupować ubrania już podczas pokazów, wirtualne przymierzalnie pozwalają na dopasowanie ubrań on-line bez wychodzenia z domu, a teraz e-papier szykuje nam prawdziwą cyfrową rewolucję. Wspomniana technologia właśnie trafiła na popularny model sneakersów, a jej połączenie z aplikacją, to sposób na stworzenie w pełni personalizowanych butów.

Nowoczesne techniki produkcji i technologie nie omijają przemysłu modowego. Wiele z futurystycznych nowinek wychodzi poza sferę projektu i znajduje swoje praktyczne zastosowanie. Tak było z drukiem 3D, który pojawił się już w masowym obiegu. Nike wykorzystuje tę technikę druku do produkowania ultralekkich butów dla sportowców, którzy dzięki temu są w stanie osiągać lepsze wyniki. Na rynku pojawiły się też buty obsługiwane przez aplikację, która służy do ich ogrzewania i rozciągania. Nikogo nie dziwią też stroje wyposażone w technologię świateł LED czy multimedialne ekrany. Noszą je muzycy i artyści, bo tego rodzaju ubrania doskonale sprawdzają się na scenie. W fazie prototypowej są też buty wyposażone w diody LED, które po połączeniu ze specjalną aplikacją będą mogły zmieniać kolory w zależności od potrzeb użytkownika. W praktyce coraz częściej wykorzystuje się bowiem technologie, które pozwalają na personalizację i dopasowanie ubioru do indywidualnych preferencji odbiorcy.

Nowe buty sneakers każdego dnia

Taką funkcjonalność oferuje aplikacja mobilna ShiwtWear z Indiegogo. Połączenie jej z giętkim wyświetlaczem umieszczonym na sneakersach, ma pozwalać na projektowanie codziennie nowych wzorów. Mogą to być wysokiej jakości grafiki, a nawet animacje. Wszystko odbywa się w pełni bezprzewodowo, a wyświetlacz na butach zasilany jest ruchem, więc nie trzeba obawiać się o jego rozładowanie. Co ważne, wykorzystany w tym wypadku, e-papier swoją elastycznością i gabarytami przypomina giętki e-tusz lub zwykły materiał. Twórcy aplikacji zapewniają, że buty można bez problemów prać w pralce, a ich odporność na wodę sprawi, że będą mogły być użytkowane jak każdy inny, tradycyjny model.

100% stylu w jednej parze butów

Jedną z najważniejszych zalet projektu jest personalizacja. Dzięki aplikacji można bowiem stworzyć dowolny wzór i szybko go zmieniać w zależności od nastroju, zmieniających się trendów czy pór roku. Jednocześnie ma być to też sposób na zaoszczędzeniu na kupowaniu nowych sneakersów co sezon. Giętki e-tusz pokrywa większość część butów, a do wyboru ma być przynajmniej kilka fasonów – od klasycznych po nowoczesne i skierowane do młodszych odbiorców. Wzory można będzie projektować samodzielnie lub skorzystać z gotowych, które można kupić w e-sklepie. W tej chwili jeszcze nie można składać zamówień, a jedynie rezerwacje na wybrane modele. Ich cena będzie oscylowała między 200, a 400 dolarów, a aplikacja ma działać na najpopularniejszych platformach: IOS, Windows i Android.

Tradycja nadal w cenie

Czy technologia przyjmie się również w Polsce dowiemy się wkrótce. Dla wielu osób konieczność samodzielnego projektowania butów może okazać się mało atrakcyjna. Najlepiej pokazuje to przykład gry Pokemon Go, która w kilka miesięcy wskoczyła na listę liderów wśród najczęściej pobieranych aplikacji. Na fali jej popularności powstało też kilka rozwiązań dla przemysłu modowego. Jednym z nich były wibrujące sneakersy, które po połączeniu z aplikacją miały pomagać w zbieraniu Pokemonów. Sygnały i wibracje miały pomagać w nawigacji postaci z popularnej kreskówki. Dziś liczba aktywnych użytkowników wspomnianej gry jest już przynajmniej o połowę mniejsza, a co za tym idzie mało kto skusi się na zakup drogich i mało funkcjonalnych butów. Czasem lepiej postawić na sprawdzone lub kultowe wzornictwo, które nigdy nie wychodzi z mody. Setki butów – sneakersów, które sprawdzą się na każdą okazję znaleźć można np. w sklepie Ataf.pl.  Wśród modeli kupić można m.in. buty do biegania, koszykówki, rozmaitych treningów sportowych czy lifestylowe, czyli do codziennego noszenia. Wśród producentów znaleźć można takie marki jak: Adidas, Asics, New Balance, Nike i Converse. Do butów można dopasować także dowolne akcesoria i to bez wychodzenia z domu.


Materiał partnera zewnętrznego