W czym elegancko podawać kawę i herbatę?

0
2708
Porcelanowa filiżanka ze spodkiem
Prawdziwi degustatorzy posiadają osobno filiżanki do kawy oraz filiżanki do herbaty. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kawa oraz herbata to dwa napoje, które towarzyszą nam niemal każdego dnia, a czasami nawet kilka razy dziennie. Kawa pobudza nas do działania i budzi o poranku. Herbata świetnie wpływa na nasze zdrowie, rozgrzewa nas w zimne dni i ochładza – w mrożonej wersji – latem. Prawdą jest, że nikt z nas nie potrafi się im oprzeć i w swoich kolekcjach posiadamy wiele ich wariantów do wyboru.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z filiżankami, z których te napoje pijemy. Prawdziwi degustatorzy posiadają osobno filiżanki do kawy oraz filiżanki do herbaty. Warto poznać sposoby eleganckiego podawania tych napojów w odpowiednich filiżankach.

Różnice

Na samym początku warto zapamiętać, że kawy ani herbaty nie powinno się podawać w kubkach. Jak natomiast odróżnić filiżanki do kawy i herbaty? Te do herbaty mają znacznie szersze brzegi. Taka filiżanka może być szklana bądź porcelanowa. Koniecznie sprawdźcie czy posiada ona spodeczek, na który można odłożyć torebkę po herbacie. Filiżanka do kawy ma znacznie węższe brzegi. Często odwód brzegu jest zbliżony do podstawy filiżanki. Tu także nie zapominamy o spodku. Dlaczego rozróżnianie kształtów filiżanek jest tak ważne? W przypadku filiżanki do herbaty jej kształt pozwala wydobyć z napoju cały jego aromat, dzięki czemu czerpiemy z niego to, co najlepsze.

Parzenie

Zarówno kawę, jak i herbatę musimy najpierw zaparzyć. W zależności od naszych upodobań możemy korzystać z ekspresu do kawy bądź zwykłego zaparzacza. Herbatę natomiast najlepiej parzyć w szerokim dzbanku z sitkiem, które zatrzyma fusy podczas nalewania napoju. Czas parzenia herbat oraz kawy jest różny, dlatego kupując je w specjalnych sklepach możemy zapytać o to sprzedawcę.

Łyżeczka

Wiele osób ma problem z łyżeczką do kawy bądź herbaty. Nie do końca wiedzą jak powinna ona wyglądać i gdzie dokładnie się znajdować. Warto zapamiętać, że łyżeczkę kładziemy na spodku zaraz obok filiżanki, po prawej stronie. Skierowana powinna być ona uchwytem w stronę gościa. Po wymieszaniu kawy bądź herbaty łyżeczkę odkładamy również na spodek w ten sposób, aby cała powierzchnia znajdowała się na nim. Zabronione jest opieranie łyżeczki o kant filiżanki czy spodka.

Serwowanie

Kawę oraz herbatę możemy podawać w specjalnych dzbaneczkach. Powinny one posiadać sitka, przez które nie przedostaną się żadne fusy. Kawę oraz herbatę możemy nalewać także od razu do filiżanek. Podczas podawania warto pamiętać, aby stanąć po prawej stronie gościa. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ właśnie po tej stronie stoi filiżanka. Ponadto goście często chcą nam pomóc i podnoszą filiżankę do góry. Niestety nie zawsze jest to ułatwienie, ponieważ wystarczy niewielkie drżenie rąk i napój może się rozlać.

Zobacz produkty z kategorii Porcelana i Ceramika w sklepie DUKA.

Na koniec

Powyższe zasady pozwolą serwować kawę i herbatę w naprawdę eleganckim stylu. Na zakończenie warto jeszcze przypomnieć, że tych napojów nie pijemy z łyżeczką w naczyniu. Pamiętajmy także, aby cukier nakładać osobną łyżeczką umieszczoną w cukierniczce.

Filiżanka porcelanowa ze spodkiem 200 ml
Filiżanka porcelanowa ze spodkiem 200 ml | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Fioletowa filiżanka ze spodkiem 300 ml
Fioletowa filiżanka ze spodkiem 300 ml | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Szara filiżanka ze spodkiem 200 ml
Szara filiżanka ze spodkiem 200 ml | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiał partnera zewnętrznego