Twój pierwszy ekspres do kawy – odkryj garść praktycznych informacji!

0
700
Pierwszy mały ekspres do kawy
Ekspres do kawy na kapsułki i wysokiej jakości kawa w kapsułkach mogą nam znacznie ułatwić przygotowanie doskonałego napoju w warunkach domowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Doskonała, pełna smaku i aromatu kawa o poranku pobudza zmysły i sprawia, że zaczynamy dzień pełni energii. Jak zrobić idealną kawę w domu? Do tego będziemy potrzebować ekspresu do kawy. Jeśli po raz pierwszy stoimy przed wyborem urządzenia, warto dowiedzieć się, na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem.

Jak działa ekspres na kapsułki?

Do zaparzenia kawy w takim urządzeniu potrzebujemy oczywiście kapsułek. Kawa w kapsułkach jest hermetycznie zamykana w niewielki pojemnik, który pozwala na zachowanie pełnego smaku i aromatu. Uwalniane są one dopiero w ekspresie, kiedy igła przebija pojemnik i rozpoczyna się proces parzenia.

Wśród ekspresów na kapsułki dostępne są urządzenia manualne i automatyczne. Manualny ekspres na kapsułki wymaga od użytkownika włożenia odpowiedniej kapsułki do otworu i ustawienia ręcznie dźwigni w zalecanej pozycji. Najczęściej ekspres manualny wyposażony jest w szybki system podgrzewania wody, co przyspiesza parzenie kawy. Z kolei automatyczny ekspres na kapsułki to urządzenie niemal bezobsługowe. Użytkownik musi jedynie włożyć do niego wybraną kapsułkę i wybrać na panelu obsługi odpowiednią kawę. Wszystkie pozostałe czynności wykona ekspres.

Czynniki ważne przy wyborze ekspresu na kapsułki

Wybierając ekspres do kawy, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze cechy takiego urządzenia. Musimy sprawdzić parametry ekspresu, w tym:

 • wysokość ciśnienia,
 • pojemność pojemnika na wodę,
 • pojemność koszyka na zużyte kapsułki,
 • temperaturę wody,
 • wzornictwo urządzenia,
 • rodzaje, w jakich dostępna jest kawa w kapsułkach.

Ekspres na kapsułki może wytworzyć ciśnienie rzędu od 3 do 19 barów. Im będzie ono wyższe, tym aromatyczniejsza okaże się kawa. Ciśnienie pozwala na uwolnienie wszystkich nut smakowych zamkniętych w kapsułkach zawierających świeżo zmielone ziarna kawy.

Pojemnik na wodę powinien mieć objętość dostosowaną do wymagań korzystającego. Inną należy wybrać przy ekspresach dla całej rodziny czy dla pracowników biura, a inną, gdy z urządzenia będą korzystać jedna czy dwie osoby. Przydatną funkcją ekspresu jest powiadomienie na panelu obsługi o pustym pojemniku na wodę. Jeśli jest on przy tym odłączany, ułatwia to napełnianie wodą niezbędną do przygotowania kawy.

Każda zużyta kapsułka po zrobieniu kawy trafia do pojemnika – najlepiej, aby mieścił on co najmniej kilka kapsułek. Niektóre ekspresy mieszczą 10-12 kapsułek i mają elektroniczne powiadomienie o zapełnieniu.

Szybki czas nagrzewania wody sprawia, że na kawę z ekspresu kapsułkowego nie będzie trzeba czekać zbyt długo. Temperatura wody w urządzeniu powinna być dobierana automatycznie – według rodzaju kawy, jaki chcemy przygotować.

Dodatkowe funkcje ekspresu na kapsułki

Ekspres na kapsułki może mieć też inne przydatne funkcje, takie jak:

 • alarm odkamieniania,
 • automatyczne wyłączenie energii po kilku minutach bezczynności,
 • automatyczne usuwanie zużytych kapsułek z systemu ekstrakcyjnego,
 • spienianie mleka na ciepło i zimno,
 • obecność trybu energooszczędnego.

Ekspres do kawy na kapsułki i wysokiej jakości kawa w kapsułkach mogą nam znacznie ułatwić przygotowanie doskonałego napoju w warunkach domowych. Dobranie odpowiedniego sprzętu i dostosowanego do naszych indywidualnych wymagań sprawi, że będziemy korzystać z niego z przyjemnością.


Materiał partnera zewnętrznego