Przepis na nalewkę z orzecha włoskiego

0
655
nalewka z orzechów włoskich
Jeśli nalewka z zielonych orzechów ma być wykorzystywana leczniczo, na dolegliwości żołądkowe, najlepiej zrezygnować z dodawania przypraw korzennych lub znacznie zredukować ich ilość | fot.: materiał partnera

Nalewka z orzecha włoskiego to bardzo aromatyczny trunek, który przez wielu wykorzystywany jest jako środek niwelujący dolegliwości żołądkowe. Dzięki swoim właściwościom i dużej zawartości olejków eterycznych nalewka z orzechów pomaga pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego, hamuje biegunkę, działa przeciwzapalnie, odtruwająco i wspomaga proces trawienia.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet pomimo swojej skuteczności nalewka z orzecha włoskiego nie może być traktowana jako lekarstwo, a jedynie sposób na poprawę humoru, a przy okazji także trawienia. Tylko spożywana z umiarem jest bezpieczna dla zdrowia. Jak ją przygotować? Oto przepis.

Nalewka z orzecha włoskiego z korzennym aromatem

Składniki:

  • 20 zielonych, miękkich orzechów włoskich
  • 1 szk. cukru brązowego
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 1 szk. wody
  • kilka goździków, niewielki kawałek gałki muszkatołowej, po lasce wanilii i cynamonu

Przygotowanie:

Zebrane orzechy myjemy, dokładnie osuszamy i kroimy na ćwiartki (orzechy do nalewki zbieramy na przełomie czerwca i lipca). Tak przygotowane przekładamy do wyparzonego słoika. Zalewamy wódką wymieszaną ze spirytusem, tak aby zalewa całkowicie przykryła orzechy. W zależności od upodobań dodajemy przyprawy korzenne.

Jeśli nalewka z zielonych orzechów ma być wykorzystywana leczniczo, na dolegliwości żołądkowe, najlepiej zrezygnować z dodawania przypraw korzennych lub znacznie zredukować ich ilość.

Orzechy wraz z zalewą odstawiamy na okres 4 tygodni. Po upływie tego czasu alkohol odlewamy i odstawiamy, szczelnie zamykając. Do orzechów natomiast dodajemy cukier oraz wodę. Całość dokładnie mieszamy i zakręcamy słoik. Nalewkę odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na kolejne 3 tygodnie. W tym czasie nalewkę kilka razy mieszamy, wstrząsając zamkniętym słoikiem, po to, aby cukier mógł się dokładnie rozpuścić.

Po upływie wyznaczonego czasu syrop z orzechów odsączamy i mieszamy z odlanym wcześniej alkoholem. Przelewamy do karafki i ponownie ostawiamy na 3–6 miesięcy (najlepsze właściwości nalewka z orzecha ma po upływie 6 miesięcy).

Cukier w nalewce może być traktowany opcjonalnie. Jeżeli bardziej niż na walorach smakowych zależy nam na leczniczych właściwościach nalewki, wówczas możemy z niego zupełnie zrezygnować lub ograniczyć jego ilość. Trzeba jednak pamiętać, iż nalewka wówczas będzie mocniejsza i będzie miała gorzki posmak.

Nalewka tak, byle nie w nadmiarze

Pomimo tego, że nalewka z orzechów włoskich pozwala zniwelować wiele dolegliwości trawiennych, nigdy nie może być traktowana jako alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia zalecanych przez lekarzy. Nie należy także jej nadużywać.

W przypadku problemów ze strony układu pokarmowego mogących świadczyć o toczących się w jego obrębie zaburzeniach konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie właściwych metod leczenia. Nie można zapominać też o tym, że nalewka z orzecha zawiera duże ilości alkoholu. Spożywana więc w nadmiarze może przyczynić się do uzależnienia.

Materiał partnera