Kuchnia do sufitu. Jak zyskać dodatkową przestrzeń i nie przytłoczyć wnętrza?

0
1002
Kuchnia po sufit
Umiejętna aranżacja kuchni do sufitu nie tylko rozświetli to wnętrze i nada mu zupełnie nowego stylu, lecz także sprawi, że pomieszczenie kuchenne zyska cenne przestrzenie umożliwiające przechowywanie kuchennych sprzętów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieustawna, pozbawiona dostatecznej przestrzeni kuchnia to kłopot, który w polskich mieszkaniach spotyka się nader często. Czy istnieje proste i zarazem skuteczne rozwiązanie tego problemu? Tak! Jest nim… kuchnia po sufit!

Kuchnia sięgająca aż do sufitu to doskonały pomysł na aranżację jednej z najczęściej używanych domowych przestrzeni. Mogłoby się wydawać, iż tego rodzaju zabudowa przytłoczy całe pomieszczenie, które wskutek zastosowania wysokich mebli przykrywających praktycznie całe ściany straci lekkość i wszelki polot. Nic bardziej mylnego!

Kilka metrów więcej

Umiejętna aranżacja kuchni do sufitu nie tylko rozświetli to wnętrze i nada mu zupełnie nowego stylu, lecz także sprawi, że pomieszczenie kuchenne zyska cenne przestrzenie umożliwiające przechowywanie kuchennych sprzętów. W zależności od głębokości szafek oraz ich ustawienia, możemy w ten sposób zyskać nawet do kilku metrów sześciennych dodatkowej przestrzeni użytkowej.

Kilka inspiracji wizualnych można znaleźć pod adresem https://domar.pl/kategorie/kuchnia-sprzet-agd/.

Zbyt mało przestrzeni? Zabuduj ją!

Właśnie z tego powodu kuchnia po sufit jest doskonałym rozwiązaniem we wszystkich tych mieszkaniach, w których domownicy na co dzień borykają się z brakiem przestrzeni, a każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Niezależnie od tego, czy mówimy w tym momencie o kuchni w bloku, czy też aneksie kuchennym w domu wolnostojącym, pomysłowo zaaranżowana przestrzeń będzie ułatwiać codzienne korzystanie z tego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę?

Kiedy dobieramy meble do kuchni, która ma być zabudowana aż po sufit, najważniejsze będzie zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Liczyć będzie się przede wszystkim rozmiar szafek (kluczową wielkość w tym przypadku będzie ich głębokość), który w połączeniu z odpowiednią wysokością montażu (liczoną w odległości od blatu roboczego) zapewni wnętrzu pożądaną lekkość.

Na dole płytko, na górze głęboko

Poprowadzone po sam sufit szafki sprawią, że w kuchni będzie więcej miejsca na przechowywanie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie szafek płytszych (mniej głębokich) nad samym blatem, a głębszych w górnych partiach – dzięki temu straty powierzchni użytkowej ograniczone zostaną do minimum. Ustawione w ten sposób szafki sprawią, że meble nie będą zawłaszczać cennej przestrzeni. Przy tym zyskamy również ciekawą aranżację, która na pewno zrobi wrażenie na gościach.

Jaka odległość pomiędzy blatem a zabudową

Zaaranżowana w powyższy sposób kuchnia pozwala na wyjście poza standardową dla szafek głębokość, która wynosi około 30 centymetrów. Zawieszone wysoko pod sufitem szafki mogą posiadać nawet podwojoną wartość tego parametru. Pamiętać jednak należy o tym, by zabudowy nie zawiesić ani zbyt nisko, ani też zbyt wysoko. W pierwszym przypadku końcowy efekt może zbytnio dociążać wnętrze, w drugim zaś system przechowywania przedmiotów straci na funkcjonalności. Optymalną odległością pomiędzy blatem a szafkami będzie około 50 centymetrów.

Szkło i kolor twoimi sprzymierzeńcami

Kiedy aranżujemy kuchnię sięgającą aż po sufit, należy pamiętać przede wszystkim o utrzymaniu spójności stylistycznej. Będzie ona konieczna wtedy, gdy chcemy, by pomieszczenie prezentowało się gustownie. Warto jednak odrobinę pomieszać wzory i barwy: wiszące szafki aż proszą się o nadanie im niepowtarzalnego charakteru. Osiągnąć to można za pomocą różnokolorowych zestawień. Dobrym pomysłem będą również przeszklenia i jasne barwy, które optycznie powiększą kuchenną przestrzeń.

Pomysłowa kuchnia, przyjemny czas

Odpowiednie, pomysłowe urządzenie pomieszczenia kuchennego będzie jednak nie tylko przyczyniało się do skutecznego zagospodarowania większości dostępnego miejsca, ale również zapewni miły czas, który przeznaczony będzie na jedną z najprzyjemniejszych czynności, jakie można wykonywać w domowym zaciszu – jest nią oczywiście przygotowywanie posiłków. Warto, by odbywało się ono w pomysłowo zaaranżowanej przestrzeni.


Materiał partnera zewnętrznego