Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich z inteligentnymi czujnikami

0
549
kobieta włączająca system alarmowy
Nieprzewidziane wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, a także posiadanego mienia | fot.: stock.adobe.com

Każdy chciałby czuć się pewnie i bezpiecznie w swoich czterech ścianach, niezależnie od tego czy mieszka w bloku, czy też w domu jednorodzinnym. Niestety, nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Na osiedlach i ulicach nie brak nieuczciwych ludzi, którzy chętnie skorzystają z okazji do kradzieży lub wandalizmu. Nie zawsze jesteśmy też w stanie przewidzieć różne przykre sytuacje losowe, które mogą wydarzyć się w zaciszu naszego domostwa, zwłaszcza w czasie nieobecności lokatorów. Jak więc zadbać o spokój swój i swojej rodziny? Przed jakimi sytuacjami warto się zabezpieczyć, a co najważniejsze – jaki sposób będzie najbardziej skuteczny, praktyczny i wiarygodny?

Inteligentne czujniki bezpieczeństwa – całodobowy stróż twojego domu

Rozwój technologii otworzył przed nami nowe możliwości, jeżeli chodzi o wszelakie systemy zabezpieczeń i alarmów elektronicznych. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych zaliczają się czujniki ruchu. Ich działanie opiera się na wykrywaniu aktywności fizycznej w budynku, jednak na rynku dostępne są również modele sygnalizujące zmianę temperatury czy załamania fal ultradźwiękowych. Wartym uwagi narzędziem technologicznym jest również detektor ruchu wyposażony w kamerę – takie urządzenie nie tylko poinformuje o potencjalnym włamaniu, ale również nagra sprawcę.

Praktyczne w użyciu okazują się też prostsze – a co za tym idzie tańsze – mechanizmy, takie jak czujniki otwarcia drzwi i okien. Tego rodzaju urządzenia często wydają silny sygnał dźwiękowy, który sam w sobie często odstrasza zaniepokojonego włamywacza. Dodatkowo na rynku dostępne są modele, które wyślą elektroniczną wiadomość o niebezpieczeństwie bezpośrednio na telefon właściciela nieruchomości. Daje nam to możliwość szybkiej reakcji – nawet w sytuacji gdy jesteśmy daleko od domu, możemy poprosić sąsiadów o sprawdzenie sytuacji lub od razu skontaktować się z odpowiednimi służbami mundurowymi. Czujnik otwarcia drzwi, a także czujnik otwarcia okien mogą działać kontaktowo (dzięki zastosowaniu odpowiednich magnesów i kontaktronu) oraz w oparciu o technologię podczerwieni lub mikrofali. 

Przed jakimi zdarzeniami chronią nas inteligentne czujniki bezpieczeństwa?

Nie tylko włamanie stanowi zagrożenie w czasie nieobecności mieszkańców. Wbrew pozorom dużo częstszym niebezpieczeństwem okazują się uszkodzenia instalacji elektrycznych, hydraulicznych lub gazowych. Pęknięta rura zalewająca mieszkanie czy uwalniający się czad mogą przyczynić się nie tylko do poważnych uszkodzeń materialnych, ale przede wszystkim zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców, często nieświadomych awarii. Warto więc wyposażyć się w czujniki sygnalizujące o zalaniu mieszkania lub obecności szkodliwych związków w powietrzu, na przykład czadu. Bardziej zaawansowane czujniki zalania wodą często wyposażone są w mechanizm umożliwiający odcięcie działania instalacji hydraulicznej w domu, co może znacząco obniżyć potencjalne szkody. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku czujników dymu – jeżeli posiadamy odpowiednią instalację, detektor przeciwpożarowy może włączyć system gaszący. W podstawowej wersji każdy z alarmów wyda głośne ostrzeżenie dźwiękowe informujące mieszkańców o zagrożeniu, dając tym samym czas na szybką reakcję. 

Nieco bardziej zaawansowaną technologią ostrzegającą przed pożarem jest czujnik alarmowy wykrywający dym oraz wzrost temperatury powyżej 50°C w pomieszczeniach. W momencie wykrycia zagrożenia urządzenie włącza alarm dźwiękowy oraz optyczny. Poza tym dzięki połączeniu czujników ze smartfonem za pomocą aplikacji np. Tuya Smart urządzenia dodatkowo wysyłają powiadomienie push na telefon, co także pozwala na odpowiednio szybką reakcję. Tego typu urządzenia można znaleźć na przykład w sklepie z elektroniką: https://elty.pl/

Nieprzewidziane wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, a także posiadanego mienia. Odpowiednie zabezpieczenia elektroniczne pozwolą nam uniknąć wielu przykrych sytuacji, zwłaszcza jeżeli dobierzemy je w świadomy i przemyślany sposób. Decydując się na inteligentne czujniki bezpieczeństwa, nie należy jednak zapominać o profesjonalnym montażu i regularnej konserwacji tak, aby urządzenia służyły jak najdłużej i wydajnie.

OLI