Wnętrze w stylu skandynawskim

0
2439
Salon w stylu skandynawskim
Jedną z przyczyn ogromnej popularności stylu skandynawskiego jest jego funkcjonalność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Styl skandynawski to jedna z najbardziej inspirujących linii aranżacyjnych. Wnętrza utrzymane w tym klimacie są minimalistyczne i funkcjonalne, a dzięki temu niezwykle kojące. Co wyróżnia styl skandynawski i jak wprowadzić go do swojego domu?

Wygoda przede wszystkim

Jedną z przyczyn ogromnej popularności stylu skandynawskiego jest jego funkcjonalność. Wykorzystanie prostych form, naturalnych materiałów i przemyślanych, praktycznych rozwiązań, a także otwarcie przestrzeni, jej właściwy podział, unikanie nadmiaru i chaosu – wszystkie te cechy zapewniają maksymalny komfort domownikom. W tak zaaranżowanej przestrzeni lepiej się odpoczywa, pracuje, myśli, żyje i funkcjonuje. Dlatego, jeśli planujesz urządzenie mieszkania w duchu skandynawskim, odwiedzając sklep meblowy, zwracaj uwagę na ergonomię sprzętów. Zestawy wypoczynkowe, fotele, sofy, kanapy, narożniki i krzesła powinny być przede wszystkim wygodne w codziennym użytkowaniu, czyli właściwie wyprofilowane i miękkie. Ich forma ma być prosta, ale nie kanciasta – mile widziane są harmonijne, delikatnie zaokrąglone kształty. Z kolei szafki kuchenne powinny być pojemne i dobrze zorganizowane, zaś stół (koniecznie drewniany!) musi pomieścić dużą liczbę osób – może być rozkładany.

Jasne kolory i naturalne materiały

Wykorzystanie jasnej kolorystyki i naturalnych materiałów również ma związek z najważniejszą wartością w stylu skandynawskim – czyli wygodą. Biel, beż i szarość optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Dzięki zestawieniu z elementami drewnianymi i innymi naturalnymi materiałami nie są chłodne, lecz niezwykle przytulne. W efekcie otrzymujemy przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi, koncentracji i spotkaniom towarzyskim. Drewno, przeważnie jasne, jest obowiązkowe w kuchni – nie tylko w postaci blatu, szafek i podłogi – drewniane są również akcesoria, które chętnie eksponujemy na wierzchu: deski do krojenia, łyżki i inne przybory. Mile widziane jest drewno surowe, postarzane, z przetarciami. Inne naturalne materiały to m.in. cegła. Naturalną ozdobą są również rośliny, najlepiej w solidnych donicach. W dodatkach pojawiają się mocniejsze barwy, które nadają wnętrzu charakter.

Ważne dodatki

Detale to dopełnienie skandynawskiego stylu – mają za zadanie ocieplić nieco sterylne odcienie bieli i szarości. Dlatego mogą wprowadzać kolorystyczny akcent (choć często pojawia się także czerń) oraz wyraziste desenie. Wzory mogą być florystyczne lub geometryczne, ale też często wykorzystuje się najprostsze rozwiązania – litery, zdania, cytaty, monochromatyczne grafiki. Styl skandynawski kocha tekstylia – wzorzyste poduszki, narzuty, pledy, mięciutkie futrzaste dywaniki to kolejny element ocieplający wnętrze. Najlepiej jeśli użyte tkaniny są naturalne – bawełna, wełna, len. Istotną rolę gra oświetlenie czerpiące ze stylu industrialnego – kinkiety i wiszące lampy w metalowych oprawach stanowią nowoczesne przełamanie i świetnie komponują się z resztą. Warto zaznaczyć, że istnieją dwa nurty stylu skandynawskiego. Tradycyjny lubi folklorystyczne motywy i przecierane, postarzane meble, natomiast nowoczesny stawia na prostotę, a w dodatkach wykorzystuje metal, szkło i plastik.


Materiał partnera zewnętrznego