Własna stacja uzdatniania, czyli jak możesz zadbać o jakość wody w swoim domu?

0
667
kobieta ze szklanką wody
Aby kompleksowo uzdatnić wodę, należy ją zmiękczyć i filtrować za pomocą specjalnych urządzeń | fot.: stock.adobe.com

Jakość wody ma duże znaczenie dla codziennego funkcjonowania człowieka, ale też sprawnego działania sprzętu AGD. Dodatkowa filtracja i oczyszczanie pomagają usunąć nieczystości występujące w cieczy oraz poprawiają jej jakości. Jak uzdatnić wodę w domu? Która metoda jest najbardziej skuteczna?

Uzdatnianie wody – filtrowanie czy zmiękczanie?

Aby kompleksowo uzdatnić wodę, należy ją zmiękczyć i filtrować za pomocą specjalnych urządzeń. Filtrowanie służy usunięciu chemikaliów, chloru oraz pozostałych zanieczyszczeń bakteryjnych. Używane są do tego filtry mechaniczne (najmniejsze i najczęściej używane. Przeznaczone do usuwania drobnych zanieczyszczeń) bądź węglowe (przeznaczone do usuwania szkodliwych związków organicznych, np. metali ciężkich, detergentów, węglowodorów i pestycydów). Filtry montowane są pod zlewozmywakiem, bezpośrednio przed punktem poboru wody. Wpływają na lepszy smak i kolor wody. Zmiękczanie wody odpowiada za wyeliminowanie z wody jonów magnezu i wapnia. Zadanie realizowane jest na bieżąco podczas poboru wody. Zmiękczacz zakładany jest na głównym przyłączu wody zimnej.

Uzdatnianie wody – rozwiązania miejscowe i kompleksowe

Za miejscowe rozwiązanie można uznać omówione filtry wody. Natomiast kompleksowe to stacje uzdatniania wody montowane na przyłączu wodociągowym. Jej obudowa wyposażona jest w zawór do regulacji twardości wody. Odpowiada za zmiękczenie i odżelazienie wody oraz usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych. Istnieją jeszcze bardzo złożone konstrukcje, których dodatkową funkcją jest usuwanie z wody bakterii. Wybierając konkretny model stacji uzdatniania wody, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miesięczne zużycie wody. Dzięki temu można zminimalizować jej zużycie.

Metody i systemy uzdatniania wody

Oprócz wspomnianego odżelaziania, zmiękczania i odmanganiania wody istnieją jeszcze inne metody uzdatniania. Dużą popularnością cieszy się filtracja na węglu aktywnym polegająca na filtrowaniu wody przez złoże z węgla aktywnego. W niektórych przypadkach konieczne jest niwelowanie azotanów, co wykonuje się z użyciem żywic jonowymiennych. Usuwanie azotanów jest zwykle niezbędne na terenach rolnych. Wykonywane jest najczęściej przy wydobywaniu wody ze studni głębinowej lub ze studni kopalnej. Ciekawostką może być fakt, że do uzdatniania wody stosuje się również lampy UV. Nie dochodzi wtedy jednak do zmiany składu fizycznochemicznego wody. Mimo to lampy UV skutecznie niszczą mikroorganizmy znajdujące się w wodzie, w tym: wirusy, drobnoustroje i bakterie. Kolejnym rozwiązaniem na uzdatnianie wody jest tzw. odwrócona osmoza, określana zamiennie demineralizacją. Wykorzystywana jest przede wszystkim do oddzielenia zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych, które naturalnie występują w wodzie. Proces ten pozwala na usunięcie soli i drobnoustrojów.
Podsumowując, poprawa jakości wody we własnym domu jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy zastosować stację uzdatniania wody zbudowaną z prostych urządzeń, które usuwają zanieczyszczenia i poprawiają smak oraz kolor wody.
IIM