Top 5 domowych sposobów na ochronę środowiska

0
1242
filozofia less waste
W myśl zasady, że czasami wystarczy zmienić kilka drobnych nawyków, proponujemy pięć sposobów na ochronę środowiska, które może wdrożyć każdy | fot.: stock.adobe.com

Za los naszej planety odpowiadamy wszyscy. Każdy z nas powinien też zacząć zmiany na lepsze od siebie, bo nawet drobna korekta codziennych przyzwyczajeń jednego człowieka może zmienić bardzo wiele w skali globalnej. W myśl zasady, że czasami wystarczy zmienić kilka drobnych nawyków, proponujemy pięć sposobów na ochronę środowiska, które może wdrożyć każdy.

Oszczędzaj prąd i wodę!

Oszczędzanie wody i energii elektrycznej nie tylko ograniczy odpływ gotówki z Twojego portfela. Niższe zużycie prądu oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a ponadto mniejszą eksploatację nieodnawialnych źródeł energii. Oszczędzanie wody pozwala minimalizować zagrożenie braku wody pitnej na świecie. Z tej perspektywy sposoby na ochronę środowiska nagle okazują się bardzo proste. Wystarczy przestrzegać kilku zasad: zakręcać kran podczas mycia zębów, gasić światło po wyjściu z pokoju, odłączać od gniazdka nieużywane sprzęty czy brać prysznic zamiast kąpieli w wannie. Idąc o krok dalej, można pomyśleć o kupowaniu energooszczędnych urządzeń oraz o wymianie baterii w prysznicu i zlewie na model oszczędzający wodę.

Ekspres do kawy i kawa
Oszczędzanie wody pozwala minimalizować zagrożenie braku wody pitnej na świecie | fot.: tchibo

Ten wszechobecny plastik…

Współcześnie jesteśmy wręcz zalewani przez tony plastiku. Jego zalety, takie jak niska cena i wytrzymałość, stały się przekleństwem dla środowiska – plastik zaczęto stosować w większości procesów produkcyjnych. Niestety, dziś płaci za to nasza planeta. Plastik jest tworzywem sztucznym, które rozkłada się przez setki lat, lądując nie tylko na wysypiskach śmieci, ale i w morzach i oceanach. Choć niektórym pewnie trudno w to uwierzyć, plastik wcale nie jest niezbędny do życia! Idąc na zakupy, możesz wziąć ze sobą własną torbę oraz płócienne woreczki, w które spakujesz owoce i warzywa. Produkty spożywcze takie jak kasze czy makaron coraz częściej dostaniesz na wagę, a lunch na wynos zapakujesz do własnych, szklanych pojemników. Większość takich plastikowych przedmiotów można też łatwo zastąpić tymi wykonanymi z drewna lub papieru. Na przykład plastikowe słomki do napojów mają już alternatywy w postaci rurek z papieru, z metalu czy co jest nowością szklanej słomki wielokrotnego użytku, które są sprzedawane obecnie m.in. przez Tchibo. Możliwości jest bardzo wiele, wystarczy zmienić perspektywę i dostrzec szkodliwość plastiku.

Naprawiaj i wymieniaj, zamiast wyrzucać!

Toniemy w śmieciach i to stwierdzenie wcale nie jest nadużyciem. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 300 kg odpadów! Wysypiska są przepełnione, nielegalny wywóz śmieci tylko pogarsza sytuację… Częściowym rozwiązaniem jest oczywiście segregacja odpadów, ale warto pomyśleć również o powrocie do dawnych nawyków naprawiania przedmiotów zamiast ich wyrzucania. Dawniej, kiedy towary były trudnodostępne, ubrania zawsze się cerowało, a sprzęty gospodarstwa domowego reperowało. Dziś łatwiej jest zużytą rzecz wyrzucić, a czasem postępujemy tak nawet z przedmiotami w dobrym stanie, które się nam znudziły. A można przecież wymienić się nimi z innymi osobami, nie przyczyniając się w ten sposób do produkcji kolejnych śmieci i dając przedmiotom drugie życie. Warto poszukać w internecie stron i aplikacji, które łączą ze sobą ludzi, którzy właśnie tak chcą postępować. Sposoby na ochronę środowiska to chociażby naprawa butów u szewca, wszycie nowego suwaka do sukienki u krawcowej, urządzanie wymiany ubrań z przyjaciółką lub tzw. book crossing w miejscowej bibliotece.

Wege wyzwanie dla dobra środowiska

O weganizmie i wegetarianizmie mówi się głównie z powodów etycznych, dotyczących kwestii praw zwierząt. Być może jednak wkrótce dla dobra planety wszyscy będziemy musieli przejść na dietę bezmięsną. Przemysłowa hodowla mięsa w znacznym stopniu odpowiada za emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Dieta roślinna jest więc jedną z odpowiedzi na pytanie, jak chronić środowisko. Jeśli nie jesteś w stanie radykalnie zmienić diety i zrezygnować z mięsa z dnia na dzień, nie poddawaj się, ale spróbuj ograniczyć jego spożycie. Może na początek rzucisz sobie wege wyzwanie zjedzenia jednego bezmięsnego obiadu w tygodniu? Krokiem ku dobremu jest również wybieranie drobiu zamiast wołowiny. To właśnie hodowla mięsa czerwonego generuje największą emisję dwutlenku węgla.

Dokonuj tylko świadomych wyborów zakupowych

Ochrona środowiska to również świadome wybory podczas codziennych zakupów. Kupując produkty marki, która dba o planetę oraz etyczne warunki produkcji, wspierasz ją w tych działaniach. Mądrą decyzję zakupową można podjąć niemal na każdym kroku. Wśród kosmetyków wybieraj te oznaczone jako wegańskie, a po ubrania nie kieruj się do sieciówek, które nie dbają o moralny i ekologiczny koszt produkcji. Świadomego wyboru możesz dokonać także w supermarkecie, np. stojąc przed półką z kawą. Wybierając markę producenta, który na różnych poziomach dba o planetę, sam przyczyniasz się do ochrony środowiska. Co te firmy tak naprawdę robią? Jedną z takich firm jest Tchibo, która w  codziennych działaniach dba o ekologię i zrównoważony rozwój. W jaki sposób? Oferując swoim klientom produkty wykonane z przyjaznych środowisku materiałów oraz kawę pochodzącą z upraw Fairtrade. Więcej możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.tchibo.pl/co-mozemy-zrobic-aby-ochronic-srodowisko-c400107123.html.


Artykuł sponsorowany