

Stół jest bez wątpienia jednym z najważniejszych mebli w domu. Scala domowników i pozwala im toczyć długie rozmowy. Tworzy przytulny, wygodny kąt, w którym wszyscy czują się komfortowo i bezpiecznie. Czasem motywuje do zagrania w grę planszową, innym razem przychodzi z pomocą, kiedy trzeba pomóc dziecku przy odrobieniu lekcji. Zdarza się, że skupia wokół siebie rodzinę i przyjaciół. Zawsze jednak jest punktem, przy którym nie sposób się nudzić. Wielozadaniowość stołu sprawia, że musi sprostać rozmaitym potrzebom. Z tego właśnie względu, warto poświęcić chwilę uwagi i wybrać mebel, który dopasuje się do potrzeb i trybu życia domowników.
Stół – wielkość dopasowana do potrzeb domowników
Stół dla singla, dla pary, dla rodziny – każdy z nich wygląda inaczej. Każdy wciela się w inną rolę. Pierwszy z reguły służy do szybkiego zjedzenia śniadania rano i dokończenia zaległej pracy wieczorem. Drugi łączy przy wspólnych posiłkach i rozmowach. Czasem pozwala ugościć znajomych bądź przyjaciół. Trzeci jest centrum życia rodzinnego. Czym się różnią? Przede wszystkim wymiarami. To właśnie one odkrywają kluczową rolę w kwestii zapewnienia wygody. Przyjmuje się, że każda osoba siedząca przy stole potrzebuje dla siebie około 60 cm szerokości blatu. Przed zakupem stołu warto więc zastanowić się, czy będzie służył tylko domownikom, czy też przyjdzie przy nim pomieścić gości. W ten sposób można optymalnie dopasować jego wymiary. I jednocześnie zyskać praktyczny mebel na co dzień oraz na imprezę w gronie bliskich czy przyjaciół.
Stół rozkładany – niezrównany na małym metrażu
Nie bez znaczenia są także możliwości przestrzeni. Zanim stół pojawi się w domu, należy zaplanować dla niego miejsce. Warto pamiętać, że powinien stać w odległości 70-80 cm od ścian i innych elementów wyposażenia. O ile w pomieszczeniach o dużym metrażu nie ma to znaczenia, o tyle w niewielkich mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą stoły rozkładane. Na co dzień są kompaktowe i nie zajmują wiele miejsca. Wybierając modele kwadratowe czy prostokątne, można dodatkowo dostawić je do ściany, pozostawiając większą przestrzeń na środku pomieszczenia. I oczywiście nie przytłaczając aranżacji, w której muszą znaleźć się też rozmaite inne meble.
Stół – jak wybrać odpowiedni kształt?
Dla dużych przestrzeni – szczególnie dla salonów, znakomitym wyborem są stoły okrągłe i owalne. Dlaczego? Ponieważ od lat pozostają synonimem elegancji. Ustawione na środku pomieszczenia podkreślają jego wyjątkowy charakter i tworzą przytulną atmosferę sprzyjającą spotkaniom rodzinnym oraz towarzyskim. Dodatkowo zapewniają wszystkim biesiadnikom równorzędną pozycję. Osoby siedzące przy stole są skierowane do siebie twarzami, co sprzyja dyskusjom i wzmacnianiu relacji. Warto także pamiętać o tym, że do okrągłego stołu można zawsze dostawić dodatkowe krzesło, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie oznacza to oczywiście, że stoły prostokątne odchodzą w niepamięć. Wręcz przeciwnie! Od dekad konkurują ze swoimi okrągłymi odpowiednikami. Moda na otwarte przestrzenie otworzyła im drzwi do wielu domów. Dlaczego? Ponieważ stół prostokątny jest symetryczny i w związku z tym świetnie dzieli pomieszczenie na strefy. Najczęściej zajmuje miejsce między kuchnią i salonem, tworząc maleńką jadalnię – chociaż oczywiście może też oddzielać od siebie inne elementy przestrzeni.
Stoły nowoczesne i klasyczne – dopasowane do stylu wnętrza
Stół powinien być również dopasowany do charakteru wnętrza. Różnorodność modeli sprawia, że wybór najbardziej odpowiedniego nie jest problemem. W klasycznych wnętrzach z powodzeniem sprawdzają się stoły drewniane. To szlachetny surowiec, który urzeka pięknym rysunkiem i ciepłą, przyjemną w dotyku powierzchnią. Drewniane stoły są wytrzymałe i solidne, więc często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także stoły fornirowane. W stylizowanych przestrzeniach pięknie prezentują się modele na rzeźbionych nóżkach i z blatem wykończonym charakterystycznym żłobieniem. Najczęściej są to stoły fornirowane – tworzone z płyty oklejonej cienką warstwą drewna. Z kolei minimalistyczne modele o czystej bryle, znakomicie wpisują się w modernistyczne przestrzenie. Pasują do prostych mebli oraz surowych pomieszczeń, bez ozdób i dodatków. Do wyboru są zarówno nowoczesne stoły w kolorze drewna, jak i modele barwione na rozmaite odcienie. W najnowsze trendy doskonale wpisują się stoły z grafitowym blatem, stanowiące wyrazisty akcent aranżacji. Sporą popularnością cieszy się biel występująca solo lub połączona z jasnym drewnem. Stoły tego typu są chętnie wybierane przez miłośników stylu scandi.
Stoły na metalowym stelażu – hit w trendach aranżacyjnych
Hitem ostatnich miesięcy są z kolei stoły na metalowym stelażu. Wsparte na nogach lub postumencie i dopełnione blatem w kolorze drewna, zyskują oryginalny charakter. Wspaniale komponują się z aranżacjami industrialnymi. Stoły loftowe z jednej strony dobrze komponują się z industrialnymi detalami, z drugiej strony ocieplają przestrzeń, w której do głosu dochodzi beton, odkryta cegła czy metalowe dodatki. Stoły metalowe nie ograniczają się jednak wyłącznie do przestrzeni z poprodukcyjnym zacięciem. Pięknie prezentują się również we wnętrzach rustykalnych, w których dominuje drewno i elementy wyposażenia wykonane z naturalnych surowców. Co ważne, stół na metalowym stelażu sprawdzi się nie tylko w salonie czy w jadalni. To także świetny wybór do kuchni. Dlaczego? Ponieważ jest wyjątkowo stabilny. Jego zaletą jest dodatkowo wyjątkowa trwałość. Zarówno stelaż, jak i blat stołu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. W połączeniu z ponadczasowym designem oznacza to, że zagoszczą w domu na długi czas.
Trudno wyobrazić sobie dom bez stołu. Często zdarza się, że pod jednym dachem skupia się kilka mebli tego typu. Jadalnia, kuchnia, salon, pokój gościnny to pomieszczenia, w którym stół czuje się jak u siebie w domu. Staje się oazą życia rodzinnego i towarzyskiego. Zapewnia komfort na co dzień i urzeka pięknym designem, gdy przychodzą goście. Przede wszystkim jednoczy tych, którzy są dla siebie bliscy.
Materiał partnera