Spokojny sen w pokoju dziecięcym

0
887
Pokoje dziecięce to coraz częściej starannie zaaranżowane, wielobarwne wnętrza przeznaczone do zabawy, nauki i odpoczynku | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Małe dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe. Niektóre maluchy nie mają najmniejszych problemów z drzemką w ciągu dnia, natomiast inne potrzebują wyciszenia, łagodnego światła i spokoju, a czasem kompletnej ciszy, aby usnąć w ciągu dnia.

Zdrowy sen i dobry nastrój przez cały dzień

Powszechnie wiadomo, że sen to zdrowie i nie ma w tym ani odrobiny przesady, gdyż jest niezbędny dla zachowania zdrowego ciała i umysłu. Podczas snu regeneruje się nie tylko ciało, lecz także odpoczywa mózg. Ma to szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci. Naukowcy odkryli, że podczas snu mózg selekcjonuje informacje zebrane w ciągu dnia, porządkuje je, zapamiętuje, a nawet rozwiązuje problemy. W czasie snu regenerujemy mięśnie i odzyskujemy energię. Małe dzieci bardzo intensywnie spędzają swój każdy dzień, gdyż codziennie chłoną tysiące nowych wiadomości i reagują na wszelkie bodźce zewnętrzne. Dlatego sen lub choćby drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływają na ich zdrowie i samopoczucie.

Sypialnia jak z dobrej bajki

Urządzając pokój dziecięcy powinniśmy pamiętać o wyborze mebli dostosowanych do wieku i potrzeb małych domowników. Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo, dlatego należy zadbać o meble i sprzęty o łagodnych kształtach lub zabezpieczyć ranty stołów czy szafek. Równie ważne jest zabezpieczenie podłogi, a jeśli kładziemy na niej dywany – należy pomyśleć o matach antypoślizgowych, które zapobiegną ich przesuwaniu. Ustawienie mebli uzależnione jest od rozkładu pokoju, warto jednak dokładnie zaplanować miejsce, gdzie postawimy łóżko dla dziecka oraz pozostałe sprzęty. Z reguły dobre rozplanowanie mebli w pokoju pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni i zapewni miejsce do zabawy i odpoczynku. Wielu rodziców wybiera do pokoju dziecięcego kolorowe lub pastelowe tapety z ozdobnymi motywami, a nawet tworzy na ścianach obrazy.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Pokoje dziecięce to coraz częściej starannie zaaranżowane, wielobarwne wnętrza przeznaczone do zabawy, nauki i odpoczynku. Dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne. W zależności od upodobań można wybrać oświetlenie tradycyjne, halogeny lub lampy ledowe. W zależności od wielkości pokoju, wymiarów okien i dostępu do światła naturalnego dobieramy odpowiednie oświetlenie punktowe i ogólne. Aby pokój dziecka prezentował się nie tylko przytulnie, ale także efektownie można przygotować różnorodne elementy ozdobne. Należą do nich m.in. rośliny oraz dekoracje okienne. Idealnie dobrane zasłonki czy rolety powinny stanowić spójny element wystroju wnętrza i współgrać z pozostałymi meblami. Obecnie na rynku pojawiła się funkcjonalna kolekcja rolet w pełnej gamie kolorów. Wyjątkowo atrakcyjną ozdobę tworzą rolety dzień noc stworzone dla wygody wszystkich domowników. Wyjątkowo atrakcyjną ozdobę tworzą rolety dzień noc stworzone dla wygody wszystkich domowników. Znaleźć je możemy na stronie https://rolety.eu/. Rolety składają się z kontrastujących ze sobą pasów materiału, dzięki czemu sami decydujemy o ilości światła słonecznego, która ma dotrzeć do pokoju. Funkcjonalny mechanizm pozwala łatwo sterować roletą zmieniając natężenie światła i zapewniając komfort dzieciom podczas poobiedniej drzemki lub snu.


Materiał partnera zewnętrznego