Skandynawskie dodatki we wnętrzu – jakie wybrać?

0
894
skandynawskie dodatki
Hygge to pled, kanapa, wygodna poduszka oraz kubek ulubionego napoju. Jednak nic nie tworzy atmosfery tak, jak oświetlenie domu | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski podbił serca ludzi na całym świecie. Splątanie nowoczesności, naturalności i przytulnej atmosfery z motywami ludowymi tworzy niezwykle uniwersalną wypadkową. Nieodzownie kojarzy się z ciepłem ogniska domowego i sprzyja relaksowi. Jego kwintesencja zawiera się w duńskim terminie hygge, oznaczającym komfort i równowagę wewnętrzną.

Czym się kierować przy wyborze dodatków do wnętrza skandynawskiego?

Wnętrze w stylu skandynawskim nie jest trudne do zaaranżowania. Co więcej, potrafi być niezwykle niskobudżetowe i faworyzuje kreatywne rozwiązania. Proste dodatki, a czasem ich niekonwencjonalne użycie sprawiają, że wnętrze naszego domu czy mieszkania zamienia się w czarującą przestrzeń, w której wyobraźnia zaczyna jeszcze silniej pracować. Styl skandynawski jest zatem całkiem intuicyjny, wystarczy kierować się kilkoma prostymi wytycznymi doboru dodatków inspirowanych naturą i komfortem praktycznych rozwiązań.

Hygge to pled, kanapa, wygodna poduszka oraz kubek ulubionego napoju. Jednak nic nie tworzy atmosfery tak, jak oświetlenie domu. Jeśli interesuje nas oświetlenie w stylu skandynawskim, warto sięgnąć po duńskie lampy Umage.

Kolorystyka

Jeśli zastanawiamy się nad osią kolorystyczną, którą należałoby wyznaczyć dla naszego wnętrza w stylu skandynawskim, to chyba najprościej rzecz ująć w dwóch terminach: pogodnie i naturalnie. Stylistyka hygge to przede wszystkim barwy natury: brązy, zielenie, beże i biel urozmaicone letnimi, wibrującymi akcentami kolorystycznymi, jak chabrowy błękit czy słoneczna żółć.

Lampa Umage Jazz
Stylistyka hygge to przede wszystkim barwy natury. Lampa Umage Jazz | fot.: materiał partnera

Lampa Umage Jazz będzie przykładem lampy w stylu skandynawskim łączącej w sobie wszystkie cechy stylu, w tym naturalną kolorystykę.

Kształt

Kształty dodatków do wnętrz skandynawskich czerpią nieco z modernizmu i lat 50’, dlatego częstymi akcesoriami w takich wnętrzach są stare meble poddane renowacji. Forma ma być prosta i determinowana funkcją, natomiast ma być również nietuzinkowa jak na swój zredukowany do najpotrzebniejszych elementów kształt. Bywa jednak, jako że styl skandynawski czerpie wiele z natury, że odzwierciedla  on te inspiracje w bardzo dosłowny sposób. Tym samym, funkcjonalny przedmiot, staje się również niebanalną ozdobą.

Lampa Umage, model Conia
Kształty dodatków do wnętrz skandynawskich czerpią nieco z modernizmu i lat 50’ . Lampa Umage, model Conia| fot.: materiał partnera

Lampa duńskiej marki Umage, model Conia, to zjawiskowa forma oświetlenia, przypominająca kształtem szyszkę, która dzięki ułożeniu “płatków” ozdabia pomieszczenie pięknym, świetlnym gradientem.

Materiał

Konsekwencją fascynacji naturą i prostotą jest zastosowanie w tej stylistyce naturalnych materiałów o prostej fakturze. Styl skandynawski we wnętrzach zachwyca się na nowo czystym, połyskliwym szkłem, drewnem w naturalnych barwach, lub lekko zabejcowanym, tak aby nie pokryć jego słoi, kamieniami oraz naturalnymi tkaninami, takimi jak len, bawełna, a czasem skóra. Klarowne szkło w połączeniu ze światłem to prosty i zawsze zachwycający trik na ozdobę pomieszczenia. Tak więc za świecznik, może posłużyć nam wyjątkowo ładny słoik, co będzie stanowiło nie tylko urokliwe, ale i bardzo tanie rozwiązanie dekoratorskie.

Lampa wisząca Umage Acorn
Konsekwencją fascynacji naturą i prostotą jest zastosowanie w tej stylistyce naturalnych materiałów o prostej fakturze. Lampa wisząca Umage Acorn | fot.: materiał partnera

Lampa wisząca Umage Acorn to przykład połączenia czystego szkła ze światłem, oraz nawiązania do natury poprzez formę.

Styl Skandynawski nie jest trudny do osiągnięcia. Wystarczy nieco kreatywnego myślenia, i sięganie po niebanalne rozwiązania. Determinuje go poczucie komfortu, a króluje w nim prostota designu. Wnętrze hygge ma w końcu projektować nas swoją przyjemną atmosferę relaksu.


Materiał partnera zewnętrznego