Rolety rzymskie – co je charakteryzuje?

0
3963
Okno z roletami
Rolety rzymskie są coraz popularniejsze ze względu na efektowny wygląd i funkcjonalność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety są niezastąpione w upalne dni oraz w nocy, gdy odcinają dopływ światła ulicznego do domu lub mieszania. Dzięki nim można skutecznie chronić się przed upałem i wścibskim wzrokiem sąsiadów. Wystarczy zawiesić rolety rzymskie w oknach, a wiele problemów zniknie. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten typ rolet.

  1. Rolety rzymskie – skąd pochodzi ich nazwa?
  2. Gdzie można montować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są coraz popularniejsze ze względu na efektowny wygląd i funkcjonalność. Dzięki nim wnętrze staje się równie przytulne, jak w przypadku zawieszenia zasłon. Dodatkowo materiałowe rolety zaciemniające z powodzeniem można łączyć z firanami, które od wielu dekad nie wychodzą z mody i zdobią okna w polskich domach. Dowiedz się więcej o roletach rzymskich.

Rolety rzymskie – skąd pochodzi ich nazwa?

Roleta rzymska swoją nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymiankom, które wykorzystywały kawałki płótna do zabezpieczenia domów przed upałem i kurzem, spowijającym w gorące dni całe miasto. Rzymianki wieszały w oknach mokre tkaniny, które pełniły głównie funkcję praktyczną. Współczesne rolety rzymskie z alena-firany.pl to rozwiązanie, które jest również estetyczne. Dzięki nim wnętrze prezentuje się stylowo i nowocześnie, a tkanina po rozłożeniu skutecznie odcina dopływ światła słonecznego i z ulicznych latarni. Rolety zaciemniające z materiału są dzięki temu coraz chętniej wybierane do współczesnych aranżacji wnętrz.

Gdzie można montować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są praktycznym wyborem do wielu pomieszczeń, dlatego ich zastosowanie jest uniwersalne. Można jest zawiesić niemalże w każdym miejscu, gdzie potrzebuje się ochrony przed słońcem lub sztucznym oświetleniem w nocy. Materiałowe rolety rzymskie to kompromis pomiędzy klasyczną roletą a zasłoną. W ciągu dnia materiał zwija się nad oknem, tworząc dla niego elegancką oprawę. Jednocześnie tkanina zajmuje znacznie mniej miejsca niż długa zasłona. Wieczorem rolety rzymskie rozwija się, zapewniając prywatność i umożliwiając spokojne zasypianie.

Ze względu na dekoracyjność rolety rzymskie są często zakładane w salonach, gdzie dodają przytulności i ciepła całej aranżacji. Rolety tego typu pasują również do sypialni, zwłaszcza niewielkich, w których brakuje miejsca, by rozwiesić grube, zaciemniające zasłony. Rolety rzymskie do kuchni są znakomitym wyborem, gdy kuchnia łączy się z jadalnią i salonem lub wyłącznie z jadalnią. Dzięki nim przebywanie w pomieszczeniu sprawia znacznie więcej przyjemności, a kuchnia staje się sercem domu, w którym spotyka się cała rodzina.


Materiał partnera zewnętrznego